Yurt dışında çalışıp Türkiyeden emekli olmak isteyenler

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
sekerladyKayıt: 14.05.2005
Üye No: 8,992
Gizli
Tarih: 22 Haziran 2006, 21:23 Tek mesaj gösterimi1

Yurtdışındaki çalışma sürelerini borçlanarak Türkiyeden de emekli olmak isteyen Türk vatandaşları sorularını burda bana sorabilirler...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ozgurkan0Kayıt: 19.02.2006
Üye No: 49,570
Şehir: fransa / IZMIR
Offline
Tarih: 22 Haziran 2006, 22:24 Tek mesaj gösterimi2

Saygılar benim turkiyede 2.5 yil devlet memuru olarak calismisligim var. suan yurtdisindayim . bu 2.5 yildan nasil faydalanabilirim. uzerini devammi etmeliyim (para yatirma olarak) , yoksa yurtdisindaki calistigima eklenebilirmi. bu konuda beni bilgilendirirseniz cok sevinirim. simdiden ilginize cok tesekkur ederim sekerlady. saygilar
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
GülPembe
Pır Pır Kelebek
Admin


Kayıt: 07.03.2005
Üye No: 3
Offline
Tarih: 23 Haziran 2006, 21:46 Tek mesaj gösterimi3

$ekerlady,
ee hangi kurulu$?? Gülücük
_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
soner_frKayıt: 21.06.2006
Üye No: 64,637
Offline
Tarih: 26 Haziran 2006, 02:14 Tek mesaj gösterimi4

ben FRANSA da Ama bennn Hehehehe
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Jack_DaNieLs
®Damarlarımdaki Kan
TurkBoard Fan


Kayıt: 03.04.2005
Üye No: 4,207
Şehir: sofya/izmir
Offline
Tarih: 26 Haziran 2006, 19:38 Tek mesaj gösterimi5

Benim anlamadigim sey turk vatandasi yurt disina calismaya gittiginde 2 yerden emekli olabiliyo.. Fakat 1989 yili gocmenlerinin calistigi gunler taninmadi...Benim valide ve peder 10 yil calismislardi ayni sekilde Dedemde bu goc olayindan sonra Turkiye`de de calismaya basladilar su an valide ile pederin emekli olmalari gerekirken hala calisiyolar .. orada calistiklari yillar sayilmadi ...

Neyse asil merak ettigim mevzu su ; hem yurtdisinda calistigin ulkeden emekli hemde Turkiyeden mi emekli olunuyo? Boyle bi kanun varsa beni haberdar eder misiniz?

_________________
Bankacılar sahte parayı anlayabilmek için ışığa tutup Atatürk'ün resmi olup oladığına bakarlar,bir insanın adam olup oladığını anlamak içinse insanın içindeki Atatürk sevgisine bakmak yeterlidir.
®Punky_Funky®

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
sekerladyKayıt: 14.05.2005
Üye No: 8,992
Gizli
Tarih: 26 Haziran 2006, 21:16 Tek mesaj gösterimi6 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
GülPembe
Pır Pır Kelebek
Admin


Kayıt: 07.03.2005
Üye No: 3
Offline
Tarih: 26 Haziran 2006, 21:35 Tek mesaj gösterimi7

Ya$ slnlrl varmi peki?
_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
sekerladyKayıt: 14.05.2005
Üye No: 8,992
Gizli
Tarih: 26 Haziran 2006, 21:39 Tek mesaj gösterimi8

YURTDIŞINDA GEÇEN HİZMETLERİN BORÇLANILMASINA İMKAN SAĞLAYAN 3201 SAYILI KANUNUN AMACI NEDİR?

22.5.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 sayılı Kanun ile vatandaşlarımızın yurtdışında geçen çalışma sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

3201 SAYILI KANUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

18 yaşından sonra yurtdışında Türk vatandaşı olarak çalışma süresine sahip olan kişiler Kanundan yararlanabilirler. Yurtdışında Türk vatandaşı olarak geçmeyen süreler borçlandırılamaz.

YURTDIŞINDA ÇALIŞILMAYAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?

Yurtdışında çalışma süreleri arasında veya sonunda her birinde 1 yıla kadar olan işsizlik süreleri (çalışılmayan süreler) ile ev kadını olarak geçen süreler de borçlanılabilir.

YURTDIŞINDA GEÇEN HİZMETLERİN NE KADARI BORÇLANILABİLİR?

Yurtdışı hizmetinin borçlanılması isteğe bağlı olduğundan;vatandaşlarımız çalışma sürelerinin tamamını veya istedikleri kadarını borçlanabilirler.

BORÇLANILACAK HİZMETLERİN BELGELENMESİ ZORUNLU MUDUR?

Yurtdışı çalışmalarını borçlanmak isteyen vatandaşlarımız, borçlanacakları süreleri belgelemek zorundadırlar.

BORÇLANMAK İÇİN BAŞVURULACAK KURULUŞLAR?

A-Halen Yurtdışında bulunanlar;

a)Yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması olmayanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına,

-1-
b) Yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’de son defa prim, kesenek ve karşılık ödenen sosyal güvenlik kuruluşuna,

c) Ev kadınları Bağ-Kur’a


B-Türkiye’ye Döndükten Sonra Yurtdışında Geçen Hizmetlerini Borçlanmak İsteyenler,

a) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayanlar, Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına,

b) Müracaat tarihinde çalışmakta olanlar tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna,

c) Başvuru tarihinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmamakla birlikte Türkiye’ ye döndükleri tarihten sonraki çalışmalarından dolayı son defa tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna,

d) Hizmetlerinden bir kısmını yurtdışında iken borçlananlardan kalan hizmetlerini Türkiye’ ye döndükten sonra borçlanmak isteyenler ilk borçlanmayı yapan sosyal güvenlik kuruluşuna,

e) Ev kadınları Bağ-Kur’a,

Sürelerinin bir kısmını çalışarak geçirmiş olan ev kadınları, ev kadını olarak geçen süreleri için Bağ-Kur’a, çalışılan süreleri içinde yukarıdaki (A) , (B) maddelerine göre durumlarına uygun düşen Sosyal Güvenlik Kuruluşuna, kendilerine veya hak sahiplerine kısmi aylık bağlanmış olanlar aylık almakta oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna,
Yazılı olarak başvurarak borçlanabilirler.


BORÇLANMA İÇİN BAŞVURU SÜRESİ VAR MIDIR?

Yurtdışı borçlanması için süre şartı aranmamaktadır.

-2-BORÇLANMA İÇİN ÖDENECEK DÖVİZ NE KADARDIR?

06.12.2005 (dahil) tarihinden itibaren borçlanılacak her gün için 3,5 ABD Doları alınacak olup, söz konusu rakamın indirilmesi ve yükseltilmesi ile döviz cinsine karar vermeye Bakanlar Kururlu yetkilidir. yurtdışında çalışmış vatandaşlarımız isterlerse, 3,5 ABD Doları karşılığı döviz ödeyebilirler.

Borçlarının tamamını veya bir kısmını 5 ABD Doları üzerinden ödemiş olanların 06.12.2005 (dahil) tarihinden itibaren 6 ay içerisinde Kuruma yazılı olarak başvurmaları halinde, borçlanma tutarları ve bağlanmış ise aylıkları 3,5 ABD Doları üzerinden yeniden hesaplanır. Hesaplama sonucu oluşan fark meblağ, Kurumumuz hesabına geçtiği tarihteki Yeni Türk Lirası olarak iade edilir.

BORÇ NE KADAR ZAMANDA ÖDENMELİDİR?

Ödemek için bir süre bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız tahakkuk ettirilen borçlarını istedikleri zaman ödeyebilirler. Ancak; borç ödenmedikçe borçlandırılan süreler değerlendirilemeyeceği gibi ödenecek günlük döviz miktarının değiştirilmesi halinde, ödenmeyen süreler için değiştirilen günlük döviz miktarı geçerli olacaktır.


HALEN YURTDIŞINDA BULUNAN
VATANDAŞLARIMIZ 3201 SAYILI KANUNA GÖRE
BORÇLANMAK İÇİN NEREYE BAŞVURABİLİRLER?

Halen yurtdışında bulunan ve yurtdışında geçen çalışma sürelerini Sosyal Sigortalar Kurumuna borçlanacak vatandaşlarımızın 3201 sayılı Kanuna göre borçlanma taleplerini Türkiye’de bildirecekleri ikamet adreslerinin bulunduğu ildeki Sigorta İl/ Sigorta Müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumundan kısmi aylık alanlar ise borçlanma taleplerini SSK Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığına yapmaları gerekmektedir.


-3-
YURTDIŞINDA BULUNAN VATANDAŞLAR 3201 SAYILI KANUNA GÖRE BORÇLANMA MÜRACAAT FORMLARINI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRLER?

Yurtdışında bulunan vatandaşlarımızdan 3201 sayılı Kanundan yararlanmak isteyenler; İnternet’te Kuruma ait Web sayfasında (www.ssk.gov.tr) yer alan “Formlar ve Dilekçeler” bölümündeki dilekçe ve beyan taahhüt belgesini doldurup ilgili Sigorta İl / Sigorta Müdürlüğümüze gönderebilirler.


PRİM İADESİ YAPILAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?

Almanya’da geçen sigortalılık sürelerine ait primlerinin iadesi; borçlanma için engel değildir.


KISMİ AYLIK ALANLAR BORÇLANABİLİR Mİ?

Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanan ülkelerde çalışan ve ülkemizden kısmi aylık bağlanan vatandaşlarımız da, kısmi aylıklarını tam aylığa yükseltmek için borçlanma yapabilirler.


BORÇLANILAN SÜRELERE GÖRE AYLIK BAĞLAMA ŞARTLARI NEDİR?

3201 sayılı Kanuna göre borçlandırılan sürelerin dikkate alınarak aylık bağlanabilmesi için;

• Yurda kesin dönüş yapılmış olması,
(Kesin dönüşteki amaç yurtdışında çalışmamak ve herhangi bir sosyal yardımdan yararlanmamak)
• Tahakkuk ettirilen döviz borcunun tamamının ödenip, ödemeden sonra aylık isteğinde bulunulması
şarttır.


-4-
BORÇLANMA SÜRELERİ İLE BAĞLANAN AYLIK YURTDIŞINDA İKEN KESİLİR Mİ?

3201 sayılı Kanuna göre borçlanılan süreler de dikkate alınarak bağlanan aylık daha sonra yurtdışına çıkma veya yurtdışında bulunma sebebiyle kesilmez. Ancak; yurtdışında çalışmaya başlanılması halinde kesilir.


YURTDIŞI BORÇLANMASI YAPILARAK KURUMUMUZCA BAĞLANAN AYLIKLAR HANGİ HALLERDE DURDURULMAKTADIR?

Yurtdışı borçlanması yapılarak bağlanan aylıklar tarafınızdan / vekil tayin ettiğiniz kişi tarafından PTT’den 4 ay, banka şubelerinden 6 ay içerisinde alınmadığı taktirde durdurulmaktadır. Aylıkları durdurulanlardan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örnekleri istenmekte ayrıca aylıkların geçerli olup olmadığı hususunda irtibat kurumları ile yazışmaya geçilmektedir. Borçlanılan sürelerin dikkate alınarak aylık bağlanabilmesi için yurda kesin dönüş yapmış olmak şarttır. Yurda kesin olarak döndüklerini beyan ettikleri yada aylık talebinde bulundukları tarihte yurtdışında çalıştıkları veya ikamete dayalı sosyal yardımlardan yararlandıkları tespit edilenler kesin dönüş yapmamış sayılmaktadır. Bunların aylıkları bağlanış tarihinden itibaren iptal edilmekte ödenen aylıklar ödemelerin yapıldığı tarihten borcun ödeneceğinin beyan edileceği tarihe kadar yasal faiz uygulanmak suretiyle tahsil edilmektedir.


BİLGİ ALMAK İÇİN BAŞVURULABİLECEK KURUM VE KURULUŞLARIN ADRESLERİ

ADRES:

T.C.
Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı
Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü
Y.İ.H. Daire Başkanlığı
06437 Sıhhiye-Ankara/TÜRKİYE


-5-


T.C.
SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
YURTDIŞI İŞÇİ HİZMETLERİ
DAİRE BAŞKANLIĞI
YURTDIŞI HİZMET
BORÇLANMALARI
NİSAN - 2006
TELEFON:
(+90 312) 458 73 03
(+90 312) 458 79 18
(+90 312) 458 73 92
(+90 312) 458 73 62
(+90 312) 458 72 08
FAX: (+90 312) 435 32 14 (PBX)
e-posta : [email protected]
S.S.K. Web sayfası: http://www.ssk.gov.tr
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Jack_DaNieLs
®Damarlarımdaki Kan
TurkBoard Fan


Kayıt: 03.04.2005
Üye No: 4,207
Şehir: sofya/izmir
Offline
Tarih: 27 Haziran 2006, 06:30 Tek mesaj gösterimi9

Sekerlady tesekkur ederim gonderdigin dosya icin fakat dikkati ceken olay 3201 sayılı kanun 1985 tarihinde cikmis Gülücük neyse onemli degil zaten...Tesekkurler bilgilendirdigin icin sekerlady
_________________
Bankacılar sahte parayı anlayabilmek için ışığa tutup Atatürk'ün resmi olup oladığına bakarlar,bir insanın adam olup oladığını anlamak içinse insanın içindeki Atatürk sevgisine bakmak yeterlidir.
®Punky_Funky®

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ugurinciKayıt: 20.10.2007
Üye No: 92,774
Offline
Tarih: 20 Ekim 2007, 19:48 Tek mesaj gösterimi10

[b]1985te suudi arabistanda 1990a kadar 2 sene çalıştım. 1990dan sonra da 3 sene çalıştım. SSKda ilk giriş tarihim 02.05.1990dır. 01.02.1957 doğumluyum. yurtdışı borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum? Cevabınızı beklerim, teşekkürler. (Bu cevap benim için çoook önemlidir.)
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 12 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle