Tek mesaj gösterimi  Başlık: Ziyaretçi rekorunu koruyor.. 
Yazar Mesaj
CSKNMesajTarih: 03 Ekim 2012, 18:19    Mesaj konusu: Ziyaretçi rekorunu koruyor.. Alıntıyla Cevap GönderAnkara'nın Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek müze haline getirilmesinin ardından Türkiye'nin her yerinden ziyaretçileri ağırlayan Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne ilgi katlanarak büyüyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaretinin ardından ziyaretçi patlaması yaşayan ve tam 810 kişi tarafından ziyaret edilen Ulucanlar Cezaevi Müzesi, hafta sonu ulaştığı ziyaretçi sayısı ile kendi rekorunu kırdı.

Müze, geçtiğimiz cumartesi günü 460, pazar günü ise 960 kişi tarafından ziyaret edilerek, hafta sonu bin 420 ziyaretçi sayısına ulaştı.

Türk siyasi tarihinin en önemli duraklarından biri olan ve açıldığı günden bu güne 120 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Ulucanlar Cezaevi Müzesi, koğuşları, tecrit odaları, zindanları ve bu bölümlerde yapılan seslendirmeleriyle ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Her yaştan insanın gezdiği müzeye en çok hayatının bir bölümünde burada yatmış, yolu bir şekilde buradan geçmiş eski hükümlüler ilgi gösteriyor.

Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bölüm ise, Ulucanlar Cezaevi'nde yatmış tanınmış kişilere ait kişisel eşyaların sergilendiği 6. koğuş oluyor.

1925 yılından 2006 yılına kadar faaliyet gösteren Ulucanlar Cezaevi'nin 6. koğuşu, burada yatan ünlü gazeteci, edebiyatçı ve siyasetçilerin kişisel eşyalarına ev sahipliği yapıyor.

Her kesimden tanınmış pek çok önemli ismin eşyalarının sergilendiği bu koğuşta, Bülent Ecevit'ten Muhsin Yazıcıoğlu'na, Deniz Gezmiş'ten Metin Toker'e, Hüseyin İnan'dan Mustafa Pehlivanoğlu'na, Kasım Gülek'ten Fakir Baykurt ve Necip Fazıl Kısakürek'e kadar pek çok kişinin kişisel eşyaları ve bu kişilerin özgeçmiş bilgileri bulunuyor.

Açıldığı günden bugüne Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne bu kadar yoğun bir ilginin gösterilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, gerçekleştirdikleri restorasyon çalışması ile Ankara'nın çok önemli bir merkez kazandığını dile getirdi.


ANKARA -İHA-
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder