Türkçe olmayan tabelaya yasak

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
ShaLaLa
Takipte...
Emektar

Üye No: 835

Tarih: 29 Ağustos 2007, 19:37 Tek mesaj gösterimi1

Mersin’in Tarsus İlçe Belediye Meclisinin 3 ay önce aldığı karara rağmen, Türkçe olmayan iş yeri ismi taşıyan tabelalarını indirmeyenlere, zabıta ekipleri müdahalede bulunmaya başladı.
Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkçeyi yabancı dillerin işgalinden kurtarmak amacıyla, 7 Mayıs 2007 tarihinde belediye meclisinde alınan kararla, iş yerlerine Türkçe isim verilmesinin zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Kararın ardından yabancı isim kullanan belediye sınırları içerisindeki iş yerlerine, tabelalarını kaldırmaları için 3 aylık süre tanındığını ve tebligatta bulunulduğunu hatırlatan Kocamaz, tebligatı uygulamayan iş yerlerine ise zabıta ekiplerinin müdahale ederek, tabelalarını indirdiğini ifade etti.

Türkçenin korunması ve yaşatılmasının herkesin vatandaşlık görevi olduğunu belirten Kocamaz, şöyle konuştu:

"Son yıllarda artan yabancı isimler nedeniyle dünyanın en güzel dilleri arasında yer alan kendi dilimize adeta yabancılaşmaya başladık. Bugün neredeyse, bir cadde üzerindeki iş yerlerinin yarısı yabancı isimlerden oluşuyor. Hep birlikte Türkçenin yozlaştırılmasına engel olmamız gerekiyor. Biz Tarsus Belediye Meclisi olarak Türkçeyi halkımıza anlaşılır bir şekilde yansıtılması ve belirli bir nizamın sağlanması amacıyla belediye oy birliği ile böyle bir karar aldık.

Karara rızasıyla uyan iş yeri sahiplerine teşekkür ediyoruz ancak indirmeyen iş yerlerine ise zabıta ekiplerimiz, bugünden itibaren müdahalede bulunmaya başladı." Alınan kararın uluslararası marka ve bayileri kapsamadığını anlatan Kocamaz, bundan sonra belediye sınırları içerisinde iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alma talebinde bulunan işletmecilerin ise Türkçe isimle müracaatta bulunması gerektiğini kaydetti.

DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLSUN

Kocamaz, yapılan uygulama ile Tarsus’ta kısa süre içinde yabancı isim taşıyan iş yeri kalmayacağını hatırlatarak, uygulamanın ise diğer belediyelere, özellikle büyükşehirlere örnek teşkil etmesi gerektiğini söyledi.

Yurt genelinde böyle bir kampanya düzenlenmesi halinde, başta vatandaşlar olmak üzere herkesin destek olacağına inandığını anlatan Kocamaz, "Eğer diğer belediye meclisleri de böyle kararlar alırsa, iş yerlerindeki yabancı isim işgalinin önlenmesi konusunda kısa sürede önemli mesafe katedebiliriz" diye konuştu.

Öte yandan, Tarsus Belediyesine bağlı zabıta ekipleri, tebligatta bulunan iş yerlerine giderek, karara uyup uyulmadığı konusundaki denetimlerini sürdürüyor.

Ekipler, tebligata uyan iş yeri sahiplerine yeni Türkçe isim alınması sırasında her türlü kolaylığın sağlandığını hatırlatırken, karara uymayanların tabelaları ise indiriliyor.

Haber1

Üye No: 30,677

Tarih: 29 Ağustos 2007, 19:43 Tek mesaj gösterimi2

Allahım ne güzel bir haber!

Emperyalizme hayır!
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
BugraKagan90
''Gilendi'' Anısına

Uzaklaştırıldı
Üye No: 44,701

Yasaklandım

Tarih: 29 Ağustos 2007, 19:43 Tek mesaj gösterimi3

« tubik141 » demiş ki:
Allahım ne güzel bir haber!

Emperyalizme hayır!

Hıhı

''Gilendi'' nin anısına isteyenin zoruna gidebilir!
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 29 Ağustos 2007, 22:25 Tek mesaj gösterimi4

Bir tabela örneği versinler de McDonalds olarak gülelim. (:

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Tutsak Melek
...iNaNCıN GöLGeSiNDe...

Üye No: 58,463

Tarih: 29 Ağustos 2007, 23:11 Tek mesaj gösterimi5

Bu, suya yazi yazmaya benzer.
Ama yine de tebrik ederim, en azindan denemi$ olurlar. (:

The pain never goes away...
aysira

Üye No: 57,186

Tarih: 29 Ağustos 2007, 23:40 Tek mesaj gösterimi6

İnsanlardaki tepkisizliğin sınırı yoktur hikayesi geldi aklıma.
Bu zaten yasak birşey bazen bizde suçluyuz sesimizi çıkartmıyoruz.Gerçi çıkartttığımızdada pek işe yaramıyor ama (: Darısı diğer belediyelerin başına diyelim.Güzel bir çalışma.

TÜRK
Emektar

Üye No: 75,312

Tarih: 30 Ağustos 2007, 00:06 Tek mesaj gösterimi7

Uygulanirsa cok guzel olur

Üye No: 34,246

Tarih: 30 Ağustos 2007, 08:20 Tek mesaj gösterimi8

Kutluyorum diğer belediyelerden de aynı şeyi bekliyorum.

devrimcan34

Üye No: 77,481

Tarih: 30 Ağustos 2007, 10:13 Tek mesaj gösterimi9

ARKADAŞLAR BEN MUĞLA'NIN FETHİYE İLÇESİNDE YAŞIYORUM İŞİM REKLAM TABELASI YAPMAK VE FETHİYE DE YERLEŞİK OLARAK İKAMET EDEN EN AZ 15.000 İNGİLİZ VADANDAŞI VAR O İNSANLAR ELLERİNDEN GELDİĞİNCE ELİNDE SÖZLÜK TÜRKÇEYİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORLAR. ŞİMDİ BU İNSANLARI AZINLIK OLARAK GÖRÜP REKLAM PANOLARINDAKİ İNGİLİZCE TERİMLERİ KALDIRMALIMIYIZ YADA REKLAM TABELALARINI İKİYE BÖLÜP YARISINIDA İNGİLİZCEMİ YAZMALIYIZ. ? KARAR SİZİN VE BELEDİYELERİN BENCE O İNSANLARA BELKİ YERLERİMİ SATARAK HATA EDİYOR OLABİLİRİZ AMA MÜLK ALMA HAKKINI SAĞLIYAN KARARLAR VARSA YERLEŞİM HAKKI VERİLİYORSA ONLARA REKLAM PANOLARINDAN İNGİLİZCE TERİMLERİ KALDIRMAK BENCE PEK MANTIKLI DEĞİL. BÖYLEDE MİLLİYETÇİLİK YAPMAK BİRAZ BASİT VE GERİCİLİK GİBİ SANKİ. ŞAHSİ KANAATİM BENİM BU SAYGILAR...

Forumda buyuk harf kullanmak yasaktir. Birde buyuk boyut kullanmissiniz editlendi.
èvanèscè

the original...

Üye No: 16,624

Tarih: 30 Ağustos 2007, 10:23 Tek mesaj gösterimi10

« devrimcan34 » demiş ki:
ARKADAŞLAR BEN MUĞLA'NIN FETHİYE İLÇESİNDE YAŞIYORUM İŞİM REKLAM TABELASI YAPMAK VE FETHİYE DE YERLEŞİK OLARAK İKAMET EDEN EN AZ 15.000 İNGİLİZ VADANDAŞI VAR O İNSANLAR ELLERİNDEN GELDİĞİNCE ELİNDE SÖZLÜK TÜRKÇEYİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORLAR. ŞİMDİ BU İNSANLARI AZINLIK OLARAK GÖRÜP REKLAM PANOLARINDAKİ İNGİLİZCE TERİMLERİ KALDIRMALIMIYIZ YADA REKLAM TABELALARINI İKİYE BÖLÜP YARISINIDA İNGİLİZCEMİ YAZMALIYIZ. ? KARAR SİZİN VE BELEDİYELERİN BENCE O İNSANLARA BELKİ YERLERİMİ SATARAK HATA EDİYOR OLABİLİRİZ AMA MÜLK ALMA HAKKINI SAĞLIYAN KARARLAR VARSA YERLEŞİM HAKKI VERİLİYORSA ONLARA REKLAM PANOLARINDAN İNGİLİZCE TERİMLERİ KALDIRMAK BENCE PEK MANTIKLI DEĞİL. BÖYLEDE MİLLİYETÇİLİK YAPMAK BİRAZ BASİT VE GERİCİLİK GİBİ SANKİ. ŞAHSİ KANAATİM BENİM BU SAYGILAR...

dediğin doğru olabilir... ama bide şu yönden bakarsak ben ingiltereye gittiğimde hiçbir panoda Türkçe kelime yok!!! kimse orda düşünüpte ' buraya Türkler gelio dur şunun Türkçesinide yazıyım' demiyor.bütün tabelalar, firma isimleri , dükkan isimleri herşeyin Türkçe olması lazım. zaten adam gibi çevirmede yok Füüü üüü üü

örn :chicken translate hahahahaha hahahahaha
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 18 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz