Yerin altında katrilyonlarca ton elmas bulundu

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
betterol
::dosttan ayrı::
Pano Yöneticisi


Kayıt: 04.04.2007
Üye No: 79,089
Offline
Tarih: 18 Temmuz 2018, 15:34 Tek mesaj gösterimi1

Yerin altında katrilyonlarca ton elmas bulundu

Yer kabuğunun 100 mil altında katrilyonlarca ton elmas madeni bulundu.

Dünyanın yer kabuğunun altında katrilyonlarca ton elmas olduğu ortaya çıktı. Öte yandan bu elmas yerin 160 (100 mil) km altında. Bu yüzden çıkarması epey zor hatta neredeyse imkansız çünkü bugüne kadar yer kabuğunun o noktasına kadar sondaj yapılamamış olması bir yana, içinde bulunan kratonik kökler yerinden kımıldatılamayan tektonik kıtasal plakalar içinde yer alıyor.

SİSMİK DALGALARDA ANOMALİ

Bu tektonik plakalar dünyanın kabuk ve manto boyunca tabakaları 320 km (200 mil) derinliğe kadar inebiliyor. MIT Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı sismik dalgaları kaydederken karşılaştıkları bir anomali üzerine bu sonuca vardılar. Normalde sismik dalgalar yer sarsıntılarını, tsunami dalgalarını ve iç kabuktaki patlamaları kaydetmek için kullanılıyor. Ulrich Faul liderliğindeki araştırma ekibi ise sismik dalgaları dünyanın iç kısmının neye benzediğini anlayabilmek için kullandılar.

Rasathaneler tarafından kaydedilen ses dalgalarının hızı kayaların sıcaklığı, yoğunluğu ve bileşenlerine bağlı olarak azalır veya çoğalır. Araştırma ekibi ses dalgalarının kaya bileşenlerine verdiği tepki üzerinde durarak litosfer adıyla bilinen üst manto ve kabuğun kaya bileşenlerinin tipini belirlemeyi hedeflediler.

SİSMOGRAFIN HIZI ARTTI

Duvar'da yer alan habere göre normalde kraton tabakasının hem sıcaklığı hem de yoğunluğu daha düşük olduğu için dalga boylarının daha düşük hızda seyretmesi gerekir. Öte yandan Faul ve ekibi dalga boyu işleme hızında artış tespit ettiler. Araştırmayı yürüten bilim insanları ilk olarak bu ses dalgalarının hangi madene aynı tepkiyi verdiğini tespit etmeye çalıştılar. Sonra da söz konusu dalgaların o tepkiyi elmaslara verdiğini tespit ettiler. En son adımda da sismografın tek bir elmas taşına ne kadar hızlı tepki verdiği hesaplandı. Bu şekilde kraton tabakların içinde yüzde 1-2 oranında elmas madeni yer alıyor. Faul elmasları suyun üstünde yüzen kütük parçalarına benzeterek şunları söylüyor:

“Aslında elmasların kraton tabakaları içinde olması mantıklı çünkü bu madenler yüksek basınç altında oluşurlar ve sadece on milyon yılda bir gerçekleşen volkanik faaliyetler vesilesiyle yüzeye yaklaşık. Volkanik patlamaların ardından adına kimberlite (ilk elmas madenlerinin keşfedildiği Güney Afrika’nın Kimberley kasabasına atfen) adı verilen boru hatları oluşur. Elmas parçaları da derinden gelen magma tabakaları vasıtasıyla dışarı püskürtülürler.
_________________
ufacık bedenler büyütürüm
şehrin
ateşle yıkanmış
tevbekar sofrasında...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle