SONAR: AKP artık iktidar olamaz

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
prone23
Kuvva-i Milliye

Üye No: 57,139

Tarih: 04 Ocak 2010, 22:12 Tek mesaj gösterimi1

SONAR: AKP artık iktidar olamaz

SONAR’ın patronu Hakan Bayrakçı, son siyasi tabloyu analiz etti: Ufukta koalisyon var. AKP’nin önümüzdeki seçimlerde iktidar olamayacağını belirten Bayrakçı, ”CHP, MHP ve eğer barajı geçmişse Mustafa Sarıgül arasında bir koalisyon hükümeti kurulabilir” diyor

Sözcü Gazetesi’nden Hande ZEYREK’in haberi

Türkiye’de siyasi araştırmalar hep çok tartışılır. Eleştiriler ise hiç bitmez… Bazen araştırmacılar, yakın oldukları siyasi partileri kayırmakla suçlansa da sektörde işini hakkıyla yapanlar, her dönem doğru tahminlerle halkın karşısına çıkmayı başarır.

İşte bu başarılı isimlerden biri de SONAR Araştırma Şirketi’nin sahibi Hakan Bayrakçı…
Araştırma sektörüne ilk girdiğinde yaptığı anketle Nurettin Sözen’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacağını oy yüzdesiyle bilmişti Bayrakçı…
2002 genel seçimlerinde de en yakın tahmin Bayrakçı’ya aitti…
Hatta 2002 genel seçimlerinden DYP’nin baraj altında kalabileceğini gösteren bir ankete imza atınca dönemin DYP Genel Başkanı tarafından dava bile edildi…

Yaptığı son anketlerde ise AKP’nin kan kaybettiğini ortaya koyan Bayrakçı ile Türkiye’deki gelişmeleri ve son siyasi durumu konuştuk…

* Sizi tanıyabilir miyiz?
İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdim. Bir süre babamın işleriyle ilgilendim. 1 çocuğum var… Tarih kadar siyasete de meraklıyım…
* SONAR’ın kuruluşundan bahseder misiniz?
SONAR’ı 1988’de kurdum. O dönem araştırmacılık çok yeniydi. İlk anketimi 1989’deki yerel seçimler öncesi yapmıştım.
Yaptığımız araştırmaların, ticari açıdan değil ama işlevsel olarak politik hayatımızda büyük önemi var.
* İlk anketiniz seçim sonuçlarına ne kadar yaklaştı?
O dönem herkes İstanbul’da Bedrettin Dalan’ın kazanacağını tahmin ediyordu.
Ama ben yaptığım araştırmada, ”Nurettin Sözen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak” dedim.
Sözen kazandı.
İlk anketimde seçim sonuçlarını oy yüzdesine kadar doğru tahmin etmiştim.

AÇILIM bir çıkmaz sokak!

* Kimlerle çalışıyorsunuz?
Siyasi partilerle ve belediyelerle…
Siyasi partiler, kendi oy durumlarını ve seçim stratejilerini saptamak için araştırma yaptırır.
Belediyeler ise mahallelerinde, semtlerinde ne sorun var öğrenmek için. Ama AKP’li belediyelerle çalışmıyorum.
* Neden?
AKP, SONAR’a ambargolu bakar.
Çünkü Hakan Bayrakçı olarak seçim öncesi katıldığım tüm programlarda,”Evet, AKP yüzde 45 ile iktidar olacak” dedikten sonra yanlışlarını da eleştirmişimdir.
Dolayısıyla AKP ve AKP’li belediyeler benimle çalışmayı sevmez.
* Son dönemde yaşanan olayların ardından partilerin oy dağılımında nasıl değişimler bekliyorsunuz?
AKP, oy kaybetmeye devam eder…
CHP, MHP ve baraj altı partilerden birkaçı puan artırmaya devam eder.
* AKP’nin oy kaybetmesinin sebebi nedir?
En önemli neden ekonomik kriz…
Vatandaş AKP’ye “En azından ekonomiyi iyi götürüyor” gözüyle bakıyordu. Bu düşüncesi sarsıldı.
Tabii bir de Kürt açılımı var.
AKP’nin açılım diye getirdiği olay ülkeye huzur mu getirmeliydi yoksa isyan mı çıkarmalıydı?
Açılımın muhatabı Abdullah Öcalan ve PKK olduğu sürece Kürt açılımı bir çıkmaz sokaktır. Bunu 6 aydır iddia ediyorum.

ERDOĞAN MUCİZE BEKLİYOR

* Sizce erken seçim olur mu?
AKP, son güne kadar iktidarı bırakmayacaktır. Çünkü onlar da tek başına kazanamayacaklarını biliyor.
Koalisyon ortağı olamayacaklarını da…
Eminim Başbakan’ın eline de anket sonuçları gidiyordur.
Erdoğan’ın, ”Belki bir mucize olur da ekonomi düze çıkar. Kürt açılımının yarattığı kargaşayı toparlarım. kaybettiğim oyları kazanırım” umudu içinde olduğunu düşünüyorum.
Bu yüzden erken seçime gitmez.
* Bu mucize gerçekleşir mi?
Bugüne kadar her şey AKP’nin lehine çalıştı.
Çok şanslıydılar. Ama artık şansları yoruldu, ters döndü…
Mustafa Sarıgül, yeni bir parti kuruyor.
* Sarıgül’ün şansı nedir?
Mustafa Sarıgül siyaseti gerçekten iyi biliyor, yüzde 60 oy aldığı Şişli’de çok da seviliyor.
Eğer bu Türkiye’ye yansır ise ciddi bir oy alabilir.
Tanınmış bir belediye başkanı. Ancak ne kadar oy alır bugün kestiremem.
Çünkü ortada henüz parti yok. Ama benim tahminim beklenenden çok oy alacağı.
* CHP’nin yıllardır iktidara gelememesinin nedeni nedir?
CHP’nin genel bir talihsizliği var… Bu Deniz Baykal’la ilgili değil. Seçmendeki algıdan kaynaklana bir talihsizlik bu.
Atatürk’ün çağdaşlaşmak için yaptığı devrimleri toplumun büyük çoğunluğu anlayamadı.
O nedenledir ki 1950 seçimlerinde CHP kaybetti ve o gün bugündür sadece birkaç kez sandıktan birinci parti çıktı.
Belki Baykal, toplum üzerinde bir türlü istediği etkiyi yaratamadı. Ama bu demek değildir ki yaratamayacak…
Abraham Lincon de Amerika’da 1850’li yıllarda girdiği bütün seçimleri kaybetmiştir. Ama sonra başkanlık seçimini kazanarak Amerikan tarihini değiştirmiştir.

* Bugün seçim olsa sonuç ne olur?
Erken seçim kararı alsalar bile sandık başına 6 aydan önce gidilmez. AKP zaten oy kaybediyor…
Bu süre zarfında oyları daha da aşağı iner. Seçimden birince parti çıkar belki ama tek başına iktidar olamaz…
CHP ve MHP’nin, AKP ile koalisyon ortağı olmayacağını düşünüyorum. Dolayısıyla sandıktan ikinci çıkan parti iktidar olur.
Son anketler de bu partinin CHP olduğunu gösteriyor.
Önümüzdeki seçimlerde; CHP, MHP ve eğer barajı geçmişse Mustafa Sarıgül arasında ikili ya da üçlü bir koalisyon hükümeti tahmin ediyorum.

”Mustafa Sarıgül siyaseti gerçekten iyi biliyor, yüzde 60 oy aldığı Şişli’de çok da seviliyor.
Eğer bu Türkiye’ye yansır ise ciddi bir oy alabilir.”

Toplumun nabzını tutmayı her dönem başaran Hakan Bayrakçı, arkadaşımız Hande Zeyrek’e, ”Kriz ve açılım AKP’yi bitirir” dedi.

22 yıldır hiç yanılmadım!
SONAR’ın 22 yıldır büyük yanılgıları olmadığına dikkat çeken Hakan Bayrakçı, ”Ayakta kalma sebebi de budur” diye konuştu…
* SONAR’da anket sistemi nasıl işliyor?
Araştırmacılığın özelliği şudur; siz bir bardak suyu için hangi bakteri, mikrop var analiz etmek için bir küçük kaşık alıp oradan tahlil edersiniz.
İşte araştırmacılık da buna benzer.
Biz anket yapacağımız örnekleri Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre belirliyoruz.
Birinci kriterimiz yerleşim coğrafyasını seçmektir.
İkinci kriter de nüfus sayımı sonuçlarına göre yaş gruplarını belirlemektir.
Üçüncü kriter ise örnekleme olarak seçilen grubun yarısının kadın, yarısının ise erkek olmasıdır.
Çünkü Türkiye nüfusu, yüzde 51’e 49 oranında kadın ve erkektir. Tüm bunlar belirlendikten sonra anketörleri seçilen şehirlere gönderiyoruz.
* Anketlerin doğruluğunu nasıl kontrol ediyorsunuz?
Anketler elimize ulaştığında, anketörleri; gerçekten insanlarla görüşmüş ve adreslerini doğru almış mı diye kontrol ederiz.
Ankette adrese gidip, o kişiyle gerçekten görüşülüp görüşülmediği teyit ederiz.
Kontrol aşamasından sonra anketler şirkete gelir ve bilgisayar girişi yapılarak ortaya yüzdeler çıkarılır.
* Bugüne dek yaptığınız anketlerde yanıldığınız oldu mu?
Bizim gibi 22 yıl ayakta kalmış şirketlerin büyük yanılgıları olmamıştır.
Ayakta kalma sebebi de budur…
Ufak teknik aksaklıklar dışında genelde bütün seçimleri, yüzdelerle bilmişizdir.
2002 genel seçimlerinde yaptığımız ankette AKP’nin oyunu yüzde 33.8 olarak beyan etmiştik. AKP, seçimde yüzde 34.2 oy aldı. Yanılgı payı binde dört oldu.
CHP’ye ise “19.9 oy alır” demiştik. CHP, yüzde 19.8 oy aldı.
* Peki başarınızı neye borçlusunuz?
3 şeye borçluyuz. Birincisi doğal bilgi. Ben ve birkaç arkadaşım Türk siyasetini ve Türk tarihini gerçekten bilen kişileriz.
Bir ile baktığımda orada hangi köy Alevi, hangisi Sünni köyü ve bu köyden eskiden ne çıkmış bilirim…
İkinci olarak, anketörleri iyi kontrol ediyoruz.
Üçüncü olarak, soru formlarımızda bazı tedbirler uygularız.
Diğer bir sırrımız ise adımızın bilinmesi ve insanların bize güvenmesidir.
* Yaptığınız anket sonrası hiç olumsuz tepki aldınız mı?
2002 seçimlerinden önce dönemin Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller, ”Partime kasıtlı olarak düşük oy veriyorlar. Başka partileri kayırıyorlar” diyerek bana dava açtı.
Ben, Çiller’e ve partisine yüzde 10 oy vermiştim.
DYP, yüzde 9,8 oy aldı.
Sonuç olarak davayı ben kazandım. Bu Türkiye’de bir ilktir.
”İşadamları da SÖZCÜ okuyor”
Hakan Bayrakçı, SÖZCÜ’nün cesaretle muhalefet yaptığını, bu nedenle büyük itibar gördüğünü belirtti.
Bayrakçı, ”Birçok gazete çeşitli nedenlerden dolayı iktidara gönüllerince muhalefet yapamıyor…
Demokrasi sadece muhalefet partileriyle olmaz.
Basının da özgür olması gerekir.
SÖZCÜ bu fonksiyonu yerine getiriyor.
Çok önemli işadamları, holding sahipleri evlerine SÖZCÜ alıyor.
Bunu biliyorum. Ama isim veremem.
Çünkü siyasi iktidar bu tür tespitler yaptığında, önemli ticari ilişkileri olan bu isimler sorun yaşabilir.
Ayrıca SÖZCÜ’nün halkın gazetesi kimliği de var.
Bir kahvehaneye girdiğiniz de her masada SÖZCÜ görebiliyorsunuz. Bu nedenle ne kadar sattığını hesaplamak için satış rakamını 12-13’le çarpmak lazım.
SÖZCÜ’yü her gün 1 milyon insan okuyor.
SÖZCÜ’nün yazarları ve yayın politikası çok iyi.
Bütün bunlar bir araya geldiği zaman da çok yakında, SÖZCÜ’nün tirajı 200- 250 binleri bulur.
Ben SÖZCÜ’nün Türk Basın hayatındaki yerini çoktan aldığını düşünenlerdenim.
Yerini almış gazetenin de asla düşüşe geçeceğine inanmıyorum.

http://skyturk.net/sonar-akp-artik-iktidar-olamaz/

Lahza
bAŞKentli (:
TurkBoard Fan

Üye No: 152,916

Tarih: 04 Ocak 2010, 22:15 Tek mesaj gösterimi2

Bence "sessız cogunluktan" korkmalı.. Görecegız nasılsa (:

Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 05 Ocak 2010, 00:10 Tek mesaj gösterimi3

Malesef sessiz çoğunluğun, demokratik açılım konusunda sessiz kalacağını düşünmek yanılgı olur. İşin kötüsü Türkiye'ye koalisyon hükümetleri faydalı gelmedi hiç.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle