öz Türkçe değil bir başka Türkçe...

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
eylulnet

Üye No: 34,431

Tarih: 15 Aralık 2006, 04:50 Tek mesaj gösterimi1

ÖZ TÜRKÇE DEĞİL BİR BAŞKA TÜRKÇE…

‘’Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum. Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı? Bir ferman yayınlamıştı. Bu günden sonra , divanda, bargahda, mecliste , meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmaya diye hatırlayanınız var mı?
Dolanın yurdun dört bir yanını. Çarşıyı, pazarı, köyü, şehri; fermana uyanınız var mı?
Nutkum tutuldu, şaşırdım merak ettim.
Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere
Gördüklerine duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker, gösteri adamının showman, radyo sunucusunun
disc jokey,
Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?
Dükkanın store, bakkalın market, torbanın poşet,
Mağazanın süper, hiper, gros market, ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?
İlan tahtasının billboard, sayı tablosunun skorboard, bilgi alışverişinin brifing, bildirgenin deklarasyon, merakın uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?
Bırakın eli, gözün bile seyrek uğradığı beldelerin girişinde welcome, çıkışında goodbye
okuyanınız var mı?
Korumanın muhafızın bodyguard, sanat meslek pirlerinin duayen, itibarın saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?
Küçüğün mikro, sonun final, özlemin hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?
İş hanının plaza, bedestenimizin galeria, sergi yerlerimizi center room show room. Büyük kentlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?
Yol üstü lokantamızın fast food, yemek çeşitlerimizin mönü, hesabını adisyon diye ödeyeniniz var mı?
İki katlı evinizi dublex, üç katlı evinizi triplex, köşklerimizi villa, eşiğimizi antre, bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?
Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik, vurguncunun spekülatör, eşkıyanın mafya, desteğe koltuk çıkmaya sponsorluk diyeniniz var mı?
VİRVİRİK dağının tepesindeki köyde cafe show levhasının altında acının da acısı kahve içeniniz var mı?
Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
Özün el diline özendiğine içi yananınız var mı?
Masallarımızı, tekerlemelerimizi, ata sözlerimizi unuttuk, şarkılarımızı, Türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik,
Türkçe’miz elden gidiyor dizini döveniniz var mı?
Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum, göreniniz duyanınız bileniniz var mı?
Bir ferman yayınlanmıştı, hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

Üye No: 36,097

Tarih: 23 Nisan 2007, 11:34 Tek mesaj gösterimi2

ne güzel anlatmışsın kardeşim ama cevap maalesef çok acı
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Fth81

Üye No: 63,639

Tarih: 24 Nisan 2007, 01:22 Tek mesaj gösterimi3

Bizim Türkçe kitabımızda vardı.YUSUF YANC yazmış diye hatırlıyorum,Türkçe'yi bırak hatırlayanı Türkçeye saçma sapan kelimeler katıp,Türkçemizi özendikleri televizyonların sanal kahramanları gibi katledenlerden örnek alarak konuşan mı dersin,dükkanına yabancı isim koyanı mı dersin sorsan ingilizce bilmez,sokakta emperyalizme abd'ye sayar sarmalar kimse kendine bakmaz KARAMANOĞLU MEHMET BEY'i MUMLA ARIYORUZ,MUSTAFA KEMAL'in dilimize verdiği önemi bugün unutanları bugün gördükçe ,nerden nereye demekden kendimi alamıyorum... Question söyleyecek çok söz var fakat elimiz kolumuz DİLİMİZ bağlı kime ne anlatabilrsin ki...

Resimli Şarkı

Üye No: 73,354

Tarih: 25 Nisan 2007, 00:13 Tek mesaj gösterimi4

Bukonu cok hassas...bi iki gün önce teyzem bu yazıyı getirip ferman seklinde yapabilirmisin dedi..bende pekte güzel olmayan bir calısma yaptım..

Rakun
TB Tımarhanelik Üye

Üye No: 7,140

Tarih: 25 Nisan 2007, 01:39 Tek mesaj gösterimi5

sanırım İdris-Abi daha öncede vermişti Saygılar

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
captan jck

Üye No: 68,547

Tarih: 25 Nisan 2007, 15:22 Tek mesaj gösterimi6

güzel anlatılmış gerçekten dilimize sahip çıkmamız gerekli malesef çıkanımız çok çok az Of yaa

"Biz Siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir."Uğur Mumcu

son osmanlı

Üye No: 58,798

Tarih: 25 Nisan 2007, 17:10 Tek mesaj gösterimi7

evet arkadaşlar "ne mutlu Türk'üm diyene" diyen Mustafa Kemal ATATÜRK bugünümüz görmüş olsaydı inanın verdiği mücadeleden utanır ve bir daha bu toprakları arkasına bakmaksızın terkederdi.Mücadele ne idi neye döndü Mustafa Kemal'in çocukları birde aslını unutmamak gerek

aslını unutan toplumlar yok olmaya mahkumdurlar.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
SeZeR OzGeN
Ağlamak da bir çeşit gülmektir.

Üye No: 65,863

Tarih: 25 Nisan 2007, 17:50 Tek mesaj gösterimi8

arkadaşlar çok haklısınız dilimiz çıkmaz bir yolda ilerliyor ( tabi şimdilik) ama bunu bu hale getiren eğitimsiz özenti halkımız ve bence asıl sebep olan msn çılgınlığı yok hızlı yazığım yok benimle dalga geçmesinler diye merhabe yazamıyor en falza mrb bu ne yaa eh sonra normal bir şey yazmaya kalksa çok zorlanıyor zaten ingilizce sözcüklerle doldu azımız gittikçe de kötü oluyor aslında herkez bilgilendirilmeli ve örgütlenmeli bence ama nasıl bilemiyorum

Punishe[R+]_YlmzR
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan

Üye No: 68,110

Uyarı : 1

Tarih: 25 Nisan 2007, 19:01 Tek mesaj gösterimi9

« son osmanlı » demiş ki:
evet arkadaşlar "ne mutlu Türk'üm diyene" diyen Mustafa Kemal ATATÜRK bugünümüz görmüş olsaydı inanın verdiği mücadeleden utanır ve bir daha bu toprakları arkasına bakmaksızın terkederdi.

onu yapmazdı arkadaşım çünkü zamanında kimlerin elinden almıştı ülkeyi hatırlatırım Hıhı Melek ama..

Bakın "msn" kelimesinin okunuş biçimi T.C. Anayasası'nda belirtilmiştir: her sessiz harf yanına "e" harfi getirilerek okunacaktır diye ancak hiçkimse uymaz emesen demeye devam ederler ve bunu yapanlar geleceğin mirasçılarıdır! Saygılar

burada sormak istiyorum "sevecen" ne demektir?

Üye No: 69,337

Tarih: 25 Nisan 2007, 19:48 Tek mesaj gösterimi10

arkadaslar dilimize sayip cıkmamız gerek
Sümüklü

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 14 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz