Tess Gerritsen - RizzoLi ve IsLes Serisi...

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
_TaMaRa_
.::ObSeSiF::.

Üye No: 15,097

Tarih: 27 May 2009, 14:15 Tek mesaj gösterimi1

Tess Gerritsenin yurt dışında en çok satan kitap serisidir diyebiLiriz sanırım bu seri için...

Seri hakkında kısaca biLgi vermek gerekirse; Boston poLis teşkiLatı dedektifi Jane RizzoLi ve (pataLog) Dr. Moura IsLes'in geneLLikLe beraber çözdüğü kimi zaman kişiseLLeşen cinayetLeri anLatıyor... İLk iki kitap karakter oLarak Jane RizzoLi var.. Ancak iLk iki eserde oLduğu gibi diğerLerinde de RizzoLi karakteri asLa tek ana karakter değiLdir. Yanında, ciddi bir şekilde öne çıkan başka tipLer de buLunmaktadır. Hatta bazen, diğer karakterLer daha fazLa önem kazanır. Fakat Jane RizzoLi oLabiLdiğince gerçekçi, psikoLojik derinLiği oLan, üzerinde çok düşünüLmüş, özeLLikLe kimi bayan okurLarın empati kurabiLeceği bir karakterdir. Dr. Moura IsLes ise konuya 3. kitapta (günahkar) dahiL oLmaktadır. Karakter oLarak Jane RizzoLiye yakın fakat beLLi çizgiLerLe de ayrıLmaktadır. İkisi de işLerinde çok iyi ve ikisinin de geçmişte pek hoş anıLarı yok... ÜLkemizde serinin 4 kitabı yayınLandığı için maLesef seri hakkında fazLa bir biLgi buLunmuyor... Hatta kitapLar farkLı yayınevLerinden yayınLandığı için birçok okuyucunun bunun bir seri oLduğundan biLe haberdar oLdukLarını sanmıyorum... TopLayabiLdiğimi topLayıp bir başLık açmak istedim.. BeLki benim gibi başka Tess Territsenin bu serisine hayran okurLar vardır die Utandı

Birinci kitap (The Surgeon - Cerrah) : Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, pLanLı ve kanLı katiL Cerrah geriLimi her an ayakta tutuyor. Dr. Catherine Cordell Savannah’da seri cinayetLer işLeyen bir katiLin vahşi saLdırısına uğramıştır. SaLdırgandan onu siLahLa vurarak kurtuLmayı başarmıştır. Şimdi Boston’dadır. Ancak başka bir katiL bu kentte de geriLim yaratmaktadır. KadınLarın rahimlerini kesip aLan ve korkunç işkenceLere tabi tutan adama Cerrah adı veriLmektedir. Catherine CordeLL birdenbire bu katiLin de hedefi haLine geLecektir. Çok satanLar Listesinin müdavimLerinden Tess Gerritsen’in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî geriLim romanLarından beşincisi oLan "Cerrah", inandırıcı kahramanLarı, sürükLeyici diyaLogLarı ve sürekLi tırmanan geriLim duygusuyla bu türü sevenLerin hayran oLacağı tarzda bir roman. Doğan Kitap’ın yıLın geriLim romanı oLmasını bekLediği "Cerrah"da Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kuLLandığı gibi kaLemini ustaca oynatıyor.

---------------

İkinci kitap (The Apprentice - Çırak) : Cerrah Geri Dönüyor… Ve Bu Kez YaLnız Değil… Boston dedektifi Jane RizzoLi, Cerrahın eLinden yeni kurtuLmuş, kâbusLarının sona erdiğini düşünmeye başLamıştır ki, yeni ortaya çıkan bir seri katiLin peşine düşmek zorunda kaLır. Ancak bu yeni katiLin yöntemLerinin CerrahınkiLere oLan benzerLiği ürkütücüdür. DavayLa iLgiLi herkesten daha çok şey biLen gizemLi bir FBI ajanının ortaya çıkışı RizzoLi'nin işini koLayLaştırmaktan çok daha da zorLaştıracaktır. Uzun yıLLardır birlikte çaLıştığı ortağının yardımı oLmadan tek başına savaşmak zorunda oLan dedektif, korkuLarıyLa ve kâbusLarıyLa yüzLeşip Cerraha ve "çırağına" meydan okumaya hazırLanmaktadır. Bu kitabın kapağını açmadan önce ışıkLarı yakmayı, doLapLarın içini kontroL etmeyi ve kapıLarı kiLitlemeyi unutmayın.

---------------

Üçüncü kitap (The Sinner - Günahkâr) : Niçin üLkenin cennet sayıLabiLecek bir yerindeki saray yavrusu evinizi bırakıp bir manastırda İsa'nın GeLini oLmayı tercih ederdiniz? Genç Rahibe Camille için bu sorunun net cevapLarı oLması mümkündü. Fakat o tercih ettiği manastırdaki soğuk şapeLde öLü buLundu. OnLar her sabah avuç içi kadar odaLarında aynı yatakta uyandıkLarında aynı giysiLere uzanıp aynı koridorLarda aynı günü yaşamanın verdiği güven içindeydiLer belki. Ama Rahibe UrsuLa ve Rahice CamiLLe için o gün farkLı oLacaktı. OnLarı kendiLerini emanet ettikleri bu kutsi ortamda rahatsız edecek, yıLLar boyunca simsiyah giysiLeri içinde sakLadıkları bedenLerini Maura IsLes'in otopsi tezgahında deşifre edecek bir gün.. Ve oLayLar serisi böyLece başLar... Bu kitapta serimize Dr. Moura IsLes de ekLenmiştir... Tess Gerritsen, zihninin karanlık kuytuLarında gezinen tüyLer ürpertici ve kafa karıştıran cinayet kurguLarını, Günahkar adlı romanında ustaca kaLeme almış. Dünya döndükçe son buLmayacak oLan iyi ve kötü arasındaki savaşı, ustaca şekiLLendirdiği karakterLeriyLe sahneye koyan Gerritsen korkuyu, son derece başarıLı bir geriLim romanı oLan Günahkar iLe okuyucuLarın kaLbine saLıyor.

---------------

Dördüncü kitap (Body Double - Aynı Vücut) : Bu kitap üLkemizde yayınLanmadı (maLesef) fakat okuyan bir arkadaşımdan aLdığım biLgi doğruLtusunda şukadarını yazabiLirim ki Dr. Maura IsLes'ın başından geçen bir öykü anLatıLıyormuş. Doktor çok daha ön pLanda fakat macerada gene dedektif Jane RizzoLi de var. Bir cesede otopsi yaparken Maura geçmişiyLe iLgiLi bir şey keşfeder...

---------------

Beşinci kitap (Vanish - Yok Oluş) : Bu kitap da üLkemizde yayınLanmadı (yine maLesef).. İngiLizce kaynakLardan anLadığım kadarıyla bu kitapta psikopat katiL kendine kurban oLarak hamile dedektifimiz Jane RizzoLi'yi seçer ve peşine düşer... RizzoLi için zor saatLer başLamıştır...

---------------

ALtıncı kitapta (The Mephisto CLub - Mefisto KuLübü) : Serinin üLkemizde yayınLanan son kitabı... Şeytan’ın varLığı bir gerçek. Şeytan caddeLerde aramızda yürüyor. Ve Şeytan, sinsice aramıza karışıp şekiLden şekiLe giriyor... Beacon HiLL’de bir grup insan Şeytan’ı her yönüyLe anaLiz etmeyi amaçLıyordu. Şeytan, biLimseL oLarak açıkLanabiLir miydi? FizikseL bir görünüşü var mıydı? İbLisLer yeryüzünde geziniyorLar mıydı? Tarihin karanLıkta kaLan yönLerinin, açıkLanamayan oLay ve semboLLerinin mistik cazibesine kapıLan Mefisto KuLubü üyeLeri şu teoriyi kanıtLamaya çaLışıyordu: Şeytan asLında içimizde... EşikLerine bırakıLan dehşet verici ceset, biriLerinin ya da “bir şey”in şehirde kendine kurban aramak için koL gezdiğinin açık bir işaretiydi. Kulüp üyelerinin kanıtLamaya uğraştıkLarı teori, artık onLar için büyük bir tehLike ve korku kaynağıydı. Bu acımasız katiL araLarından biri oLabiLir miydi? Ya da istemeden Şeytan’ın gizLendiği karanLıktan çıkmasına mı yoL açmışLardı. Bu kafa karıştırıcı ve sıradışı oLayLarı derinLemesine araştıran Maura ve Jane kötüLüğün kaLbine doğru dönüşü oLmayan, dehşet verici bir yoLcuLuğa çıkarLar. KariyerLeri boyunca karşıLaştıkLarı en sadist düşmanLa yüz yüze geLmek üzeredirLer. ÜsteLik bu düşman bir başLangıç yapmıştır, henüz...

---------------

yukarıda adı geçen kitapLar amerikada bir yıL arayla yayınLanmış ve 3 kitabı new york times best seLLer'da yer aLmıştır.. ve 3 yıL aradan sonra amerikada yedinci kitap (The Keepsake) yayınLanmıştır..

serinin tamamının Türkçeye çevriLmesi diLeğiyLe Utandı

Üye No: 164,635

Tarih: 17 Haziran 2009, 12:27 Tek mesaj gösterimi2

Bu kadının büyük bi hayranıyım. Serinin 7 kitap olduğunu bilmiyordum ya yurtdışından getirticem çok çok merak ediyorum, bilgilendirme için teşekkür ederim.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
nazzzlı

Üye No: 165,675

Tarih: 29 Haziran 2009, 20:57 Tek mesaj gösterimi3

ya ben de bu seriyi çok seviyorum acaba 4. ve 5. kitaplar ne zaman çevrilecek biliyor musunuz? bir de kemik bahçesi diye bir kitabı var. o da seriye dahil mi?
_TaMaRa_

Tarih: 03 Temmuz 2009, 21:08 Tek mesaj gösterimi4

4. 5. ve 8. kitapLarın çevirisinin tamamen satışLarLa aLakaLı oLduğuna inanıyorum.. kitapLar tutarsa çeviriLer yapıLır.. satışLar az oLursa umudu keseLim derim Sümüklü

kemik koLeksiyoncusunda da DR. IsLes ismi geçmekte.. ama seriye bağLı değiL.. zaten kitapta karaktere çok az yer veriLmiş... ama o kitap da çok iyiydi... 1830 ve günümüzde geçen oLayLarı anLatıyordu...

Üye No: 173,708

Tarih: 24 Ekim 2009, 21:35 Tek mesaj gösterimi5

Evet yaa... Ben de 4. 5. 6. 7. kitapları merak ediyorum.. Bir an önce Türkçeye çevrilsin.. Kadın çok güzel roman yazıyor..
dilekcelik

Üye No: 178,345

Tarih: 09 Ocak 2010, 20:00 Tek mesaj gösterimi6

bencede çok güzel romanları var ama bu kadının daha birsürü kitabı var onlarda çevirilse keşke
_TaMaRa_

Tarih: 09 Haziran 2010, 23:04 Tek mesaj gösterimi7

Dördüncü kitap (Body Double - ikiz BedenLer) : Sonunda Türkçeye çevriLen serinin dördüncü kitabıdır. Dr. Maura Isles etrafında dönen bu kitapta olaylar IsLes'in evinin önünde öLü buLunan bir kadın cesedi iLe başLar. Bu cesedi özeL kıLan ise görüntüsünün tıpatıp IsLes'e benzemesidir. Daha da iLginç oLanı ise bu cesedin IsLes'in hiç tanımadığı ikiz kızkardeşi oLduğudur. Bu gerçeği öğrendikten sonra Maura bir geçmiş yoLcuLuğuna çıkar. HamiLe dedektifimiz RizzoLi bir yandan işLenen cinayeti çözmeye çaLışırken bir yandan da Maura'nın hiç tanımadığı annesini buLmasına yardımcı olacaktır.

----------------------------------------

Sekizinci Kitap (İce CoLd) : serinin Amerikada yeni yayımLanan kitabıdır.. İngiLizcesinden anLadığım kadarıyLa bu kitapta Dr. IsLes karakterine veda ediyoruz.. Bir konferansa katıLmak için karLı bir yere giden Maura'nın bedeni bir gün sonra karLar arasında buLunur, Dedektif RizzoLi ise arkadaşının yası iLe birLikte oLayı çözmek için eLinden geLeni yapmaktadır....

Üye No: 187,009

Tarih: 06 Temmuz 2010, 16:46 Tek mesaj gösterimi8

tess gerritsen'ın ilk cerrah adlı kitabını okudum.çırak,kan gölü,mefisto kulübü takip etti bunu.ama cerrah'ın yeri başkadır ilk olması sebebiyle belki de.. Melek ama..
yazarın tüm kitaplarını okumak istiyorum.takipçisiyim. Hehehehe
La vié
' benim; kristal
Bölüm Sorumlusu

Üye No: 82,236

Tarih: 14 Temmuz 2010, 09:07 Tek mesaj gösterimi9

« spinelli » demiş ki:

yazarın tüm kitaplarını okumak istiyorum.takipçisiyim. Hehehehe

aynen,
seri olduğunu bilseydim ilk kitaptan başlardım.. Of yaa
teşekkürler..

a lot like love '

yürüyemezsem dans ederim ..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
doqa

Üye No: 188,290

Tarih: 09 Ağustos 2010, 09:59 Tek mesaj gösterimi10

Keşke yok oluş anı ve buz gibi de Türkçeye çevrilse onların nasıl bir şey olduğunu çok merak ediyorum inş. çevrilir Of yaa

yazarın Türkçeye çevrilmiş tüm kitaplarını okudum çok güzeldi özellikle de cerrah ve çırak Hehehehe

bu kadının çok büyük bir hayranıyım çok güzel roman yazıyor Melek ama.. :

Edit by Anath

Türkçemizi düzgün kullanalım lütfen. Tüm mesajınız editlenmiştir.

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 13 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle