Türkçe Duyarlılığı

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
enfali

Üye No: 40,447

Tarih: 01 Kasım 2006, 12:37 Tek mesaj gösterimi1

Arkadaşlar,uzun bir zamandan beri güzel Türkçe'miz sürekli bozulmaya başlamıştır.Son zamanlarda Tv de çıkan kelime modaları -yıkılıyo,ciks olmuş gibi- gençler tarafından çok fazla kullanılmakta.Ayrıca bazı yazar-çizer tayfası makalelerinde İngilizce [avrupai] kelimeler kullanmayı kendilerine üslûp etmişler.Ben bir İngilizce öğretmeni olarak İngilizce'nin Türkçe'mize göre ne kadar uyduruk bir dil olduğunu çok iyi görebiliyorum.İngilizce üzerinde çalıştıkça, Türkçe'ye daha bir aşık oluyorum.

Lütfen dilimiz de yeni yabancı kelimelere yer vermeyelim.Bu konuda duyarlılığımızı üst seviyeye çıkaralım.Günlük kullandığımız kelime sayısını ve çeşitliliğini artıralım.Bu dil bizim,biz böyle sürekli bu dili değiştirmeye çalışırsak gelecek nesiller şu an bizim yazıp çizdiklerimizden,konuştuklarımızdan hiç bir şey anlamayacak.

Kimisi dul, kimisi öksüzdür, alınyazısı kahreder...
Ben sevda çekerim hepsinden beter."
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
mtdrgn

Uzaklaştırıldı
Üye No: 15,233

Yasaklandım

Tarih: 02 Kasım 2006, 14:27 Tek mesaj gösterimi2

hocam sizinde gördüğünüz gibi bu şikayetinize bile yorum yazan yok.

aslında bu forumda bunun tartışması çok yapıldı. düzgün yazalım, imla kurallarına uyalım vs. vs. fakat her zaman olduğu gibi biz kolay olanını seçtik. (burada kurallara uymadığımın farkındayım ama zaten kuralları çok olan bir iş yapıyorum ve kurallara uymaktan bıktım. burada o yüzden noktalama işaretlerine ve imla kurallarına pek uymuyorum.)

dediğin gibi ileride yazdıklarımızı anlamayacaklar ama bu bizim değil onların suçu olacak. çünkü (kusura bakmasınlar ama) Türkçenin katledilmesine göz yumanlar bugünün gençleri. 30 yaş civarında Türkçeyi bu kadar kötü kullanan bir kişi ben tanımıyorum.

Üye No: 26,407

Tarih: 09 Kasım 2006, 14:50 Tek mesaj gösterimi3

Türkçe konusunda duyarlı olmamız gerekiyor elbette.Hadi burada sohbet-muhabbet derken, kolaya kaçmak için insanlar pek özen göstermiyor yazdıklarına, ama günlük hayatımızda dikkat etmemiz gerekiyor kesinlikle.İngilizce veya Fransızca kelimeleri Türkçe kelimeler yerine tercih ediyorlar.Bunun bir marifet olduğunu, bilgili ve kütlürlü olduklarının bir göstergesi olduğunu düşünüyorlar.Halbuki bilmiyorlar ki kendi kendilerini yok ediyorlar. Çok acı! Çocuklarımıza Türkçe ilkokul sıralında sevdirilmeli ve çocuklarımız Türkçeyi en güzel şekilde konuşmaya teşvik edilmeli. Ayrıca tabela, levhalarda, şirkey,kuruluş ve yer isimleri verilirken Türkçe kullanılması teşvik edilmeli ve yasaklama getirilmeli.Türkçe kullanılmaması durumunda ceza kesilmeli.
Kanunİ
uyuzcan
TurkBoard Fan

Üye No: 49,708

Yasaklandım

Tarih: 09 Kasım 2006, 14:54 Tek mesaj gösterimi4

« spid_erman » demiş ki:
Ayrıca tabela, levhalarda, şirkey,kuruluş ve yer isimleri verilirken Türkçe kullanılması

ve de sitelerde kullanılan nicklerde değil mi spid_erman arkadaşım???

itikadımca kelb tahirdir
spid_erman

Üye No: 26,407

Tarih: 10 Kasım 2006, 16:50 Tek mesaj gösterimi5

« samet 1444 » demiş ki:
« spid_erman » demiş ki:
Ayrıca tabela, levhalarda, şirkey,kuruluş ve yer isimleri verilirken Türkçe kullanılması

ve de sitelerde kullanılan nicklerde değil mi spid_erman arkadaşım???

spid_erman benim nickim ve Türkçe, Ingilizce veya herhangi bir dille alakası yok tamamen uydurma. Dinlemeden, bilmeden, anlamadan yorum yapmayalım lütfen!
Kanunİ
uyuzcan
TurkBoard Fan

Üye No: 49,708

Yasaklandım

Tarih: 10 Kasım 2006, 17:02 Tek mesaj gösterimi6

kendimizi kandırmayalım arkadaşlar...

spid_erman aradaki '_' işaretini kaldır bak ne oluyor???
ben söyleyim, spiderman oluyor.. yani hepimizin bildiği birşey oluyo..
İngilizce bir kelime oluyor...

saygılar.... Saygılar

itikadımca kelb tahirdir
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz