Rüzgar Türbinleri Artık Türkiye'de Üretilecek

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Blackio
HerDaimHalineŞükret
TurkBoard Fan


Kayıt: 13.01.2008
Üye No: 103,747
Şehir: Sehr - istanbuL
Offline
Tarih: 16 Aralık 2008, 17:33 Tek mesaj gösterimi1

Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona sahip rüzgar türbinleri geliyor..

Model Enerji şirketi tarafından Ankara’da kurulacak fabrikada Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona ve Türk markasına sahip rüzgar türbinleri üretimine başlanacak.

YENİLENEBİLİR enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi yatırımlarına ağırlık veren Türkiye’de, artık yerli malı rüzgar türbinleri de üretilecek. Model Enerji şirketi tarafından Ankara’da kurulacak fabrikada Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona ve Türk markasına sahip rüzgar türbinleri üretilecek. Model Enerji ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı Güç İçelli, amaçlarının kurulum yerine ve yöresel rüzgarlara göre, özel olarak ve özenle tasarımlanmış rüzgar türbinlerini Türkiye’de üreterek sektörde öncü olmak ve bu alanda dünyanın tanınmış markaları arasında yer almak olduğunu söyledi. İçelli, yenilenebilir enerji sektöründe dünya liderleri arasında bulunan American Superconductor (AMSC) firmasının bir yan kuruluşu olan Windtec’in rüzgar enerjisi konusundaki know-how ve deneyiminden de yararlandıklarını söyledi.

5 yılda % 100 yerli olacak

Ürettikleri türbinlerin Alman Germanischer Lloyd uluslararası sertifikasyona sahip olacağını anlatan İçelli, üretimde yerli tedarikçi kullanacaklarını, ilk 3 yıl içinde yüzde 70, 5 yıl içinde de yüzde 100 yerli üretim yapılacağını bildirdi. Piyasada bir türbinin maliyetinin megavat başına 1-1 milyon 200 bin euro arasında değiştiğine dikkati çeken Güç İçelli, Türkiye’de üretilen türbinlerin yurtdışından daha ucuz olacağını söyledi. Yatırımın büyüklüğünün 30 milyon euro olduğunu bildiren İçelli, yıllık 100 tane türbin üretecek şekilde hesaplama yaptıklarını vurguladı. İçelli, “Ekim 2009 ‘da ilk yerli türbinleri dönerken görmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Aktifhaber

_________________
hoscakaliniz

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
muyar
Canlıyım


Kayıt: 17.01.2007
Üye No: 74,340
Şehir: Isparta
Offline
Tarih: 17 Aralık 2008, 13:25 Tek mesaj gösterimi2

Bir de yerli güneş panelleri üretilirse büyük oranda Türkiye kendi elektirğini üretmek için dışarıdan elektrik üretim malzemesi almak zorunda kalmayacak.Bu da güzel bir haber.
_________________
Bu forumun insanı, hayatın mültecisi.İnsanlığın tek kişi gezen yalnız şahsı.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle