Türkçe Kelimeler arasında İngilizce Kelimeler Kullanmayın

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
Precious
Keyfim Yerinde :)
Bölüm Yöneticisi

Üye No: 4,058

Tarih: 14 Kasım 2006, 19:46 Tek mesaj gösterimi1

Günlük konuşmalarda Türkçe kelimeler arasında İngilizce konuşanlardan şikayetçiyim.

Tabi ki İngilizce vazgeçilmez bir dil, Teknolojik terimlerde ister istemez karşımıza çok çıkıyor ama günlük konuşmalarımız da yapmayalım bunu.
Özellikle yolda giderken hep görürüm bu tür kişileri.
Bişeyler anlatır heyecanla devamlı konusmalar arasında ingilizce sözcükler söylemeye ve kendini ben bilgiyim ve biliyorum gibi göstermeye çalışır.
Konuştuğun Dil Türkçe arada konuştuğun kelimeler ingilizce yabancı terim ve yabancı sözcükler. İngilizce ve yabancı konuşcaksan hepsini konuş! (Bilmediğimden değil ben bu tür tutumlara kızıyorum)

Örnek
Çok Thanks Ettim, ( Bu ne şimdi ? ) nolamaz nayır

Neyleyim umduğum gibi çıkmadı insanlar..

Sevdiğini mertçe seven kişi, pervane gibi özler ateşi. Sevip de yanmaktan korkanın, 'masal anlatmaktır' bütün işi...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
dolapfaresi
fareden müthiş dönüş

Üye No: 50,065

Tarih: 14 Kasım 2006, 22:22 Tek mesaj gösterimi2

dostum sana sonuna kadar katılıyorum. ben de çok sinir oluyorum bunlara. kimse üzerine alınmasın ama özellikle bayanların konuşmalarına şeker yazcak sheker yazıyor bu nedir ya??? Türkçede böyle bir kelime yok ve bunun gibi birsürü kelime durumumuz çok kötüye gidiyor

Üye No: 57,186

Tarih: 14 Kasım 2006, 23:17 Tek mesaj gösterimi3

katılıyorum Saygılar

ayrıca internet dili denilen neyse bu internet dili anlamış değilim.v harfinin yerine w kullanılması.ayrıca kelimelerimizin kısa yazılışı!birçok örnek var açmama gerek yok...

fareden müthiş dönüş

Tarih: 15 Kasım 2006, 05:00 Tek mesaj gösterimi4

şu yeni üyeler bölümüne bi göz atarmısınız neler var neler

"herkeşlere slm","üe(üye yzamaya çalışmış)" "ben deldiiiim"
"hojgeldin demek yoqmu" ne bunlar nolamaz nayır arkadaşlar lütfen biraz duyarlı olalım artık

SeRKaN

Üye No: 18,944

Tarih: 15 Kasım 2006, 14:39 Tek mesaj gösterimi5

boşwerin o kadar kafanıza takıcak bi durum yok...

Hayatta en doğru gönlünden geçen..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
illse

Üye No: 70,254

Tarih: 15 Kasım 2006, 17:24 Tek mesaj gösterimi6

chok shekersin... iğğğrenç bi dilll... hele hele msnde tamam,peki veya olur yazacaklarına "ok" yazıyolar ya... çok sinirleniyorum..

hasret...

Üye No: 64,329

Tarih: 15 Kasım 2006, 19:08 Tek mesaj gösterimi7

Sizlere aynen katılıyorum arkadaşlar!!!!! Saygılar Saygılar Saygılar
Dilimizin böyle anlamsız ve tuhaf kelimelerle kirletilmesine karşıyım!Yazdıkları ne ingilizce ne Türkçe!Maksat hoş gözükmek güya AMA İĞRENİYORUM FARKINDA DEĞİLLER!!!!

Artık bir kedim var...
enfali

Üye No: 40,447

Tarih: 16 Kasım 2006, 00:53 Tek mesaj gösterimi8

« SeRKaN_Sneaky » demiş ki:
boşwerin o kadar kafanıza takıcak bi durum yok...

Ne kaybettiysek,hep bu düşünce yüzünden kaybettik. Eğer insanlarımızın bu ingilizce hayranlığı böyle devam ederse ve dilimiz bu hızla değişirse,inanın en fazla yirmi yıl sonra bu yazışmalarımız da anlaşılmayacak.Şugün bir lise öğrencimizin "GENÇLİĞE HİTABE" yi ve "İSTİKLAL MARŞIMIZI" bile tam manasıyla anladığını hiç kimse iddia edemez. Kesinlikle ingilizce düşmanı olarak görmeyin beni,çünkü ingilizce öğretmeniyim.Ama ben ingilizce yi öğrendikçe Türkçe mi daha çok seviyorum.

Kimisi dul, kimisi öksüzdür, alınyazısı kahreder...
Ben sevda çekerim hepsinden beter."
OSLEEM

Üye No: 45,643

Tarih: 17 Kasım 2006, 04:19 Tek mesaj gösterimi9

önceden dili iyi kullanmak kültürel gelişkinliği gösterirmiş. şimdilerde ise ne kadar çok yabancı kelime kullanırsan o kadar çok biliyorsun görüşü yaygınlaştığı için özel olarak böyle konuşmaya çalıştıklarını düşünüyorum. çok itici olduğuna katılıyorum tabi..
Türkçeyi iyi kullanmak demenin arapça-farsça kelimeleri kullanmak olduğunu düşünenlerde var, bunlarda gerçekten hiç kulağa hitap etmiyor.
arkadaşlar bu bir kriter değil belki ama trt spikerleri, sunucuları bile artık berbat bir Türkçeyle konuşuyorlar.

kokuşan tüm değerlerin
dolapfaresi
fareden müthiş dönüş

Tarih: 17 Kasım 2006, 05:43 Tek mesaj gösterimi10

« OSLEEM » demiş ki:

arkadaşlar bu bir kriter değil belki ama trt spikerleri, sunucuları bile artık berbat bir Türkçeyle konuşuyorlar.

evet onlar bile öyle konuşunca birşeyler yapmak bize düşüyor burda kendimizi parçalıyoruz eğer değecekse ben kendimi parçalamaya razıyım zaten kendime de böyle bir meslek seçtim inşallah öğretmen olacağım.

ayrıca mesaj yerine msj yazmak vb. şeyler o kadar önemsemiyorum çünkü yazabileceği yazı kapasitesi sınırlı olduğu için tasarruf edilebilir ama Türkçe kelimeleri ingilizce gibi yazmak yarı Türkçe yarı ingilizce yazmak kabul edilebilir birşey değil

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 6 sayfa) [Bu başlıkta 58 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz