Türkçe'ye saygı için adını değiştirdi

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
ShaLaLa
Takipte...
Emektar

Üye No: 835

Tarih: 08 Haziran 2006, 20:25 Tek mesaj gösterimi1

Türkçe Olimpiyadı'na ev sahipliği yapacak olan Myshowland, Türkçe'ye saygı için, büyük bir fedakarlıkla artık markalaşan adını değiştirme kararı aldı. İşte Myshowland'ın yeni adı

Myshowland'in yeni adı İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi olacak.

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük eğlence merkezi olan İstanbul'daki Myshowland ismini değiştirme kararı aldı. Merkezin sahibi Mustafa Özbay, Türkiye'nin dünyaya açılan eğlence kapısı olduklarını ve Türkçe'ye saygı için özellikle Türkçe isim seçtiklerini söyledi. Özbay yeni ismin ise İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi olacağını açıkladı.

4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı'nın 17 Haziran'daki ödül gecesinin kendi tesislerinde düzenlenecek olmasının da çalışmalarını hızlandırdığını dile getiren Özbay, 'Yabancı isme sahip bir merkezde Türkçe Olimpiyadı'na evsahipliği yapmak olmazdı. Dünya çocukları Türkçe için yarışırken biz de örnek olmasını gereken bu kararımızı açıklayacağız. Tabelalardan kağıtlara kadar tüm değişikliklerimiz tamamlanmak üzere' dedi.

En güzel Türkçe

Uluslararası Dil Öğretimi Derneği'nin Türkçe'yi dünyada hak ettiği konuma getirmek, daha yaygın bir biçimde kullanılmasını sağlamak için düzenlediği 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı ise ABD'den Etiyopya'ya; Hollanda'dan Yemen'e kadar 84 ülkeden 400 öğrencinin katılımıyla yapılacak. Şiir, Şarkı, Sahne Oyunları, Kompozisyon, Sunum, Resim ve Hikaye dallarında gerçekleştirilecek yarışmada ayrıca Ali Şir Nevai Özel Ödülü'de verilecek. Olimpiyat Finali için hazırlanan davetiyelerin ise, 460 kelimelik bir Türkçe Sözlük'ten oluşması dikkat çekti.

Üye No: 60,574

Tarih: 08 Haziran 2006, 20:51 Tek mesaj gösterimi2

Kayseride de yeni açılacak bir alis veris merkezinin ismi buyuk bir tepkiden dolayı mecburen isim değişikliğine gitmislerdi..

Firmanin ilk baştaki adı : Armonium
Simdiki Adı : Kayseri Park

Bence insanlar bu konuda cidden tepkilerini dile getirmelidir diye dusunuyorum...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Kanunİ
uyuzcan
TurkBoard Fan

Üye No: 49,708

Yasaklandım

Tarih: 08 Haziran 2006, 20:54 Tek mesaj gösterimi3

aynı şey konya'da yapılan kule içinde geçerliydi..
kuleye 'Kule City' adı koyulması istenmişti..
yanlış hatırlamıyorsam imza kampanyaları yürütüldü..
şimdi ise her ne kadar 'Kule Site' olarak geçse de adı 'Selçuklu Kulesi'dir..

güzel Türkçemizi katledenlere karşı ayakta durmamız lazım..

itikadımca kelb tahirdir
kemalesmer

Uzaklaştırıldı
Üye No: 9,636

Yasaklandım

Tarih: 08 Haziran 2006, 21:45 Tek mesaj gösterimi4

Kayseri'de yaşıyorum ve Kayseri Park isim olarak değiştirildi.Bundan çok memnunum.Umarım aynı özeni herkes gösterir.İngilizce isim koymak çok mantıksız hele bir de Türkçe ingilizce karması isimler görgüsüzlüğün medeniyetsizliğin ta kendisi.
miss_Lp
........

Üye No: 9,848

Tarih: 08 Haziran 2006, 21:50 Tek mesaj gösterimi5

« HuzunKovanKusu » demiş ki:
Kayseride de yeni açılacak bir alis veris merkezinin ismi buyuk bir tepkiden dolayı mecburen isim değişikliğine gitmislerdi..

Firmanin ilk baştaki adı : Armonium
Simdiki Adı : Kayseri Park

Bence insanlar bu konuda cidden tepkilerini dile getirmelidir diye dusunuyorum...

bencede tepkiler dile getirilmeli ama burda ilginc olan armonium ismini halkın bulup,onaylamasıydı...daha sonradan ermeni kökenli diyerek kayseri park oldu..gerci biraz sacma bi isim oldu ama neyse armoniumdan iidr..
desert_rose27

Üye No: 47,099

Tarih: 08 Haziran 2006, 22:12 Tek mesaj gösterimi6

ne acıdırki dünya üzerinde bizim gibi anlı şanlı vede"soylu" bir tarihi olupda soysuzlara özenen yada özendirilen başka bir millet yok herhalde. Yazık çok yazık
şu unutulmamalı:
"muhtac olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!!"
çaçalama

Üye No: 57,322

Yasaklandım

Tarih: 08 Haziran 2006, 22:40 Tek mesaj gösterimi7

kürtçeye tahammülümüz yok ama donumuza kadar, kullandığımız nesnelerde amerikan ve yabancı isimleri var ne garip..başka uluslara soysuz yakıştırması yapmak ne denli doğrudur bilemiyorum ama unutmamak gerekir ki bu memlekette Türkçeyi en güzel kullanan edebiyatçılarımız yok sayıldı..Nazım Hikmet geliyor en başta şimdi kimi okusam tat vermiyor eskilerden. bu da normal çünkü konu başlığı yakınmamın sebebini veriyor..dilimiz kuşatma altında üniversitelerde ..dilimiz kuşatma altında 19 yaş muhabbetlerimizde ..televizyonda dizilerde ,marketlerde ürünlerde ...mesela cnn Türk diye bir kanal var bunu siz ce ne ne diye mi yoksa si en en diye mi okuyorsunuz bunu.. ya yabancılar trt yi ti ar ti diye okumuyolar mı?ama biz siiiiiii diye başlıyoruz güzel dilimize en en diye ihanetin noktasını koyuyoruz
dildeki bağımsızlık ateşini bu ortamda yakmaya başlayalım ..ama lehçelerimizi unutmadan..hayde sağlıcakla
cakra

Üye No: 13,059

Tarih: 09 Haziran 2006, 00:46 Tek mesaj gösterimi8

İnşallah bu olayın benzerini daha sık görürüz... Hem Türkçe'mize sahip çıkılıyor hem de Türkçe isim veren firma kendi için güzel bir görüntü çiziyor...

"İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi" adı özenti MyShowland adından kat kat daha güzel, aynı olay Kayseri de ki alışveriş merkezi içinde geçerli, ne olduğu belirsiz Armonium adı yerine "Kayseri Park" ismi kat kat daha güzel daha derli toplu bir isim olmuş. Bu uygulamayı gerçekleştiren firmaları can-ı gönülden tebrik ediyor ve bu örneklerin çoğalmasını diliyorum.

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
xcodex
Hani Bir Gün Belki,

Üye No: 14,085

Tarih: 09 Haziran 2006, 00:47 Tek mesaj gösterimi9

Önce kendime bakıyorum ve sonra bu mesajları yazan arkadaşlara bakıyorum. Türkçe Türkçe diye bağırıyoruz ama en başta benim gibi bir çok arkadaşın nick (takma adı) Türkçe Değil.... Önce aynaya sonra etrafa bakmalıyım ve bakmalıyız.. Saygılarımla
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
fizpem
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan

Üye No: 56,371

Tarih: 09 Haziran 2006, 01:10 Tek mesaj gösterimi10

Süperrrrrr Süperrrrrr Süperrrrrr

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 29 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz