Tek mesaj gösterimi  Başlık: "Büyük cephaneliğe ihtiyaç var" 
Yazar Mesaj
betterol
Pano Yöneticisi
Pano Yöneticisi


MesajTarih: 10 May 2020, 01:01    Mesaj konusu: "Büyük cephaneliğe ihtiyaç var" Alıntıyla Cevap Gönder

Trump'ın suçlamalarının ardından Çin'den kriz çıkaracak hamle! "Büyük cephaneliğe ihtiyaç var"

Koronavirüs salgını sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın ağır ithamlarına maruz kalan Çin, nükleer başlık üretme tehdidinde bulundu. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Global Times’ta, "Büyük cephaneliğe ihtiyaç var" ifadesi kullanıldı.
ABD ve Çin arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasına ilişkin karşılıklı açıklamalar sertleşmeye devam ederken, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) İngilizce yayın yapan resmi yayın organı Global Times’ta Soğuk Savaş dönemini hatırlatacak bir yazı yayınlandı. Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin’in imzasıyla yayınlanan “Çin’in nükleer savaş başlıklarını 1000’e yükseltmesi lazım” başlıklı yazıda, Pekin’in Washington’un politikaları karşısında nükleer caydırıcılık stratejisine ağırlık vermesi gerektiği belirtildi. Yazının, ABD Başkanı Donald Trump’ın salgını Pearl Harbor ve 11 Eylül ile kıyaslayıp “saldırı” tanımlaması yapmasından hemen sonra yayınlanması dikkat çekti. Yazıda, nükleer başlıklarla ilgili tartışma için zaman olmadığı ve hızlı adımlar atılması gerektiği savunuluyor.

"Büyük cephaneliğe ihtiyaç var"
Yazıda Hu Xijin, “Çin kısa zamanda sahip olduğu nükleer başlık sayısını 100’e yükseltmeli. En az 100 tane Dongfeng-41 kıtalararası balistik füze sistemine sahip olması lazım.” ifadelerini kullanarak ABD’ye gözdağı verdi. Yazar, Pekin’in nükleer silahlara ilk başvuran olmama konusuna bağlı olduğunu ancak, ABD’nin Çin’e yönelik stratejik ihtirasları ve hedeflerini engellemek için daha büyük bir nükleer cephaneliğe ihtiyacı olduğu savunuldu.

“Nükleer savaş başlıklarını kullanışsız sanmayın” vurgusu yapılan yazıda, ABD’li elitlerin Çin’e karşı davranışlarını şekillendirmekte caydırıcı araç olarak her gün kullanıldığı değerlendirmesi yapıldı. Barışçıl birlikte yaşam için dilenilmeyeceğini, bunun ancak stratejik araçlarla hayata geçirileceğinin iddia edildiği yazıda, ABD’nin sadece güce dayalı artan irrasyonel politikaları karşısında bu yaklaşımın doğru olacağı belirtildi. Yazar, ülkenin elindeki nükleer silahları yeterli gören Çinli uzmanları da “Çocuklar gibi saf olmakla” itham etti.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Çin’in koronavirüsünü kasten geliştirerek dünyaya yaydığını öne süren Trump çark etti. Trump, “Çin kasten virüsü yaymadı” ifadesini kullandı. Trump daha önce salgın için "saldırı" tabirini kullanmıştı.
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder