Türkçe dünyada 5. dil

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
merlin84
TÜRK
Emektar

Üye No: 75,312

Tarih: 12 Ocak 2008, 13:51 Tek mesaj gösterimi1

Türkler, dillerini adım attıkları her bölgeye taşımış. Dünya nüfusunun yüzde 3'ü dilimizi konuşuyor. Türkçe dünya dilleri arasında 5. sırada yer alıyor.

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın’ın yıllardır süren çalışmaları Türkçe'nin dünyada sık kullanılan diller arasında olduğunu gösteriyor. Çalışmaya göre yeryüzünde toplam 6 bin 912 dil konuşuluyor ve Türkçe bu diller arasında dünya üzerinde kullanılan ilk 5 dil arasında yer alıyor.

TÜRKÇE’YE SAHİP ÇIKALIM

Yani dünyada 220 milyon kişinin Türkçe konuşuyor. Bu da dünya nüfusunun ortalama yüzde 3’üne denk geliyor. Türkçe toplam 6 gruba ayrılıyor ve bu 6 grup içinde 39 dil bulunuyor. Haluk Akalın, Türkiye Türkçesinin 12 milyon kilometrekarelik bir alanda çeşitli kollarıyla, lehçeleriyle, şiveleriyle kullanılmakta olan Türk Dili ailesinin en büyük kolu olduğunu belirtiyor. Akalın , “Türkçe sadece Türkiye sınırları içinde kullanılmıyor. Örneğin Rusya’da Tofa Türkçe’sini sadece 30 kişi konuşuyor. Ve dillerini korumaya çalışıyorlar. Oysa bizde son yıllarda bir yozlaşma var. Örneğin iş yeri adlarının yabancı yazımı konusunda belediyeler çalışıyor. Eskiden Türkçe Fransızca’nın etkisindeydi. Şimdi İngilizce. Dilimizi korumaya çalışmıyoruz. Aksine elimizden akıp gidiyor" dedi.

ÇİNCE İLK SIRADA

Akalın en çok konuşulan dilleri ise şöyle sıraladı: 1 milyar 30 milyon kişi Çince konuşuyor. İngilizce ise ikinci sırada. Onu İspanyolca, Hintçe Urduca ve Türkçe izliyor.

Üye No: 87,934

Tarih: 12 Ocak 2008, 13:56 Tek mesaj gösterimi2

Bunu biliyordum ama tekrar duymak güzel oldu.

Bu memleket tarihte Türktü, şimdi Türktür ve ebediyen Türk
olarak yaşayacaktır.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
alitam42

Üye No: 35,918

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:34 Tek mesaj gösterimi3

bir ingilizce öğretmeni olarak dersi sık sık kesip "bakın arkadaşlar demek bu kelime günlük hayatta kullandığımız bi kelimeyle aynı,yani neymiş ;aslında bu kelime bizim dilimize saplanan oklardan biriymiş di mi?" derim.
başkalarının özeneceğimiz son şeyi kelimeleridir.
Türkçemize sahip çıkalım...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
<_ASD_>

Üye No: 100,604

Tarih: 12 Ocak 2008, 16:18 Tek mesaj gösterimi4

evet yabancı kelimeleri kullanmamalıyız Türkçe si dururken
Alkali©
Yüksek Ressam
Emektar

Üye No: 31,251

Tarih: 12 Ocak 2008, 17:35 Tek mesaj gösterimi5

« alitam42 » demiş ki:
bir ingilizce öğretmeni olarak dersi sık sık kesip "bakın arkadaşlar demek bu kelime günlük hayatta kullandığımız bi kelimeyle aynı,yani neymiş ;aslında bu kelime bizim dilimize saplanan oklardan biriymiş di mi?" derim.
başkalarının özeneceğimiz son şeyi kelimeleridir.
Türkçemize sahip çıkalım...

bende bir öğretmen adayı olarak seni tebrik ederim!

TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 12 Ocak 2008, 17:47 Tek mesaj gösterimi6

Alıntı:
New York Times başyazarı Sulzberger, 1970’de şöyle yazmıştı: “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar Türkçe konuşarak gidebilirsiniz.”

TURAN!!!

Üye No: 77,499

Tarih: 12 Ocak 2008, 17:54 Tek mesaj gösterimi7

bnce 5.lik yetmez bizim dilimize olabıldıgı kadar koruyup geliştirmeliyiz dilimizi!!!

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et YIM MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
disCharge
yok

Uzaklaştırıldı
Üye No: 80,161

Yasaklandım

Tarih: 12 Ocak 2008, 18:06 Tek mesaj gösterimi8

Türkçe konusunda TDK'nın müthiş yetersiz olduğunu düşünüyorum.Daha iyi çalışmalar ortaya koyulabilir.

2.si; Dünya çapında faaliyet gösteren ve birçok ülkede Türkçe okullar açıp Türkçe eğitim veren, Nurcu cemaatini kutluyorum.Büyük bir Türkiye-Türkçe sevgisi oluşturdukları içinde hayranlıkla izliyor, başarılarının devamını diliyorum.

ve Türkçe'ye sahip çıkalım derken, ingilizce yazdığım nickimden utanıyorum Utandı

Üye No: 79,281

Tarih: 12 Ocak 2008, 18:32 Tek mesaj gösterimi9

gerçekten çok güzel bir haber,çok güzel bir başlık,belki bunu okuyan bazı kişiler bu sayede ingilizce özentiliğinden biraz olsun kurtulur..
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 12 Ocak 2008, 18:40 Tek mesaj gösterimi10

Hım, yorum yazarsam başıma bir sürü şey gelecek. En iyisi susayım.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 24 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz