Çeku: Türkçenin resmî dil olmasını biz istedik

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Kelebeğin Günlüğü
Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 11 Mart 2007, 15:29 Tek mesaj gösterimi1

Çeku: Türkçenin resmî dil olmasını biz istedik *

Arnavut ve Sırp liderler, Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin müzakerelerin ikinci ve son turu için dün Viyana'da bir araya geldi.

BM Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin görüşmelerle son şeklini verdiği çözüm planını ay sonuna kadar BM Güvenlik Konseyi'ne sunması bekleniyor. Ahtisaari'nin taraflara önerdiği son pakette Türkçe'nin, Kosova'daki resmi diller arasında yer aldığı bilgisi basına yansımıştı. Viyana'daki görüşmelere katılan Kosova Başbakanı Agim Çeku, Türkçenin resmî diller arasına girmesini kendilerinin istediğini söyledi. Ankara temaslarının ardından Zaman'a mülakat veren Çeku, Kosova ile Türkiye arasında köprü olan Türk toplumunun haklarını koruyacaklarını vurguladı. Ankara'nın Kosova'nın bağımsızlığına verdiği destekten memnun olduğunu da ifade eden Arnavut Başbakan şunları kaydetti: "Ankara'dan her alanda destek aldık ve iyi niyeti gördüm. Türkiye'nin Kosova konusunda hiçbir tereddüdü yok. Türk askerinin gelecekte de Kosova'da bulunacağına dair güçlü bir taahhüt aldım... Türkiye'yi güçlü bir destekçimiz ve stratejik ortağımız olarak görüyoruz." dedi. Çeku, Belgrad' ın BM'nin planını reddetmesine rağmen sürecin devam edeceğini, bağımsızlıktan sonraki hedeflerinin ise AB ile entegrasyon olduğunu anlattı.

Çeku ile yapılan söyleşiden alıntı:

Kosova'daki Türk azınlık hakkında Türkiye'nin bazı kaygıları var. Ahtisaari'nin son planında Türkçe'nin resmî dil statüsüne yükseltilmesinin yer aldığı ifade ediliyor. Bunu siz mi tekfiniz ettiniz?

Biz bunu istedik ve önerdik. Kosova'daki Türk toplumu çok iyi uyum sağladı, yapıcı, kurumsal hayatın bir parçası. Aktifler ve toplum olarak eşit muamele ediyoruz, bir problemimiz yok. Bu, Türkiye ile Kosova arasında iyi bir köprü. Elbette kendi anayasamız ve kanunlarımız olacak. Onların haklarını da yüzde yüz koruyacağız. Türkçe, Türklerin yaşadığı her yerde resmî dil.

Haberin devamını ve söyleşiyi görmek için...

* Celil Sağır, Zaman gazetesi, 11.03.2007.

''Gilendi'' Anısına

Uzaklaştırıldı
Üye No: 44,701

Yasaklandım

Tarih: 11 Mart 2007, 17:32 Tek mesaj gösterimi2

Helal olsun. Saygılar

''Gilendi'' nin anısına isteyenin zoruna gidebilir!
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
jetto
october 25th

Üye No: 17,032

Tarih: 20 Mart 2007, 08:20 Tek mesaj gösterimi3

bravo hayret ettim sastim hatta demekki bizim iyilimiz icin calisan birileri hala var

Emektar

Üye No: 58,026
Gizli

Tarih: 22 Mart 2007, 19:37 Tek mesaj gösterimi4

süper bir haber diğer ülkeler görsünde ders alsın biraz Hıhı

Üye No: 74,930

Tarih: 22 Mart 2007, 23:32 Tek mesaj gösterimi5

Haberi ilk okuduğumda yaşadığım zevki ve gururu anlatamam. Srebrenica'dan kurtulan bir kadının yakını olarak söylüyorum bunu.
YahyaBey

Üye No: 56,498

Yasaklandım

Tarih: 01 Nisan 2007, 17:46 Tek mesaj gösterimi6

hımmm.
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz