Tekstil devine kriz darbesi

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
èvanèscè
thêatre ºf trag£d¥
Emektar


Kayıt: 20.06.2005
Üye No: 15,305
Şehir: in your dreams
Offline
Tarih: 06 Kasım 2008, 18:24 Tek mesaj gösterimi1

Piyasa şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle 1 Ağustos’ta üretimine ara veren Sönmez Filament, tüm üretim faliyetlerini sona erdirme kararı aldı.

Türkiye’nin önde gelen tekstil şirketlerinden Sönmez Flament, 2003 yılından bu yana sürekli zarar ediyor olması, kapasite daraltma ve verimlilik çalışmaları gibi tedbirlerin de yeterli olmaması nedeniyle, tüm üretim faaliyetlerini sona erdirme kararı aldığını açıkladı.

Şirketin İMKB’ye yaptığı açıklamada, dampingli ithalattaki artışın devam etmesi, elektrik ve doğalgaz gibi üretim girdilerinin maaliyetlerindeki artış, alacakların tahsilindeki gecikmeler gibi etmenlerin, sektörün geleceğine yönelik olumlu beklentiler içinde bulunmayı engellediği ve sonuç olarak, daha önceden alınmış üretime ara verme kararının sürekli hale getirildiği belirtildi.

Sermayesinin yüzde 27.99’u Celal Sönmez’e, yüzde 17.96’sı Sönmez Endüstri Holding’e, yüzde 15.43’ü Sönmez A.S.F.’ye, yüzde 12.91’i ise Sönmez Pamuklu’ya ait olan Sönmez Filament’in yüzde 25.91 hissesi İMKB’de işlem görüyor.

ZARARI YÜZDE 118 ARTTI
Sönmez Filament’in satış gelirleri, yılın ilk yarısında, 2007’nin aynı dönemine göre yüzde 13.2 oranında azalarak 23.8 milyon YTL’ye indi. Şirketin zararı ise yüzde 118 oranında artarak 2 milyon 691 bin YTL’ye çıktı.

Türkiye’nin ilk polyester chips, iplik ve elyaf üreten entegre kuruluşu olan Sönmez Filament, 1972 yılında faaliyete geçmişti.

SÖNMEZ: İKİ YILDIR ZARARDAYDIK, ÇÖZÜM YOKTU
CNBC-e’ye konuşan Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, “Bugün üzüntülü bir gün. 36 yıldır çalışan şirketin üretimini durdurmak zorunda kaldık. Ne herhangi bir bankaya, ne de piyasaya borcu olmayan, kendi kaynaklarıyla işini gören bir şirketti. Bu aşamaya gelmesinden dolayı üzüntülüyüm. İki yıldır zararımız devam ediyordu; pek fazla bir çözüm de üretilemiyordu. Uzakdoğu’nun dampingli ithalatı, yüksek girdi maliyeti bizi bu yola sevk etti. Şirketi kapatmadık, hiç gerek yok” dedi.

SÖNMEZ PAMUKLU ETKİLENMEYECEK
Sönmez Pamuklu Sanayii, Sönmez Filament’in üretimini sona erdirmesinin kendilerini, faaliyet yönünden etkilemeyeceğini açıkladı. Sönmez Pamuklu Sanayii’nin İMKB’ye yaptığı açıklamada, iki şirket arasında iplik alım satım ilişkisi olmadığı ancak iştirak ilişkisinin devam edeceği belirtildi.

Krizin kötüleşmesiyle tekstil, otomotiv ve çimento sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketler son aylarda üretimlerine ara verme kararı almıştı.


http://ntvmsnbc.com/news/464973.asp

_________________
Kışa ait olduğumu sanıyordum
ben şimdi yeşil bir ağacım.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan


Kayıt: 15.08.2007
Üye No: 87,619
Offline


Uyarı : 1

Tarih: 06 Kasım 2008, 18:26 Tek mesaj gösterimi2

Bursa için kötü haber. Mezun olduğumda girmeye çalıştığım firmalardan biriydi. Sırada daha çok büyük firmalar var, isimleri yavaş yavaş telaffuz edilmeye başlanan. Durum, vahim.
_________________
9 Temmuz 2005:
X: Beyond The Black Diamond Gates arıyorum.
Y: Turkboard diye bir site var, orada bulursun.
X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle