Yaşama Farklı açıdan bakabilme becerisi.

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
SuPRaDYn
Bir düş-tük kırıldık.
Emektar

Üye No: 69,101

Tarih: 08 Aralık 2010, 11:34 Tek mesaj gösterimi1

ferrarisini satan bilge..

Üstün dökmen,küçük şeyler 2 kitabından 33.sayfa

1.bakış açımız;
kavuniçi harmani giymiş bir erkek gözüküyor kapakta..

büyük bir ihtimalle eserin kahramanı olan batılı,

maddi değerlere sırt çevirip manevi değerlere yönelmiş,ferrarisini satıp budist olmuş..olabilir..

2.bakış açımız;

kitabın kahramanı,maddi değerlere pek de sırtını çevirememiş.

ferrariyi ne yapmış,satmış.

iyi de niçin bir fakire hediye etmemiş veya bir hayır kurumuna hibe etmemiş?

satış,maddi dünyaya ilgiyi gösterir.

pazarlıksız satış olmasa gerek;satarken muhtemelen pazarlık etti.

bir ihtimal de şu ki,parayı bir bankaya falan koydu,nepal'de hevesi geçtiğinde geri dönüp ferrarisini tekrar alacak..

sokrates'in yönetimle arası açılmış,idama mahkûm edilmiş.

rivayete göre,ölmeden birkaç saat önce vedalaşmak için eşi gelir yanına.

kadıncağız bu sırada ağlar ve "ah,bu kötü adamlar seni haksız yere öldürecekler.."der...
1.bakış açımız;

sokrates ise karısına şöyle cevap verir:"evet,haksız yere öldürecekler,haklı yere öldürselere daha mı iyiydi?" 2.bakış açımız;

"vay be" dedi(üstün dökmen'in karısı)"sokrates'e bak,giderayak yine karısına bir laf sokuşturmuş.

adamcağız,az sonra öleceksin,filozofluk etme,şu kadıncağıza güzel bir söz söyle.'seni seviyorum' filan de".
3.bakış açımız;

bir kova su ele alalım..

bir karınca için bu;bir okyanusdur..

bir fil için bu;bir bardak sudur..

bir insan için bu;bir kova sudur..

bir balık için bu;bir vatandır..

Sizin tespit ettiğiniz değişik bakış açılarını irdeleyelim.

Kuşlar uçururduk köprücük kemiğimizden...
Benim yüzümde çatlamış su sesi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
KrizanteM
H ü z ü n b a z
Admin

Üye No: 36,755

Tarih: 08 Aralık 2010, 13:17 Tek mesaj gösterimi2

"Diyelim ki birisi bir bacağını kaybetti. Şüphesiz bu kötü bir durumdur. Ancak bu kişinin önünde iki yol uzanır:

Birinci yol, bir bacak gittiği için yaşamdan elini çekmek, sürekli üzülmek, artık hiçbir şeyden keyif almamaktır. İkinci yol ise şudur: Kişi eğer geriye dönüş yoksa, mevcut durumu kabullenir, elinde kalan bacak için sevinir, yaşamdan elini çekmez, yaşama sevincini kaybetmez. İkinci yol polyannacılıktır. Polyannacının ömrü, birinciye oranla daha kaliteli geçer.

Polyannacı tavır, Çin atasözünü hatırlatıyor. Şöyle demiş Çinli:

Tanrım, bana değişebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver. Değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmemi sağla. İkisini ayırt edebilmem için de akıl ver.

Değiştiremeyeceğimiz kayıplar karşısında, yaşama sevincimizi kaybetmemek polyannacılıktır. Karamsarlığa oranla da herhalde daha gerçekçi bir tavırdır."

Bir de şu hepimizin bildiği bardak meselesi var. Yarısı su dolu bardağa bakınca, kimimiz yarısının bol olduğunu, kimimiz yarısının dolu olduğunu görürüz.

"İyi yada kötü diye birşey yoktur, bu bakış açısına göre değişir."

Hayat, duygularımızı kontrol etmekle ve onları yerine göre sınırlayıp yerine göre serbest bırakmakla geçecektir. Hayata karşı bir bakış açısı oluşturmayanların, durdukları yeri belirlemeyenlerin bunu başarabilmeleri mümkün olamaz.

Bazen ben kelimeleri değiştiriyorum yazı oluyor, bazen kelimeler beni değiştiriyor, yazık oluyor..

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
sLev7n
IIııIIIıııIIıII
Emektar

Üye No: 108,499

Tarih: 09 Aralık 2010, 18:19 Tek mesaj gösterimi3

Durmadan çalışmak yüzünden Edison'un gözleri yanıyor dayanılmaz sancılar veriyordu. Ama o bunları kimseye söylemiyor sadece hatıra defterine kaydediyordu.

Peşpeşe deneylerin sürdüğü bir gün asistanı "Artık bu işten vazgeçsek!" deyiverdi.
-Niçin?
-Çünkü şu ana kadar iki bin deney yaptık ve hiçbir sonuç alamadık!(1. bakış açısı)
Edison hemen itiraz etti:
-Bu doğru değil...Evet amacımıza ulaşamadık ama hiçbir netice elde edemediğimiz doğru değildir.Çünkü aradığımız şeyin yaptığımız şeyin yaptığımız bu iki bin deney içinde bulunmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.(2. Bakış Açısı)

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Adsız ve Kayıp

Üye No: 140,239

Tarih: 17 Aralık 2010, 03:10 Tek mesaj gösterimi4

Güzel bir konu olmuş ben de şöyle bir fikirle yaklaşacağım;

İki silahlı taraf var, ikiside kendisinin haklı olduğunu düşünüyor. İkisininde ilkeleri ve/veya bağlı oldukları düşünceleri var.

Bunlardan biri; ülkesini korumaya çalışan bir devletin ordusu
diğeri ise; kendi halklarının devletini kurmaya çalışan ya da o devlet üzerinde haklarını arayan bir örgüt.

Devlete göre bu örgüt bir terör örgütü,
ama belirli bir halkın oluşturduğu bu örgüt, o halk için kurtuluş mücadelesi veren haklarını arayan ve koruyan küçük bir ordu.

İkiside kendi bakış açılarına göre haklılar ve ikiside karşı tarafa göre haksızlar.

Daha çok yazmak isterdim ama ne yazık ki tıkandım. Ayrıca ufak bir
dipnot: Dünya üzerinde ki tek ülke Türkiye ve tek örgüt PKK değil !

azam

Üye No: 193,738

Tarih: 17 Aralık 2010, 05:09 Tek mesaj gösterimi5

« Sevmelerim gibisin » demiş ki:
Güzel bir konu olmuş ben de şöyle bir fikirle yaklaşacağım;

İki silahlı taraf var, ikiside kendisinin haklı olduğunu düşünüyor. İkisininde ilkeleri ve/veya bağlı oldukları düşünceleri var.

Bunlardan biri; ülkesini korumaya çalışan bir devletin ordusu
diğeri ise; kendi halklarının devletini kurmaya çalışan ya da o devlet üzerinde haklarını arayan bir örgüt.

Devlete göre bu örgüt bir terör örgütü,
ama belirli bir halkın oluşturduğu bu örgüt, o halk için kurtuluş mücadelesi veren haklarını arayan ve koruyan küçük bir ordu.

İkiside kendi bakış açılarına göre haklılar ve ikiside karşı tarafa göre haksızlar.

Daha çok yazmak isterdim ama ne yazık ki tıkandım. Ayrıca ufak bir
dipnot: Dünya üzerinde ki tek ülke Türkiye ve tek örgüt PKK değil !

SAĞ GÖSTERİP SOL VURMAK KİMİNE GÖRE ÇOK NORMAL İYİ NİYETLİ(????????) ,KİMİNE GÖRE İSE TAMAMEN FESATÇA BİR YAKLAŞIMDIR..........................

Üye No: 140,239

Tarih: 17 Aralık 2010, 17:31 Tek mesaj gösterimi6

« azam » demiş ki:
SAĞ GÖSTERİP SOL VURMAK KİMİNE GÖRE ÇOK NORMAL İYİ NİYETLİ(????????) ,KİMİNE GÖRE İSE TAMAMEN FESATÇA BİR YAKLAŞIMDIR..........................

Yazmış olduğum dipnotu gerçekten dikkate alsaydınız, bahsettiğim örgütün ve ülkenin bizimle (dolaysız olarak) alakası olmadığını anlayabilirdiniz.

Eğer açık konuşmam gerekirse İsrail ve Hamas örneğini gösterebilirim.

En azından küfür etmediğiniz için teşekkür ederim..

Mallente
.
Emektar

Üye No: 71,008
Gizli

Tarih: 17 Aralık 2010, 18:25 Tek mesaj gösterimi7

Yazıyı okuyunca direkt kitabı aldım elime bana ne ifade ediyor diye düşünmeye çalıştım ama, okuduğum için sanırım objektif olamadım. Utandı

sLev7n
IIııIIIıııIIıII
Emektar

Tarih: 18 Aralık 2010, 12:56 Tek mesaj gösterimi8

Cem Yılmaz' dan
istanbul un siluetine bakıyo bazısı, Yahya kemal oluyo, o siluet onda öyle bi his uyandırıyo. (1. Bakış açısı)
Bazısı bakıyo aynı siluete diyo ki: ulan istanbul sen mi büyüksün ben mi büyüğüm ........ ...... senin, diyo.(2. Bakış açısı)
Şimdi, aynı istanbul, ama bünyedeki reaksiyon başka..

yakaladım yakaladım yakaladım

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
sLev7n
IIııIIIıııIIıII
Emektar

Tarih: 26 Aralık 2010, 13:41 Tek mesaj gösterimi9

Bu sayfa felsefi söylemleri içeren bir sayfa (1. Bakış açısı)
Bu sayfa eğlenceli bir sayfa (2. Bakış açısı)
niye bir kalıba sokmamız gerekiyor Çok Mutlu (3. bakış açısı)

@hayttaaa bazenn rollerr değişirrrrrrrrrrrrrr
@empati bu olsa gerek
@durmaz insan hayvan olunca
@fena intikam almış
.......

sadbuttrue
'
Emektar

Üye No: 99,287

Tarih: 27 Aralık 2010, 14:03 Tek mesaj gösterimi10

- her şey daha güzel olacak.

kıraç ` eledim eledim eşliğinde

-çok daha fazla üzüleceğiniz şeyler olacak... Tiryaki

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 24 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle