Balın Yedi Püf Noktası

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
MichaeL
F E N E R B A H Ç E
Bölüm Yöneticisi


Kayıt: 11.04.2008
Üye No: 118,574
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 11 Ocak 2015, 01:05 Tek mesaj gösterimi1
Bal neden besleyicidir? Neden enerji verir?

Bal; vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için gerekli yaşamsal değerde diğer pek çok besin içerir. Bu, balı şekerli ürünlerden ayıran en belirgin özelliktir. Arılar, 1 gram bal için 4.000'den fazla çiçeğin nektarını toplar. Bu nedenle bal binlerce çiçeğin, bitkinin besleyici değerini ve şifasını taşır. 100 gramında yaklaşık 304 kalori (kcal) bulunan bal, bireylerin beslenme ve enerji ihtiyacına büyük ölçüde katkı sağlar. Öte yandan bal; antioksidan ve antibakteriyel özelliğiyle, vücudun direncini güçlendirir. Sağlığı korumaya yardımcı olur.


Gerçek bal sahtesinden nasıl ayrılır?

İster petek, ister süzme olsun, gerçek balı sahtesinden ayırmak uzmanlık gerektirir. Rengi, tadı gibi duyusal özelliklerinden balın gerçeğini sahtesinden ayırt etmek olanaksızdır. Doğal ve saf balın anlaşılabileceği tek yöntem laboratuvar analizidir. İleri teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda deneyimli uzmanlarca yapılacak analizler, gerçek balın sahte baldan kuşkuya yer vermeyecek biçimde ayırt edilmesini sağlar.


Süzme bal hem sağlıklı, hem avantajlı.

Balın petek halinde olması, onun gerçek bal olduğunu kanıtlamaz. Kovan yakınına konan şeker şurubu ve benzeri katkıların arılar tarafından bala dönüştürülmesi ile petek bal elde edilebilir. Bu tür petek ballar, doğal balın sunduğu şifayı içermez. Laboratuvar analizinin ileri teknoloji, deneyim ve uzmanlık gerektiren pahalı bir işlem olduğu göz önüne alındığında, her bir petek balın, tek tek analizi pratikte olanaksızdır. Analiz edilmemiş balların ise sağlık açısından güvenilir olup olmadığını, soframıza nereden, nasıl ve hangi koşullarda ulaştığını bilmek mümkün değildir. Petek bal tüketiciler tarafından basit yöntemlerle ne kadar süzülürse süzülsün, balın bir bölümü petekte kalır ve ziyan olur. Daha sağlıklı bal tüketmenin yolu, güvenilir bir markanın süzme balını tercih etmektir.Niçin bal tüketmeliyiz?

İnsanların günlük besin ve enerji ihtiyacı bu çağın koşullarında her geçen gün daha da artmaktadır. Öte yandan sağlıklı ve doğru beslenme, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bal; benzersiz özellikleri ile hem besin değeri, hem insan sağlığına katkıları bakımından doğal gıdaların başında yer alır. Sağlıklı ve doğru beslenmenin, günlük enerji ve vitamin ihtiyacının doğal biçimde karşılamanın en iyi yollarından biri, her gün yeterli miktarda bal tüketmektir.


Balda zararlı madde olur mu? Nasıl?

Bal, arılar tarafından üretilen doğal bir gıda maddesidir. Balın doğasında zararlı madde yoktur. Ancak bütün tarımsal ve hayvansal ürünlerde olduğu gibi, bal üretiminde de üreticiler zararlılar ve hastalıklarla mücadele için ilaçlara başvurmaktadır. Bilinçsiz ilaç kullanımı, bazen balda standartların üzerinde kimyasal bulunmasına neden olmaktadır. Balda yer alabilecek zararlı ya da yabancı maddelerin tespiti; ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda, uzmanlarca yapılan ayrıntılı analizlerle mümkündür.


Gerçek bal kristalleşebilir.

Yaygın kanının aksine, gerçek bal kristalleşebilir. Balın kristalleşme süresi balın elde edildiği çiçeğin türüne göre değişir, bazı ballar kısa sürede kristalleşirken bazı ballar çok daha uzun süre kristalleşmeden kalabilir. Balın kristalleşmesi bozulduğu anlamına gelmez. Kristalleşen bal besin değerini kaybetmediği için bu haliyle de tüketilebilir. Kristalleşen balı kristalleşme öncesindeki kıvamına getirmek benmari usulü (45°C'yi geçmeyen sıcaklıkta su dolu bir kabın içinde, suyla doğrudan temas ettirmeden) ile mümkündür.


Bal 1 yaşından büyük çocukların gelişimi için önemlidir.

Vitamin, besin ve enerji değerleriyle bal, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de önemli bir gıdadır. İçeriğindeki vitamin, mineral, enzim ve aminoasitler çocukların bedensel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlar, enerji ihtiyaçlarını karşılar ve vücut dirençlerini artırır. Ancak balın 1 yaşından küçük çocuklara yedirilmemesi önerilir. Bunun nedeni; Clostridium Botulinum isimli bakterinin balda gelişememesine rağmen, spor formunda bulunma ihtimalidir. Birçok gıdada olduğu gibi balda da bulunabilen bu sporlar, 1 yaşından büyüklerin gelişmiş bağışıklık ve sindirim sisteminden dolayı problem teşkil etmez.
_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
KrizanteM
H ü z ü n b a z
Admin


Kayıt: 16.11.2005
Üye No: 36,755
Offline
Tarih: 11 Ocak 2015, 14:11 Tek mesaj gösterimi2

Canım çekti bak simdi (:
_________________Bazen ben kelimeleri değiştiriyorum yazı oluyor, bazen kelimeler beni değiştiriyor, yazık oluyor..


 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
_sSs_
BordoMavi !
TurkBoard Fan


Kayıt: 09.05.2006
Üye No: 59,368
Şehir: TRABZON
Gizli
Tarih: 11 Ocak 2015, 14:20 Tek mesaj gösterimi3

Bal candır..
İyisinden anlamak lazım tabi
Babam arıcılık yapınca buda kolay oluyor (:

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
MichaeL
F E N E R B A H Ç E
Bölüm Yöneticisi


Kayıt: 11.04.2008
Üye No: 118,574
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 15 Ocak 2015, 14:07 Tek mesaj gösterimi4

Soğukalgınlığı olanlar da zencefille karıştırıp yemeli. Melek ama..
_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz