Türkçe bir dünya dili

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
alperenefeokyay

Üye No: 1,043

Tarih: 21 Haziran 2005, 15:14 Tek mesaj gösterimi1

Afganistan’dan Fas’a, İngiltere’den Yemen’e 41 ülkeden öğrenciler ‘Türkçe’ için yarıştı. Ödül törenine katılanlar, “Bu tablo ile ne kadar iftihar etsek az. Türkiye ancak böyle tanıtılır.” dedi.

Yurtdışındaki Türk okullarında eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler arasında düzenlenen 3. Uluslararası Yabancılar İçin Türkçe Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere muhteşem bir törenle ödülleri verildi. 41 ülkeden 10 bin öğrenci arasından seçilen 120 öğrenci final için yarıştı. ASKİ Spor Salonu’nu dolduran 10 bin izleyici, Afganistan’dan Fas’a, İngiltere’den Yemen’e farklı ülkelerden gelen gençlerin Türkçe sevgisine tanık oldu. Öğrencilerin okuduğu Türkçe şarkı ve şiirler gözyaşları arasında dinlendi. Törende ‘Türkçenin artık bir dünya dili’ olduğu vurgulanırken, eğitim ordusunun dünyanın dört bir yanına dağılmasına vesile olanlar minnet ve şükranla anıldı. “Bu tablo ile ne kadar iftihar etsek az.” diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dünyanın dört bir yanındaki Türk okullarının gurur kaynağı olduğunu belirtti.

92 ülkede 100 bin yabancı öğrencinin takip ettiği Türkçe öğretim setini hazırlayan Dilset-Zambak Yayınları tarafından düzenlenen yarışmanın hazırlıkları yaklaşık bir yıl sürdü. Her ülke kendi birincilerini seçerek Türkiye’ye gönderdi. Bu öğrenciler Kızılcahamam Asya Termal Tatil Köyü’nde üç günlük kampa alındı. Öğrenciler ‘okuma-anlama, dinleme, dilbilgisi, kelime bilgisi, konuşma ve yazma’ bölümlerinde birbirinden zor sınavlara tabi tutuldu. Sonuçlar ise önceki gece düzenlenen törende açıklandı.

ASKİ Spor Salonu’nu tıklım tıklım dolduran seyircilerin alkışları arasında öğrencilere madalya ve plaketleri takdim edildi. 41 ülkeden gelen 120 öğrenci tek tek sahneye çıkarak kendi dillerinde konukları selamladı. Zambak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Orhan Keskin, etkinlikle Türkiye ve Türkçenin dünyaya tanıtıldığını, ülkeler arasında barış, dostluk ve hoşgörü kültürü oluşturulduğunu vurguladı. Şiir yarışmasında birinci olan Kırgızistanlı Kanikey İsakova’nın okuduğu ‘Öğretmen’ adlı şiir seyircileri gözyaşlarına boğdu. İsakova, şiiri ‘dünyanın bütün çiçeklerini’ isteyen öğretmenlerine armağan etti.

Törende Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mesajı büyük alkış alırken, ‘Türkçe sevdalısı’ 35 dil bilen Belçikalı Türkolog Johan Vandawalle’ye ‘Ali Şir Nevai Türk Dili Özel Ödülü’ verildi. Ödülünü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan alan Vandawalle, 10 farklı dilde ‘Yabancı dil öğrenin’ çağrısı yaptı. Vandawalle, 13 yaşında öğrenmeye başladığı Türkçe sayesinde Türk halkını anlama, Türkiye ile bütünleşme, Yunus Emre, Aşık Veysel ve Nasrettin Hoca gibi değerlerin eserlerini tanıma fırsatı bulduğunu belirtti.

Kaynak: zaman.com.tr

bir fransız gazetecinin anılarında şöyle bir ibare vardı . ben Türkçe öğrendim çünkü viyanadan çin e kadar sadece Türkçe bilerek seyahat edebilirsin ...

Nereden nereye...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Kelebeğin Günlüğü
Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 22 Haziran 2005, 06:10 Tek mesaj gösterimi2

Bu haberi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Fransız gazetecinin sözü de pek hoşmuş, ama hangi döneme ait acaba?

Bir de taşlamadan geçemeyeceğim. Elin veledi dilimizi öğreniyor, o dilde öğrenim görüyor, sonra da ülkemize gelip Türkçe yarışmasına katılıyor; peki ya biz dilimize ne kadar değer veriyor ve öğrenme gayretinde bulunuyoruz?

Üye No: 1,043

Tarih: 22 Haziran 2005, 09:58 Tek mesaj gösterimi3

« kelebegingunlugu » demiş ki:
Bu haberi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Fransız gazetecinin sözü de pek hoşmuş, ama hangi döneme ait acaba?

15 yada 16. yy olabilir . tam hatırlayamıyorum o metne tekrar ulaşırsam . kesin olarak söylerim.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Bozkurt

Uzaklaştırıldı
Üye No: 3,049

Yasaklandım

Tarih: 30 Haziran 2005, 00:43 Tek mesaj gösterimi4

« alperenefeokyay » demiş ki:

bir fransız gazetecinin anılarında şöyle bir ibare vardı . ben Türkçe öğrendim çünkü viyanadan çin e kadar sadece Türkçe bilerek seyahat edebilirsin ...

Nereden nereye...

Bu lafı görünce oha falan oldum Gülücük

Dizilerimizde-ki en çok izlenenlerden- bile bu ibareler yer alıyor.Titreyip kendimize dönelim artık(baydı bu laf insanları ama tam oturuyor yerine) ne olur....
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz