Turkiye Kısa Kısa Gezi Anıları

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
metincaliskanKayıt: 15.07.2014
Üye No: 199,722
Offline
Tarih: 10 Eylül 2019, 12:36 Tek mesaj gösterimi1

Gallipoli savaşları 1915 yılında olmuştur. Birinci dünya savaşı 1914-1918 yılları arasında 4 yıl sürmüştür. ingiliz fransa ve Rusya oluşturduğu bloğa osmanlı almanya ve macaristan katılmıştır. çok şiddetli savaşlar olmuştur. ilk olarak ingiliz kraliyet ailesine ait gemiler batmıştır. Daha sonra Yeni zellanda avustralya ve ingiliz antalya airport transfer sömürgelerinden oluşan anzac askeri ile Türk askeri arasında çok şiddetli savaşlar olmuştur. Canakkale savaşı son centilmenler savaşı olarak bilinmektedir. Anzac askeri ve Türk askeri için çok büyük heykeller ve anıt mezarlar yapılmıştır. 25 nisan günü anzac day olarak çok büyük anma törenleri yapılmaktadır.

Cappadocia bir doğa harikası olan ve orta anadolu nevşehride bulunmaktadır. istanbul nevsehir arası 1 saat süren uçak yolcuğu sonrası nevsehir havalanı vardık. private havalanı transferi ile Urgup bulunan cave otel gittik. Special cave otel doğal bir klima sistemi vardı ve yazları serin kışın ise sıcakdı. Tur rehberimiz ile birlikte Ortahisar gittik burası klaik bir Türk kasabası ve burada iki katlı meyve bahçeleri olan evler bulunmaktadır. bize tamamı organik ve doğal olan sabah kahvaltısı ikram ettiler bal kaymak reçel peynir ve zeytin yumurta yedik ve çay içtik. Sabah erkenden Zelve açık hava müzesine gittik ve burada cappadocia balon tur katıldık ve yerden 200 metre yüksekliğe çıktık. gökyüzünde çok sayıda balon uçuyordu ve buradan çok güzel cappadocia manzarası vardı. şampanya ile kutlama yapıldı.
Cappadocia goreme açık hava müzesine gittik ve burası çok sayıda cave ve peribacaları vardı. insanlar burada yaşamışlar ve dini ibadetlerini yapmışlardır ve saklı cave kilise vardır iç duvarlarında isa peygamber ve meryem ana resimleri vardı. uchisae cappadocia en yüksek noktası ve buradan çok güzel cappadocia manzarası vardı. Avanos çok güzel el sanatları olan çanak çömlek su destisi kap kaçak seramik yapan dükkanlar vardır. saf deriden yapılmış çok güzel bayan bayan giysileri satan dükkanlar bulunmaktadır. Demirkazık ve derinkuyu yeraltı şehirleri burası 5-7 katlı olan yeraltı şehirleri insanlar roma askerlerinden ve kışın karlı havalarda sığınmak için kullanmış ve ayrıca burada sadece ekmek su ve şarap ile yaşamışlardır.

Ephesus Roma imparatorluğu döneminde yapılmış bir antik kent. ilk olarak zengin halkın oturduğu yamaç evleri vardır ve ayrıca Kralın evi ile birlikte Belediye binası bulunmaktadır. 600 metre uzunluğunda mermerden yapılmış bu yola Kral yolu denilmektedir. Kral yolu üzerinde çok sayıda mermer sutun ve heykeller ile süslenmiştir. Çok değerli bilim adamları sanatcılar heykel traş ve pek çok mimar burada en güzel london airport taxi eserlerini yapmışlardır. Ephesus ilk olarak çok büyük giriş ana kapısı olan ve taş işçiliği yapılmış Ephesus tapınagı vardı. Açık hava insanların bir arada kullandığı tuvalet. Her iki tarafında Kralın heykeli olan Trojan Çeşmesi. son olarak ise giriş kapısında kalp işareti olan bir aşk evi vardır ve çok sayıda odadan meydana gelmiştir.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz