Nanoteknoloji Projesine Avrupa'dan Ödül

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
enes++
Program Takımı
Program Takımı


Kayıt: 07.05.2006
Üye No: 58,973
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 04 Ağustos 2007, 10:02 Tek mesaj gösterimi1

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir'in nanoteknoloji üzerindeki çalışması, 500 Avrupalı araştırmacının katıldığı elemeler sonucunda, ''Avrupalı Genç Bilim İnsanı'' ödülünü getirdi.

Çalışma, nanofotonik aygıtlar içindeki nanoyapıların aydınlanma, görüntüleme,algılama ve iletişim gibi işlevlerde kullanılmasını öngörüyor.

Proje tamamlandığında, beyaz ışık kaynakları, internet gibi hız gerektiren optielektronik anahtarlar gibi aygıtların olduğundan daha verimli çalışması sağlanacak.

Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, projelerinin Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'nde geliştirilen yeni hibrid, nanofotonik aygıtlar üzerine olduğunu söyledi.

Nanoteknolojide kullanılan nano yapıların farklı fonksiyonlarını ön plana çıkaracak şekilde bir araştırma yürüttüklerini kaydeden Demir, çalışmalarını şöyle anlattı:
''Nanofotonik aygıtların içinde farklı tür nanoyapılar yer alıyor. Bu nanoyapıları, biz farklı fonksiyonlarını ön plana çıkaracak şekilde kullanıyoruz. Bu fonksiyonlar arasında aydınlanma, görüntüleme, algılama ve iletişim gibi farklı işlevler var. Bu nanoyapılar bu işlevleri görecek şekilde aygıt içine yerleştiriliyor ve bu işlevleri de çok geniş
bir optik spektrum aralığında yapıyoruz. Bu mor ötesinden, görünür bölgeden kızılötesine kadar. Dolayısıyla bu yeni çalışmamız, yeni nano fotonik aygıtların içerisine nano yapıları koymak, bu nano yapıların farklı işlevlerini ön plana çıkarmak.''

Projelerinin amacının yeni tür nano aygıtlar yapmak olduğunu söyleyen Demir, ''Bu nano aygıtların özelliği de kendilerinin de moleküler boyutta olması. Çalışma tamamlandığında daha önce yapılan büyük boyuttaki bu tür aygıtlardan, çok daha verimli aygıtlar yapılabilecek'' diye konuştu.

5 yıl sürecek çalışmanın organizasyonunun TÜBİTAK tarafından yapıldığına işaret eden Demir, mali desteğin ise Avrupa Bilim Fonu'ndan sağlanacağını ve bunun da yaklaşık 1 milyon 200 bin Avro dolayında olduğunu söyledi.

Demir, aralarında Fransa, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerden de katılımcıların bulunduğu 20 bilim insanının ödül almaya hak kazandığını ifade etti.AA

_________________
Theres so many fighting
To get past the pearly gates
But nobody ever wants to die or get saved...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz