Tek mesaj gösterimi  Başlık: Atatürk'ün Duaları! 
Yazar Mesaj
Alem-i AşkMesajTarih: 01 Ekim 2007, 14:59    Mesaj konusu: Selâmlar! Alıntıyla Cevap Gönder

« Melodica » demiş ki:
Alıntı:
''HZ. MUHAMMED ALLAH’IN birinci ve en büyük kuludur. O'nun izinde bugün milyonlarca (şimdi milyarlarca) insan yürüyor. Benim, senin, adın silinir, fakat sonsuza kadar O, (Muhammed ''s.a.v.'' Efendimiz) ölümsüzdür.''

(Atatürkçülük. Cilt:1, s.455)

*** *** ***

''YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK İNSANI HAZRET-İ MUHAMMED'DİR''

''İSLAM DİNİ, İLMİN VE FENNİN IŞIĞINDA, TETKİK EDİLDİĞİ ZAMAN EN BÜYÜK DİNDİR.''

(Avni Altıner. Her Yönüyle Atatürk, s.85)


iyide bunla dua degil ki


Selâmlar, ''Melodica''

Dua: Tanrıya yalvarma, yakarma (ondan birşeyler istemek, dilemek v.b..) ve onun isteği doğrultusunda ve hayırla (faydalı ve yararlı..) her yapılan iş, sohbet, muhabbet (bunlarda ayrı ayrı anlamlıdır) davranış, anlatım ve ders vermek, nasihatlar ve tavsiyeler..v.b..daha bir çok geniş alanı olan kapsamını genişletmek mümkündür!

''YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK İNSANI HAZRET-İ MUHAMMED'DİR'' bu söz bize büyük önder Atatürk tarafından bir anlatım ve hatırlatmaktır. Yani oda bu hayırlı ve Allah'ın son elçisi olan Muhammet (s.a.v) efendimizin, manevi ve dünyevi bir lider olarak; ne kadar büyük bir insan olduğunu ve ona inanmak ve onun sözlerine değer vermek gerektiğini anlatır. Destekleme, inanma ve değer vermek bubların hepsi geniş kapsamlı birer dua ve göstergesidir!

''İSLAM DİNİ, İLMİN VE FENNİN IŞIĞINDA, TETKİK EDİLDİĞİ ZAMAN EN BÜYÜK DİNDİR.'' bu da; İslâm dininin menevi ve dünyevi alanda (..İLMİN VE FENNİN IŞIĞINDA, TETKİK EDİLDİĞİ ZAMAN..) yaptığı hayırlı ve faydalı işler ile insanlık için nasıl bir arzulanan dua olduğunun göstergesidir!

Arkadaşım, her şeye çok dar ve kısıtlı bir çerçeve gözüyle ve düşüncesiyle bakmamak lâzım. Bu o duaların altındaki cümlelerin bukadar (acaba, bunlar duamı değilmi v.s...) düşünülmesi gereken ve o kadar hassas olarak incelenmesi gereken bir mevzular da değildir! Sizi bunlar; (..duamı değilmi ve bak işte ben bunları bir dua olarak geörmüyorum..) gibi bir anket ve yarışmamı var ki, bukadar ince detayından inceleyerek bu kanaate varmanızı sağlıyan (manevi ve dünyevi) düşünceler nedir? Siz bu yazıdaki cümleleri okursunuz ve önemli olan onların bize neyi nasıl ve hangi anlamlarıyle naklettikleri ve anlattıklarıdır! Teşekkür ederim ve daha nice anlamlı (manevi ve dünyevi) konularla ve olaylarla karşılaşmanızı ve bir fayda ve anlam elde edip kazanmanız dileklerimle!..Hoşça ve sağlıcakla kalınız!

Sen seni bil ki, seni
Sana fayda getireni
Onu elde etmeyi
Değil bir kenara itmeyi
Öylemi veya böylemi
Deyip yargılamayı
Her şeyden bir kazanç elde etmeyi!

Alem-i Aşk
Saygılarıyla ve sevgileriyle size sunar!
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder