Türkiye ve yunanistan Askeri 1 lik Karşılaştırması

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
assassinRedManZ

Uzaklaştırıldı
Üye No: 85,937

Yasaklandım

Tarih: 26 Ağustos 2007, 19:24 Tek mesaj gösterimi1

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN

SONUÇ

Sevgili havacı dostlar. Bu bilgiler gizli bilgiler değildir. Öncelikle bunu belirtmek istedim. Her yıl yayınlanan onlarca savunma dergisinde ve makalelerde bu tip bilgiler yer almaktadır. Bende bu bilgileri, savunma dergilerinden ve internetten yaptığım araştırmalar ile derledim.

Öncelikle görüldüğü üzere Yunanistan’ın silah gücü henüz bizim ordumuz ile eş değilse de, hızla bu yolda ilerlemektedir. 10 milyon nüfusa sahip, yüz ölçümü Konya ilimizden küçük olan bir ülkenin kendisini Türkiye’ye karşı korumak için yoğun bir şekilde silahlanması biraz garip. Halbuki biz ulu önderimizin dediği gibi “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” felsefesine sonuna kadar bağlıyken bu silahlanma gerçekten şaşırtıcı. İnanın yeni silah alım projelerini burada yazsaydım bu yazının altından kesinlikle kalkamazdım.

Yıllık 1 ila 2 milyar ABD$ yeni silah alımı yapan komşumuz, önümüzde ki dönemde bu harcamalarının artacağı düşünülüyor. Evet komşumuz hızla silahlanıyor. Ayrıca dikkat ederseniz her fırsat bulduklarında da gövde gösterisi yapmaktan geri kalmıyorlar. Ancak bu biraz beyhude bir uğraş oluyor. Ben öyle Kurtuluş Savaşı yıllarına, Ege’ye dökme olaylarına girmeyeceğim. Daha yakın bir zamandan bahsedeyim isterseniz.

Kardak kayalıkları. Üzerinde keçiyi bağlasanız durmayacak bir ada. Bizim sınırlarımızda ama Yunanlı dostlar bir gün üzerinde F-4’lerini uçurup, bir de bayrak dikince iş çığırından çıktı. Sonuç ne oldu; bizim SAT ve SAS timlerimizde o çok güvendikleri fırkateynlerinin önünden geçerek karşı adaya bayrak diktiler. Zırhlı birliklerimiz sınıra yığıldı. Yunan donanma komutanı görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Dostlarımız bayraklarını alıp ülkelerine geri döndüler.

Bunlar kesinlikle hoş olaylar değil. Ama dostlarımıza bazen gücümüzü ve Dünya’nın en büyük ordularından biri olduğumuzu göstermemiz gerekiyor.

Örneğin bir Kıbrıs gerçeği. Yunanlı dostlar S-300’lerini kesinlikle Kıbrıs’a yerleştireceklerdi. Bağırmalar, tehditler, karşılıklı restleşmeler. Sonuç ne oldu dersiniz. S-300’ler Yunanistan’a geri dönmek zorunda kaldı. Gerçi Rusya’ya yollanarak eğitim alan Güney Kıbrıslı dostlar bataryaları kuramadığı için, Rusya’dan yardımda istendi ama olsun.

Havacılık şenlikleri için davet edilen Yunanlı dostlar bu davetimizi hep geri çeviriyorlar ama buda olsun. Ne yapalım biz çağırmaya devam edelim. Bir gün inşallah dogfight yapmaya değil de, bize güzel akrobasi hareketleri sergilemeye gelirler.

Dogfight yapmak demişken aklıma geldi. Yunanlılar aslında öyle fanatik insanlar değil. Bizim onları sevdiğimiz gibi onlarda eminim bizi seviyorlar. Ama aralarından çıkan bazı fanatik arkadaşlar ya uçmak yerine Ege’de yüzmeyi yeğliyorlar (Gerçi soğuk su, bu Yunanlıların garip zevkleri var doğrusu) yada ziyaretlerini erken tamamlayıp ülkelerine dönüyorlar. Bizimkilerde onlara yol boyu refakat ediyorlar. Bizde Ege’de dogfight yapıyorlar sanıyoruz. Ne alakası var canım.

Bir örnek daha. NATO, Kosova üzerinde bir katliamı önlemeye çalışıyor. Bizim uçaklarımızda burada görev aldı ve İtalya’daki üslerden kalkarak harekata katıldılar. İtalya’ya intikal sırasında uçaklarımızın iki seçeneği vardı. Birincisi en kısa yol Yunanistan üzerinden intikal ki, yakıt ikmaline gerek olmayan bir rota. İkincisi Akdeniz’in açıklarından havada yakıt ikmali yapılarak ulaşılabilecek daha uzun uçuş süresi gereken rota. Peki size soruyorum. Bir barış görevi yapılıyor, her şeyden öte bir NATO görevi ve her iki ülkede NATO’nun kurucuları arasında. Bu intikalde hangi rota seçildi dersiniz. Yunanlı dostların izin vermemesi üzerine ikinci uzun rota seçilmek zorunda kalındı. İnsan biraz durup düşünüyor doğrusu.

Hiç olmayacak ama, diyelim bir gün NATO üyesi olmayan bir komşumuz bize saldırdı. NATO’nun üyesi olduğumuz için bu saldırı bütün NATO üyelerine yapılmış gibi algılanmak zorunda. Bu durumda NATO üyesi müttefik ülkeler yardım gönderecek. Sizce Yunanlı dostlar bize yardım gönderir mi. Sanırım biz yinede gönderirdik.

Biz Yunanlı dostlar ile hep dost kalmak istiyoruz. Bazen bize gövde gösterisi yapıyorlar ama canları sağ olsun. Bizim tek amacımız aramızda ki dostluk bağlarını daha çok geliştirmek. Ancak bu kadar silahlanmaları da doğrusu şüphe uyandırmıyor değil. Yunan halkının dostane yaklaşımlarını biliyoruz. Bizim Türk halkının garip ama bence güzel bir yanı var. Bizi bir ülke insanı elini ne kadar sıcak uzatırsa, biz o eli daha dostane sıkıyoruz.

Neyse bir gövde gösterisi de kendimizce biz yapalım değil mi. Yunan silahlı kuvvetlerinin toplam silahlı gücü 174.399 buna birde 393.000 yedek kuvveti ekleyelim, bir de 21.155 kişi jandarma diyelim 588.554. Etkileyici bir rakam. Şimdi bir de bizim kuvvet toplamamıza bir bakalım 425.000 kişi hazır personel, 1.100.000 yedek ve 115.000 jandarmayı da eklersek ne oluyor 1.640.000. Bilmem anlatabildim mi. Ha bu arada bizim nüfusumuz sanırım Yunanlı dostların yaklaşık 7 katı. Unutmayın savaş sadece F-16’ıyla yada S-300 ile kazanılmıyor. Bu Dünyanın en güçlü silahı çağlar geçse bile hala insan.

Saygılarımla,

341-Snowman
341. Kartal Filo
3. Hava Kuvveti
Harekat İcra ve İstihbarat Subayı

teröre nasıl "HAYIR" dediysek savaşa da, savaş çığırtkanlığına da "HAYIR"
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 26 Ağustos 2007, 19:50 Tek mesaj gösterimi2

Bu mesajların yazıldığı siteyi verebilir misin? Turkishstars desem?

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
assassinRedManZ

Uzaklaştırıldı
Üye No: 85,937

Yasaklandım

Tarih: 26 Ağustos 2007, 20:35 Tek mesaj gösterimi3

« vortex of evil » demiş ki:
Bu mesajların yazıldığı siteyi verebilir misin? Turkishstars desem?

Maalesef bilmiyorum bir arkadaşımdan almıştım Füüü üüü üü

teröre nasıl "HAYIR" dediysek savaşa da, savaş çığırtkanlığına da "HAYIR"
BugraKagan90
''Gilendi'' Anısına

Uzaklaştırıldı
Üye No: 44,701

Yasaklandım

Tarih: 02 Eylül 2007, 22:03 Tek mesaj gösterimi4

Güzel Hehehehe

''Gilendi'' nin anısına isteyenin zoruna gidebilir!
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle