Yaşar ~ "Masal"

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
L£0N
sen kuşları boşver
Emektar

Üye No: 48,692

Tarih: 17 Ocak 2009, 13:58 Tek mesaj gösterimi1

Yaşar ~ Masal

Yapım: Topkapı Müzik
Final Editing & Mastering: Gürsan Acar
Tonwelt Studios, Berlin.

Yapımcı: Ünal Tunalı

Stüdyo: Erekli - Tunç, İstanbul.

Aranjörler: Alper Erinç, Tansel Doğanay, Ozan Çolakoğlu.

Önce dinleyicileri 1996' da Divane etti, sonra 1999' da Esirinim dedi ve 19 Eylül 2001' de bu güzel serüven yeni albüm "Masal" ile devam ediyor.

Masal adlı albümden radyolarda ilk olarak 10 Eylül' de "Acıtmıyor Sevdan" adlı şarkı yayınlanmaya başladı. Bu şarkının söz ve müziği Yaşar, düzenlemesi ise Alper Erinç tarafından yapıldı. Albümde yer alan Masal, Acıtmıyor Sevdan, Sevda Yükleri, Gözler Aynı Sen, Beni Unutma, Aldanırım, Ah Sen şarkılarının söz ve müzikleri Yaşar' ın. Yaprağın Kaderi adlı şarkının söz ve müziği Yaşar ve Alper Arundar' ın ortak çalışması. Mazim Değil adlı şarkının sözü Hakkı Yalçın, müziği Gökhan Özen' e ait.

Albümde bir de sürpriz bir çalışma yer alıyor. Türkiye' nin efsane şairi Attila İlhan' ın Beş Dakika Bekle Git adlı şiiri, Yaşar' ın müziğiyle albümde yer alıyor. Masal albümünde, daha önce yaptıkları çalışmalarla pop müziğin en güzel şarkılarına imza atan aranjörlerle çalışıldı. Tansel Doğanay; Yaprağın Kaderi, Gözler Aynı Sen, Beş Dakika Bekle Git, Mazim Değil adlı şarkıların düzenlemesini yaptı. ( Yaşar' ın Divane ve Esirinim adlı ilk iki albümünün başarılı aranjörü ) .

Alper Erinç; Acıtmıyor Sevdan, Aldanırım, Ah Sen adlı şarkıların düzenlemesini yaptı. ( Candan Erçetin; Elbette, Söz Vermiştin,... ve Teoman' ın albümlerinin başarılı aranjörü). Ozan Çolakoğlu; Masal, Sevda Yükleri, Beni Unutma adlı şarkıların düzenlemesini yaptı. ( Tarkan albümlerinin başarılı aranjörü). Albümde yer alan herbir şarkı, başucunda senelerce duran , her zaman okunan ve dinlenen masallar gibi...

Yaşar'ın Masal adlı albümü 19 Eylül 2001' de yayımlandı.

01. Masal
Düzenleme : Ozan Çolakoğlu
Klasik gitar : Erdem Sökmen
Akordiyon : Tansel Doğanay
Bas darbuka, darbuka, def, zil, küp : Cengiz Ercümer
Etnik Perküsyon : Ozan Çolakoğlu
Vokal : Yaşar

02. Acıtmıyor Sevdan
Düzenleme : Alper Erinç
Bas, Elektro ve Akustik Gitarlar : Alper Erinç
Klasik Gitar : Ayhan Günyıl
Mandolin : Alper Erinç
Akordiyon : Tansel Doğanay
Obua : Üstüner Büyükgönenç
Vokaller : Yaşar, Tolga Görsev

03. Yaprağın Kaderi
Düzenleme : Tansel Doğanay
Akustik ve klasik gitarlar : Alper Erinç
Keman : Mustafa Süder

04. Sevda Yükleri

05. Gözler Aynı Sen
Akustik ve klasik gitarlar : Ayhan Günyıl

06. Beş Dakika Bekle Git
Kemanlar : Adnan Karaduman, Özcan Büyük
Viola : İbrahim Şentürker
Çello : Özer Arkun
Solo keman : Baki Kemancı

07. Beni Unutma
Bas gitar : Murat Ejder
Akustik, 12 Telli Akustik ve Elektro Gitarlar : Can Şengün
Klarnet ve Keman : Mustafa Süder
Nefesli düzenleme : Mehmet Çelik
Trompetler : Mehmet Çelik, Gökhan Turan
Soprano Saksafon : Gökhan Ketenci
Trombon : Doğan Aykon
Etnik Perküsyonlar : Ozan Çolakoğlu
Vokal : Yaşar, Tolga Görsev

08. Aldanırım
Bas, Akustik , 12 Telli Akustik ve Elektro Gitarlar : Alper Erinç

09. Ah Sen
Bas,12 Telli Elektro ve Akustik Gitarlar : Alper Erinç
Klasik Gitar : Ayhan Günyıl
Elektro Keman : Özcan Şenyaylar
Darbuka, Küp, Bongo : Cengiz Ercümer

10. Mazim Değil
Vokal : Yaşar, Yeşim Vatan

Yaşar Kimdir?

Mehmet Yaşar GÜNAÇGÜN 5 Nisan 1970’te Adana , Türkiye’de dünyaya geldi. İlkokula Adana İsmet İnönü İlkokulu’nda başladı.
Sınıfta okumayı ilk söken çocuktu ve ilk okuduğu sözcük “DİKKAT”ti. Dikkatini bir türlü tek bir konu üzerine odaklayamıyordu. Öğretmeni deli olup olmadığını anlamak için onu zeka testine götürdü.Üstün zekalı çıktı ama bunun onu hayatta hep zorlayacağını hissettiğinden olacak “üstün zekalılar sınıfı”nda okumayı reddetti ve bir daha hiç ders çalışmadı.

Okul müsamerelerinde başrolü hep ona verdiler. Özel günler, bayram ve seramonilerde şiirleri hep ona okuttular,marşları hep ona söylettiler. Alkış alıyordu ve bunu seviyordu. Ha! Bu arada ouldaki müzik derslerinde çalınması zorunlu müzik enstrümanlarını ( melodika , flüt ), ileride dayatma olan hiçbirşeyi sevmeyeceği gibi sevmedi. Müzikse sadece ve asla hiç çalışmayacağı derslerden biriydi o kadar.

Adana Yeni Kolej ilkokuldan sonra 6 yılını geçireceği yeni okuluydu. Koca bir sene okulda çalışmak yerine 1 ay yazın bütünlemelerde çalışıp sınıf geçmenin kolaylığını keşfedip, kendine daha fazla zaman ayırdı.

1985 baharında babasını kaybetti. İçine düştüğü büyük boşluktan çıkabilmek için biraz yüzdü, ama spora fazla yeteneğinin olmadığını anlayınca müziğe yöneldi.

85 yazı boyunca Adana' daki İncirlik Amerikan Hava Üssü Özel Radyosu “ Radio One”da çalan bütün şarkıları kendi yaptığı uyduruk bir antenle evdeki radyodan gece gündüz dinleyerek müziğe aşkını ilan etti ve bu aşkın yerini hiçbirşeyin alamayacağına dair yemin etti.

Yaz bitti, okul açıldı ve o müzik öğretmenine şu soruyu sordu : “Gitar çalabilir miyim?” Bundan sonra olanlar dostlar artık bir kitap konusudur,kimbilir belki ileride yazılır.

Onun için kısaca; okul orkestrasını kurdu. İlk kez 24 Kasım 1985 öğretmenler gününde sahneye çıktı.
İstanbulda okuyan kuzeninin ( ki şimdi o bir yazar ) mektuplarda anlattığı İstanbul’a sevdalanıp Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazanarak İstanbul’a geldi.

Önce başkalarının şiirlerini ve sözlerini besteledi. Sonra aşık oldu , kendi şarkılarını yazmaya başladı.
İstanbul Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümü’nde yüksek lisansı bitirdi.

Albümdeki Hit Şarkılar

Masal

Burkar içimi bir sızı, içim boğulur
Sanki peri padişahının kızı
Bu kadar naz sabır kalmaz
Etme ne olur!

Sarkar içime bir hasret içimde durur
Sanki anka kuşu musun mübarek
Kavurup kasıp sırra kadem basıp
Gitme ne olur!

Masal bu ya oldu ya
Cezbime tutuldu ya kaçma
Böyle biri karşına kaç kere çıkar

Geldi deli efkârın içimi sardı
Gir sinemin sinemin içine yar
Bak yaş oldun didemin ucunda varsın
Ak sinemin sinemin içini sar

Bu hayal meyal masal hep okuduğum mu?
Seni ejderhanın elinden alıp koruduğum mu?
Hani kahramanlar gibi sevecekken seni
Masal bitti yaş akacak bak, farketmedin mi?

Yalnız varsız demektir
Elsiz kolsuz demektir
Kalan yalnız kalırsa
Giden insafsız demektir

Geldi deli efkârın içimi sardı
Gir sinemin sinemin içine yar
Sen bitmişsin kuşlar gider
Dostlar gitmiş,
Bir varmışsın bir yokmuşsun.

Yaprağın Kaderi

Ağlayan gözlerinden ben mi damlıyorum?
Süzülüp akan yoksa ben miyim?
Belki çok sonbaharlı bir özlem bu
Yaprağın kaderi düşmekmiş...
Gözbebeklerinden martılar uçuyor
İçinde beyaz bir hüzün uluyor
Vazgeçmek elimde değil gerisi boş
Yaprağın kaderi düşmekmiş

Bir damla gözyaşın
Karışsa sularıma
Beyaz eder

Her zaman böyle bitimsiz ol
Kimi zamanda öyle hüzünlü
Hoşçakal diyor gözler ahh
Yaprağım düştün mü?

Aldanırım

Bu bir yalan bu bir ceza
Bu bir talan gönlüm bu bir veda
Ne bir tavır ne bir eda
Tutup savur gönlüm bu son elveda

Hatırlarım hiç gidemem deyişini
Hatırlarım erken ölürüm deyişini
Aldanırım ben zaten gülüşüne ahh gülüşüne
Aldanırım gülüşüne

Bu bir yalan bu bir ceza
Bu bir talan gönlüm bu
Bu son elveda aşk değil keza
Ne bir tavır ne bir eda
Savur savrul gönlüm bu bu son elveda
Aldanırım ben sana

Bu her mevsim söyler misin
Mecbur eden buna yar sen misin
Soran beni yarım bulur
Sen bir tek gül ey yar tamam olur
Hatırlarım hiç gidemem deyişini
Hatırlarım erken ölürüm deyişini
Aldanırım ben zaten gülüşüne ahh gülüşüne
Aldanırım gülüşüne

Bu bir yalan bu bir ceza
Savur savrul gönlüm bu son elveda
Aldanırım ben sana.

Sitemizde Bu Albümdeki Şarkılardan Seçilmiş Bazı Resimli Çalışmalar...

Pop müziğin Adanalı yıldızı Yaşar’ın sevenlerine iki ayrı sürprizi var. Birincisi; Yaşar yakında akustik bir albüm çıkartacak. İkincisi; yakışıklı popçu evlenmeyi kafasına koymuş! Evinde iki su kaplumbağası ve kedisi ile yaşayan Yaşar, artık evleneceğini söyledi….

38 yaşındaki sanatçı, 19 yaşındaki sevgilisi ile arasındaki jenerasyon farkından, aşka ve kadınlara bakışına, hatalarından hayallerine kadar her şeyi anlatırken; “Eğer 48 yaşımda bekar kalırsam, yine 20′li yaşlardaki bir kadınla olurum” dedi. Cuma akşamları Güverte Bar’da program yapan Yaşar, bir yandan da eski şarkılarını yeniden seslendirmeye hazırlanıyor…

* Hayvanlara düşkünlüğünüz biliniyor. Barınak gönüllüleri ile de çalışmalar yapmıştınız. Devam ediyor mu desteğiniz?

Yaşar: Ediyor tabii. Ben insanlardan daha yakınım hayvanlara. Kedimle uyuyorum, kedimle kalkıyorum. Onun benden başka kimsesi yok. Benim de ondan başka…

* Yok mu kimseniz?

Yaşar: Dostlarım, ailem var tabii ama ilişkilerde hep treni kaçırıyorum. Sonuçta da kala kala ev hayvanlarına kalıyorum. Neyse ki onlarla birbirimizi hiç terk etmiyoruz.

* Kız arkadaşınız var mı?

Yaşar: Bir yıldır var ve inşallah bu kez kaçırmam treni.

* Çalışıyor mu, okuyor mu?

Yaşar: 19 yaşında, öğrenci.

* Yaş farkı sorun oluyor mu?

Yaşar: Yaş değil ama jenerasyon farkı sorun yaratabiliyor. Ben bazı olaylardan bahsediyorum, filmlerden, kitaplardan, onları bilmiyor mesela. Süperman, Tarantino, Scorpions, Michael Jackson’ın ilk çıktığı zamanlar…

* Dengeyi nasıl kuruyorsunuz?

Yaşar: O benim yaşadıklarımı merak ediyor, öğrenmeye çalışıyor ama benim de ondan öğreneceğim şeyler var. Büyük sanatçılara dikkat edin; ressam, müzisyen, yazarların her zaman genç sevgilisi olmuştur. 38 yaşımdayım. Bu ilişkim devam ederse tamam ama etmezse 48 yaşımda da genç sevgili ararım. Yaşıtlarımla sevgili olarak hiç anlaşamıyorum.

* Ne arıyordunuz ki onu buldunuz sizden genç birinde?

Yaşar: O duyguların ilk filizlendiği anlardaki heyecan var ya, işte ona sahip… En büyük hazinesi o. Daha ne olsun ki! Yaşam enerjisi yüksek, duyguları hırpalanmamış…

* Hiç sevgilinizi aldattınız mı?

Yaşar: “Bir çiçekle bahar geçmez” ve türevi laflar hep öğretilmiş şeyler… Bunlar genetik olarak aktarılmıyor mu sanıyorsunuz? Bu sözlere hep güldük, gülerken de yaptık. Ben Adana’da doğdum, büyüdüm. Adana’da metrese ‘dost’ denir. Bunların normal karşılandığı bir ortamdan geliyorum ben.

* Yani? Siz normal karşılıyor musunuz?

Yaşar: Böyle bir ortamda büyüyünce sana da normal geliyor. Ama benim 6.5 yıl süren ve neredeyse bütün şarkılarımı yazdığım çok ciddi bir ilişkim vardı. O dönem kimseye yan gözle bile bakmamışımdır. Meşhur olduktan sonra bir kadına bağlanmış olmak, diğer bütün kadınları kaçırmış olmak gibi geldi. Kız arkadaşım varken bile soranlara ‘yok’ dedim. Ama bu ilişkim farklı. Şimdi herkese ‘var’ diyorum. Buna rağmen gelen de var hâlâ ama artık ben reddediyorum!

* Şimdi ne değişti de reddediyorsunuz?

Yaşar: Bu düzensizlikten bıktım. Evlenip çoluk çocuğa karışmak istiyorum. Çünkü artık kendimi kalabalık hissediyorum. Uzun yıllar birine bağlı kalmışlığım da var, uzun yıllar aldatmışlığımda var, hiç kimseye bağlanmadan yaşamışlığım da var. Hepsini tattım. Bir tek tatmadığım evlenip yuva kurmak ve çocuk sahibi olmak. Şarkılarım yarım, şiirlerim yarım, ben birazcık yarımım. Artık tamamlanmaya ihtiyacım var…

* 2003 yılında “Yalnızlık Dört Bin Perde” adlı bir şiir kitabı çıkarmıştınız. Neden devamı gelmedi?

Yaşar: Şiir boş zaman işi. Kafan rahat olacak, zamanın olacak, yazacaksın… Ben o dönem niye kitap çıkardım biliyor musunuz? Çünkü şiirlerim çok dağınık duruyordu. Derlenip toplansınlar diye öyle bir tane kitap yazdım.

* Arka arkaya Ezginin Günlüğü ve Teoman’ın toplama albümlerinde yer aldınız. Bu sizin için farklı kesimin dinleyicileri ile de buluşma yolu mu?

Yaşar: Öyle düşünmedim ama bu albümler benim için çok iyi oldu. Özellikle ‘Ebruli’ şarkısı sanki ben bir single çıkarmışım etkisi yarattı. Toplama (completion) albümlerde yer almayı çok seviyorum. Sevdiğim kişiler için kayıtsız şartsız gider, şarkı söylerim. Bir lira da para almam.

* Zorlanıyor musunuz maddi olarak? Bir dönem haftanın altı günü bar programı yapıyordunuz…
Yaşar: Doğru, biz tutamadık o paraları. Ama akıllılık edip bir-iki yatırım yapmıştım. Sonra o dönem kapandı, zar zor geçindiğimiz bir dönem başladı. Kasetten de para alamıyoruz artık. Telif noktası doğru düzgün işlesin diye çalışıyoruz. Bir müzisyenin hiçbir zaman düzenli geliri olamaz. Telif müzisyenin sürünmemesi, gebermemesi için çok gerekli.

* Şatafatlı döneminiz oldu mu hiç?

Yaşar: Paramı hiçbir zaman sırf kendimi düşünerek harcamadım. Kardeşimi okuttum, bakmakla yükümlü olduğum insanlara sorumluluklarımı yerine getirdim. Bir tane lüksüm var; o da gitar satın almak. Şimdi görsem güzel bir gitar, yine alırım. Bir gitarım var, 15 bin dolar. Elvis Presley döneminde üretilmiş 270 gitardan biri. Adı da ‘Elvis’ zaten. Bir tanesini Amerika’da gördüm, camekan içinde tutuyorlar.

* Kaç tane gitarınız var?

Yaşar: 14 taneydi ama bazılarını hediye etim başkalarına. Şimdi 7 tane gitarım kaldı.

Kaynak : sözmüzik

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
e.pack2
sade/ce
Emektar

Üye No: 64,094
Gizli

Tarih: 17 Ocak 2009, 15:28 Tek mesaj gösterimi2

harika bir albüm (: dinlemeye doyamıyor insan (:

ellerine sağlık (:

Aşkı alıp uçurumdan attılar...
MichaeL
F E N E R B A H Ç E
Emektar

Üye No: 118,574

Tarih: 17 Ocak 2009, 15:39 Tek mesaj gösterimi3

Güzel bi' sunum olmuş

Teşekkurler.. Melek ama..

eyy hayat !
Emektar

Üye No: 58,799

Tarih: 17 Ocak 2009, 22:47 Tek mesaj gösterimi4

Dinlenilesi güzel şarkılar ..
Güzel bir albüm teşekkürler ..(:
puspus
-=RuH=-
Emektar

Üye No: 3,604
Gizli

Tarih: 17 Ocak 2009, 22:47 Tek mesaj gösterimi5

Masal bu ya oldu ya...

Harika bir seçim, harika bir sunum.
Eline sağlık kardeşim.

thêatre ºf trag£d¥
Emektar

Üye No: 15,305

Tarih: 17 Ocak 2009, 22:52 Tek mesaj gösterimi6

Yasar'i cok severim ozellikle eski sarkilarini..

Ellerine saglik kardesim (:

seyen
'içime düştün yine'

Üye No: 110,575

Tarih: 17 Ocak 2009, 23:07 Tek mesaj gösterimi7

Yaşar, En Güzel seçimdi...
bu albümdeki en harika şarkısı " Acıtmıyor Sevdan "
çok başarılı güzel bir sunum olmuş.
teşekkürler... (:

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 17 Ocak 2009, 23:07 Tek mesaj gösterimi8

İlginç bir hayat öyküsü. Yaşar'ı eskiden çok severdim, ta ki ezgileri birbirinin aynısı olmaya başlayana kadar. Sunum için bayağı uğraşmışsın, eline sağlık.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Muhalif
Uyuz, gıcık, cins..
Emektar

Üye No: 16,455

Tarih: 17 Ocak 2009, 23:19 Tek mesaj gösterimi9

En iyi albümüydü bu. Son yıllarda müzik piyasasını bahane ederek durgunlaştığını düşünüyorum. Bu nedenle daha iyisini yapabileceğini de sanmıyorum açıkçası.

Harika olmuş sunum.
Emekler için teşekkürler.

Al götür rüzgârlara savur..

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
xx-xx
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan

Üye No: 60,187

Tarih: 18 Ocak 2009, 00:31 Tek mesaj gösterimi10

Yaşar'ın şarkıLarını hep çok sevmişimdir.
EmekLerinize SağLık.
Her zaman ki güzeLLiğinde bir sunum TebrikLer. Saygılar

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 24 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle