mükemmel bir tatil için datça

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
twesterKayıt: 09.03.2005
Üye No: 419
Şehir: ANKARA
Offline
Tarih: 13 Ocak 2013, 14:44 Tek mesaj gösterimi1

DATÇA

Dünyada bir denizden diğerine yapılan tek yürüyüş

Marmaris’i Datça’ya bağlayan ince burunda yol alırken, bir yanınızda Akdeniz diğer yanınızda Ege Denizi vardır. Datça’da her mayıs ayının ilk haftasında, şenlikli bir yürüyüş yapılır ve Akdeniz’den bir testi su alıp Ege’ye dökülür. Dünyada, bir denizden diğerine yapılan tek yürüyüştür bu. Datça Yarımadası’nın en dar yerine Balıkaşıran denir. Anlatıldığına göre, bundan sadece 50 yıl öncesine kadar, bir tarafta balık daha çok olduğundan, balıkçılar sandallarını sırtlayıp öbür tarafa geçer, yeterince balık avladıktan sonra da yine aynı şekilde geldikleri tarafa dönerlermiş. Bu dar geçidin üzerinden balıkların uçtuğuna inanıldığından Balıkaşıran dense de, balıkçıların bu mücadelesinden de geriye Kayıkaşıran sözcüğü kalmış.

70 kilometrelik virajlı yolun sonunda varacağınız bal, badem ve balığıyla ünlü Datça’da, eski kasabayı, civar köyleri ve bükleri dolaşırken, bölgenin bakirliği dikkatinizi çekecektir. Datça merkeze gelmeden, Eski Datça sapağından girin. Eskiden Can Yücel’in yaşadığı ve renklendirdiği bu kasabanın taş evleri, Can Yücel Müzesi ve Muhtar Orhan’ın kahvesi görülmeli. Burası sessizlik içindeyken, Yeni Datça’nın sahili balık lokantaları ve satıcılarla oldukça hareketlidir. Datça koylarına araba, motosiklet ya da bisikletle ulaşmak zor değil. Kızılbük, Hayıtbükü ve Ovabükü’nü içine alan Mesudiye köyünde mütevazı tesisler var. Mesudiye köyünden Palamutbükü’ne giden yol üzerinde, kendinize özel bir plaj seçebilirsiniz. Palamutbükü Plajı’ndan sonra yol, Yazı ve Yaka köylerinden geçerek Knidos’a varır.

Reşadiye Yarımadası’nın en ucunda, Tekir Burnu’nda yer alan Knidos, konumu açısından bölgenin en güzel antik kentlerinden biri. Yazı köyüne 8.5 kilometre, Datça’ya 33 kilometre mesafedeki Knidos’a vardığınızda, yarımadanın en uç noktasındasınız demektir. Ege Denizi’nin nerede bitip, Akdeniz’in nerede başladığını tahmin edebilmeniz mümkün değil. Knidos denince akla, Afrodit gelir. Antikçağın ünlü heykeltıraşı Praksiteles’in MÖ 4. yüzyılda yaptığı, çırılçıplak Knidos Afroditi, büyük bir cüret gerektiren ve yenilik getiren bir sanat eseri olarak kabul edilmiş ancak adalarda yaşayanlar bunu çok müstehcen bulunca, Knidoslular dünyanın bu ilk çıplak tanrıça heykelini alarak kendi kentlerindeki kutsal yapıya yerleştirmişlerdi. Bilim, mimarlık ve sanatta ileri bir kent olan Knidos’ta, astronomi ve matematik bilimcisi Eudoksus, doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos yaşadı. Tabelalar sizi antik kent içinde yönlendirecektir. Konumu muhteşem, yuvarlak planlı Afrodit Tapınağı’nı kaçırmayın.

Datça’ya Marmaris üzerinden karadan gidilebildiği gibi, mayıs-ekim döneminde Bodrum- Datça arasında (1,5 saat) feribot seferleri (yolcu ve araç taşıyor) düzenleniyor. Bodrum Feribot (0252 316 08 82), Datça (0252 712 21 43).

Eski Datça’nın en özgün pansiyonu Dede Pansiyon (0252 712 39 51), eski köy evlerine benzemesinin yanısıra tertemiz bir havuza, geniş ve klimalı odalara sahip. Doğa Pansiyon (0252 712 21 7Bunlar da ne, yine Eski Datça’da taş mimarisi ve yeşillikler içindeki bahçesiyle hoş bir mekan. Datça merkezde, güzelim bir bahçe içindeki Thetis Otel (0252 712 20 87), tipik bir Akdeniz pansiyonu. Datça merkezdeki en iyi otellerden biri de, deniz manzaralı odalarıyla Villa Tokur (0252 712 87 28 , www.hotel-tokur.com). Denize dik inen bir tepenin üzerindeki konumu, Simi ve Rodos manzaralı bahçesiyle Villa Carla (0252 712 20 29 www.villacarladatca.com), modern ve konforlu. Plajı muhteşem bir koyun içinde, odaları klimalı, adeta küçük bir ormanın içindeki Gabaklar Pansiyon- Restoran’da (Hayıtbükü, 0252 728 01 58 www.gabaklar.com), balığın en tazesi, zeytinin en güzeli ve ekmeğin en sıcağı ikram ediliyor. El değmemiş bir kumsala ve cam gibi bir denize sıfır Agais Hotel-Rest. & Camping’de (Ovabükü Mesudiye, 0252 728 02 21) kalmasanız da, kömürde Agais soslu piliç ve saçta balık yemek için uğrayın. 195 yıllık Mehmet Ali Ağa Konağı’nın (Reşadiye köyü, 0252 712 92 57, www.kocaev.com), kalemişleriyle bezeli odaları, narenciye behçesi ve şarap dolu kavı, farklı bir Datça deneyimi yaşamak isteyenler için.

Enfes balıklar, ahtapot köftesi, kapari turşusu, kırma yeşil zeytin ve çiğ balık gibi mezeler için Fevzi’nin Yeri (Datça, 0252 712 97 46), vazgeçilmez bir marka. Lokantanın sempatik sahipleri Fevzi ve Semra, trekking turları da düzenliyor. Balıkaşıran Sanat Evi Restaurant & Bar (Ambarcı Cad., 0252 712 41 50), hem bir resim galerisi olarak hem de caz müziği eşliğinde sunulan yemekleri ve pazar brunchlarıyla, canlı bir mekan. Reşat Restaurant’ın (Thetis Pansiyon altı, 0542 661 42 60) sahibi arkeolog ve antropolog Reşat Bey’in yaptığı ilginç ve leziz mezelerin isimlerini hatırlamasanız da, tatları damağınızda kalacaktır. Zekeriya Sofrası (0252 712 43 03), Datça’nın meşhur esnaf lokantası. Datça limanındaki Küçük Ev Restaurant’da (0252 712 32 66), balıklar her zaman taze. Eski Datça’nın en güzel sokaklarından birinde, bahçe içindeki Antik Bar Apart’da (0252 712 97 70), Çerkez mantısından ballı bademli yoğurta, farklı lezzetler bulacaksınız. İki katlı taş evi, apart olarak kiralıyorlar. Cafe Vino (0252 725 55 71, www.knidos.com.tr), her türlü içki ve kokteyli, yerli şarapları, odun fırınında pişen ekmek çeşitleri ve yemekleriyle, Palamutbükü’nde benzerine kolay rastlamayacağınız bir mekan.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
onderaKayıt: 11.07.2014
Üye No: 199,711
Offline
Tarih: 05 Ağustos 2014, 09:48 Tek mesaj gösterimi2

sıradaki rotalardan birisi,bilgi için tşkler.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz