sarı prenses besleyenler ıcın kucuk ama onemlı bılgılerr

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
achiles1907Kayıt: 30.05.2005
Üye No: 12,010
Şehir: Bunlara Gerenk Yok
Offline
Tarih: 27 Aralık 2005, 17:43 Tek mesaj gösterimi1

Sarı prensesler Malawi gölünün kayalık bölgelerinde yaşarlar. Bu yüzden sarı prenseslerin besleneceği akvaryumların bol mağara ve kayalıklardan oluşması gerekir.


Sarı prensesler Malawi gölünün küçük balıklarındandır. Sarı prensesler yetişkin boya geldiklerinde 8-12 CM arasında bir boy alırlar.

Sarı prenseslerde cinsiyet ayırımı oldukça kolaydır. Erkekleri dişilerine nazaran birazcık daha büyüktürler. Bunun dışında daha ayırt edici bir özellik olan yüzgeçlere bakmak daha kolaydır. Sarı prenses erkeklerinin altarka (Anal) ve sırt yüzgeçleri dişilere nazaran belirgin oranda daha siyahtır. Ve erkeklerin arkaalt (anal) ve sırt yüzgeçlerinin uçları sivri ve dişilerden daha uzundur. Erkek sarı prensesler üreme zamanlarında vücutlarını da koyulaştırırlar. Vücutlarında yer yer siyah lekeler oluşur.

Sarı prensesler kayalık balıkları oldukları için akvaryum ortamında yuva yapma eğilimin delerdir. Bu yüzden akvaryumda bir yeri sahiplenirler ve oraya diğer balıkları yaklaştırmazlar. Dolayısıyla bazen akvaryumda istenmeyen kavgalar çıkabilir. Onun için kalabalık gruplar halinde yalnız sarı prenses beslemek daha iyidir.

pH : 7,5-8,5 olmalıdır. Akvaryum ısısı 24-26 C arasında sabit tutulmalıdır. İyi filtre edilmiş akvaryumlarda çok iyi sonuç alınabilir.

Sarı prensesler doğal ortamlarında kayaların üzerindeki küçük canlıları yiyerek beslenirler. Yani bu balıkların genel yemi protein ağırlıklı olmalıdır. Akvaryumda yapacağınız genel yemlemede bu yönde olmalıdır. Kaliteli granül yemler tercih edilmelidir.

Malawi gölünün çoğu türleri ağızlarında kuluçka yaparak ürerler. Erkek balık dişiye kur hareketleri olan titremeyle dişiyi hazırladığı yuvaya çağırır. Yuva içinde dişi ve erkek birbirlerinin etrafında titreyerek dönerler. Dişi çiftleşme zeminine bir iki tane yumurta bırakır erkek arkasından yumurtaların üzerinde titreyerek ilerler ve yumurtaları döller. Erkek yumurtaları dölledikten sonra dişi hemen arkasını dönerek döllenmiş yumurtaları ağzına alır. Bu şekilde çiftleşme 5 dakika aralarla yaklaşık 2 saat sürer. Bu işlem sonucunda dişi balık kalıbına göre 20-60 arası bir yumurtayı ağzına alarak kuluçkaya yatar. Bu kuluçka süresi 20-25 gün arasındadır. Dişi balık bu süre içerinde yem yemez ve yavruları ağzında büyütür. Gırtlağında bir şişkinlik olur ve ağzını sürekli geviş getiriyormuş gibi yaparak yumurtları sürekli ağzında çevirir. Eğer dişi balığı ayrı bir akvaryuma ayırırsanız yaklaşık 25 gün sonra yavrularını kendisi boş akvaryuma bırakacaktır. Dişi yavruları bıraktıktan 1-2 gün sonra dişi tekrar ana tanka alabilirsiniz. Bu 1-2 günde dişi formunu tekrar kazanacaktır. Eğer hemen atarsanız balık yorgun düştüğü için diğer balıklar tarafından hırpalanabilir. Bunun dışında bir de kusturma denen bir yöntem vardır. Bu yöntemde ise balık kuluçkaya yattıktan 15 gün sonra balığı bir yavruluğa ya da bir akvaryuma ayırarak dişi balığın ağzının kenarlarına yavaşça bastırırsınız ve dişi balıkları ağzından çıkarır. Bu yöntem çok tehlikeli ve dişi için ölümcül olabilir. Uzmanlaşmış kişiler ancak bu yöntemi kullanabilirler. Zaten normalde yumurtaların yavruya dönüşmesi 12-15 gün sürer. Bu sürede balıklar oluşur fakat karınlarında hala yuvarlak bir şişkinlik vardır. Bu süre boyunca yavru balığa yem verilmez. Bu şişkinlik kaybolduktan sonra dişi yemlenir.

Genel olarak beslemesi kolay bir balıktır. Yeni başlayanlar tercih edebilirler. Akvaryumda tek erkek olması gerekir. Yanında 4-5 tane dişi balık olmalıdır. Dişi sayısının fazla olması gerekir.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
talayhanKayıt: 27.05.2006
Üye No: 61,679
Offline
Tarih: 15 Kasım 2006, 22:08 Tek mesaj gösterimi2

ellerine sağlık çık teşekkürler bilgiler çok işime yarayacak Hımmm
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
hardmantrKayıt: 13.11.2006
Üye No: 70,520
Offline
Tarih: 28 Kasım 2006, 17:25 Tek mesaj gösterimi3

yararlı bılgıler için elınıze saglık
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle