'Türkçe AB'de Resmi Dil Olmaz'

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Blackio
HerDaimHalineŞükret
TurkBoard Fan

Üye No: 103,747

Tarih: 20 Ocak 2008, 14:12 Tek mesaj gösterimi1

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkçe'nin AB kurumlarında gelecekte resmi dil olarak kabul edilmeyeceğini söyledi

Avrupa Parlamentosu Liberal Grup üyesi Marios Matsakis Türkçe'nin AB tarafından resmi dil olarak kabul edilmesine ilişkin soru önergesi verdi. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Baroso ise Matsakis'in soru önergesine verdiği yanıtta Türkçe'nin AB kurumlarında resmi dil olarak kabul edilmesine ilişkin gelecekte bir planları olmadığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu Liberal Grup üyesi Marios Matsakis, Türkçe'nin AB üyesi Kıbrıs'ta resmi dil olduğunu belirtti. Matsaki konuya ilişkin Avrupa Komisyonuna soru önergesi verdi. Matsakis'in soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

Türkçe, AB üyesi olan Almanya'da yaşayan 4 milyon Türk'ün ana dilidir. Komisyon Türkçe'nin AB de resmi dil olarak kabul edilmesi konusunda ne düşünüyor? Konuyla ilgili pratikte ne yapılabilir? Komisyon bu konuyla ilgili nasıl bir yardım yapabilir?

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Mario Barroso'nun ise Matsakis'in önergesine verdiği yanıtta şunlar kaydedildi:

Avrupa Birliği Sözleşmesinin 290. bendine göre, dil rejimi konsey bakanlarının oybirliği ile belirlenir. Bu bende göre AB kurumlarının resmi dilleri 15 Nisan 1958'de belirlenmiştir ve Türkçe bunların içinde görünmemektedir. Komisyonun konuyla ilgili gelecekte bir teklif hazırlığı bulunmamaktadır.

http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=15141...?id=151417'

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Sphisnks
Antipatik soytarı

Uzaklaştırıldı
Üye No: 70,341

Yasaklandım

Tarih: 21 Ocak 2008, 13:48 Tek mesaj gösterimi2

Türkçe çok zor bir dil.
Yazıldığı gibi de okunan bir dil değil esasen.
Anlatım yönünden kısır bir dil olduğu için dünyada en fazla mecaza sahip dillerin başında geliyor.
Bu yüzden öğrenilmesi çok zor bir dil.
Günlük konuşmada bile onlarca mecaz anlatım yapılıyor.
Kavramların kelime karşılıklarının hemen tümü Arapça ve Farsça'dan alınmış.
Bunun dışındakiler hep mecaz.
Ancak benzer bir mecaz anlatım kültürel altyapıdan dolayı Fransızca'da da mevcut.
Fransızca'da da çok fazla mecaz ve ima bulunur.
Bu yüzden zor bir dildir. Ama bu; AB'de resmi dil olmasına engel değildir.

وأنا أحبك

Pardon,yalnızlıkla oldu.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder AIM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz