Resimli Slaytlar/Klipler Nasıl Yapılır?

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
realdogus
Pos Programmer C/C++
Bölüm Sorumlusu

Üye No: 13,110

Tarih: 14 Temmuz 2008, 10:23 Tek mesaj gösterimi1

Öncelikle Selamlar

Bu konuda,sizlere sürekli olarak Resimli Şiirler/klipler bölümlerinde yer alan,flash ile yapılmış resimli gösterilerin,nasıl yapıldığını

anlatmaya çalışcam,elimden geldiği kadarıyla.İstedim ki bunu yapmayı bilmeyenlerde,öğrenip bişiler yapmaya çalışsınlar.Neyse sözü fazla

uzatmadan konuya geçelim = )

Kullanıcağımız programın adı,çoğumuzun bildiği Swishmax.
İlk olarak programımızı açıyoruz

ve sağ taraftaki menüde bulunan "Movie" kısmından oluşturmak istediğimiz gösterinin

boyutlarını ayarlıyoruz:

Gösterimize arka plan müziği eklemek için Insert-->Soundtrack kısmından müziğimizi

seçiyoruz.(.mp3 veya .wav uzantılı)

Müziğimizi seçtikten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi müziğimiz sahnemize eklendi. (timeline'da

görebilirsiniz ve Scene altında)

Müziğimizi de ekledikten sonra sıra geldi resimlerimizi import etmeye.İlk resmimizi koymak için File

-->Import
kısmına geliyoruz ve resmimizi seçip sahneye koyuyoruz

Gördüğünüz gibi resim sahneye geldi.Resmin kenarındaki kutucuklarla resmi,sağa sola,yukarı ve aşağı

genişletip/daraltıp sahneye tam olarak sığmasını sağlayabiliriz.

Şimdi sıra geldi resmimize bi geçiş efekti vermeye.Timeline'da resmimizin bulunduğu satırdaki ilk frame'e gelip sağ

tıklıyoruz ve karşımıza bir menü çıkıyor.Burada görmüş olduğumuz "Fade,Blur,Appear into position,disappear into position,looping

continously,one off" vs hepsi efekt. Biz genelde sahne geçişlerinde fade in ve appear into position, sahne çıkışlarında ise dissappear

into position ve fade out efektlerini kullanıcaz.Örneğimizde Fade in efektini seçiyoruz.

Efektimizi seçtikten sonra,timeline'a eklendiğini görüyoruz.Bu kısımda efekti mouse yardımıyla ileri geri

taşıyabilir,sağa sola çekerek süresini azaltıp,çoğaltabiliriz.Mesela resmin çok ağır bi şekilde gelmesini istiyoruz.Ozamn sağa doru çekerek

süresini uzatıcaz. (not: efektleri timeline üzerinden verebildiğimiz gibi,resmin üzerinde sağ tık yaparakta verebiliriz)

Gördüğünüz gibi alttaki resimlerde örnek olması amacıyla,süresini uzatıp,efekti sağa aldım (sadece örnek,daha sonra

tekrardan efekti eski yerine aldım)

--

Geçiş efektimizi verdikten sonra resmimize birde yazı yazıp,ona efekt verelim.Öncelikle Araçlar kısmından Text

aracını seçip yazımızı yazıyoruz.Sağ taraftaki menüden ise,yazımızın rengini,biçimini vs. özelliklerini ayarlıyoruz.

Evet yazımızı yazdıktan sonra, yazınında timeline'a yerleştiğini görüyoruz.Yazımızada burdan aynı şekilde efekt

veriyoruz. (not:aynı şekilde yazının üstüne sağ tıklayıpta efekt verebiliriz,fakat ben timeline üzerinden gösteriyorum.Videolu anlatımda

her ikiside mevcut)

3d appear than zoom away efektini verdik.

Alttaki resime dikkat ederseniz iki efekt arasında boşluk var.Bu boşluk süresince resmimiz ekranda sabit bi şekilde

durucak demektir.Alttaki resmi kısaca şöyle açıklayabilirim:
Resim 27. frame'e kadar efektli bi şekilde gelicek,27. ve 39. frameler arasında sabit durucak.39.frame'de ekrana yazı gelicek.

Daha sonra timeline'da yazımızı bi çıkış efekti verelim aşağıdaki gördüğünüz efekt.(Disappear into position-->Spin

random away kısmından verilmiştir.Tekrar tekrar resimlemeye gerek duymadım)
Aşağıdaki resmi açıklamak gerekirse :
yazımız 59. frame'e kadar efektli bi şekilde gelicek.59.frame'de duracak ve 80.frame'de efektle sahnemizden yokolucak

Daha sonra aynı şekilde resmimizede sahneden çıkış efekti uyguladık (Fade out)
Böylece buraya kadar anlatmak istediğimi özetlersek:
Resim efektle gelicek bi müddet durucak,daha sonra yazımız ekrana gelicek ,yazımızda ekranda bi müddet durduktan sonra resimle beraber

kaybolcak ve diğer resmimizi ve yazımızı koyarak bu şekilde devam ettireceğiz.Ne demek istediğimi aşağıdaki iki resimde görebilirsiniz.

Önemli olan nokta,bir resmin bitiş efektini verdikten sonra diğer resmin giriş efektini,önceki resmin bitiş

efektiyle aynı noktaya koymak.Aşağıdaki resimde olduğu gibi..

Sürekli olarak her resim için yukarda gösterdiğim şekilde yapıyoruz.

slaytımız bittikten sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi .Swf veya bir websitesinde yayınlıycaksak .Swf + html şeklinde kaydediyoruz.

Umarım anlatabilmişimdir.Eğer bakıp bişi anlamadıysanız lütfen hazırlamış olduğum videolu anlatımı

indirerek izleyiniz.Takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.Sürç-ü Lisan ettiysek affola Çok Mutlu

Videolu AnLatım

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
NeverLand
umutkan
Emektar

Üye No: 32,658

Tarih: 14 Temmuz 2008, 10:32 Tek mesaj gösterimi2

ellerine ve düşüncene sağlık.

Gerçekten çok özünde ve detaylı bir anlatım olmuş . Zaten gerisi kişinin hayal gücüne kalmış.

Klipte Transparan arkaplan ayarının nasıl yapıldığını da ekleyebilirsin. ( ben şuanda ekleyemiyorum)

Bu kadar ugrasırken madem şarkıya bir klip yapsaydın ya Ama bennn Füüü üüü üü

Teşekkürler

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
realdogus
Pos Programmer C/C++
Bölüm Sorumlusu

Tarih: 14 Temmuz 2008, 10:37 Tek mesaj gösterimi3

Evet gerisi tamamen kişinin hayal gücüne kalmış.

Transparan özelliğinide bi ara açıklar aynı başlık altına koyarım ozman..

Asıl ben teşekkür ederim ilgin için
Çok Seviyor

Sözlerinde birkaç satır eksik..
Lehfan
- nâr -
TurkBoard Fan

Uzaklaştırıldı
Üye No: 1,042

Yasaklandım

Tarih: 14 Temmuz 2008, 12:29 Tek mesaj gösterimi4

İyi hazırlamışsın Doğuş tebrik ederim,
Daha ileri seviyeleri anlatıma geçecek misin?

"Dünden yeni, bugünden eski"

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
realdogus
Pos Programmer C/C++
Bölüm Sorumlusu

Tarih: 14 Temmuz 2008, 12:34 Tek mesaj gösterimi5

Aslında ben Swishmaxi kurcalayalı 1-2 hafta falan oluo.Normalde okulunda etkisiyle Macromedia Flash kullanıyorum.Swishmax'i de sadece bu şekilde slayt vs tasarımları için kullanıyorum.Daha pratik ve kolay olduğu için.Swishmax te Script yazılımı hakkında hiç bi bilgim yok mesela.Şimdi ona yöneldim script kısmını kurcalıyorum.Programı daha da kurcalayıp yeni bişiler örendikten sonra ,ileri seviyede anlatmaya çalışırım elbette ama henüz deil

bu arada tşk ederim Gülücük

Lehfan
- nâr -
TurkBoard Fan

Uzaklaştırıldı
Üye No: 1,042

Yasaklandım

Tarih: 14 Temmuz 2008, 13:40 Tek mesaj gösterimi6

Script kullandığm birkaç örnek var ama gerçekten çok zorlamıştı beni. Beklerim diğer anlatımları, öğreneceğimiz şeyler mutlaka vardır (:

Bu arada bende flash'a dalmayı düşünüyorum Çok Mutlu

"Dünden yeni, bugünden eski"

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
realdogus
Pos Programmer C/C++
Bölüm Sorumlusu

Tarih: 14 Temmuz 2008, 13:43 Tek mesaj gösterimi7

Valla dalsan ii edersin Gülücük Çünkü hem zevkli,hem yavaş yavaş bişiler yapmaya başlayınca,insan kendini mutlu hissedio,en azından ben öle hissediorum yakaladım işin komik yanı ben bu derstten kaldım okulda hahahahaha birazda onu telafi etmek için sürekli kurcalıyorum Gülücük

KrizanteM
H ü z ü n b a z
Admin

Üye No: 36,755

Tarih: 14 Temmuz 2008, 15:37 Tek mesaj gösterimi8

Ne kadar teşekkür etsek azdır diye düşünüyorum. Ne zamandır aklımdaydı ama hayata geçirmeye bir türlü fırsat bulamamıştım. Emeğin için, düşüncen için, bugüne dek kimsenin yapmadığı şeyi yaptığın için ve de herkesin anlayabileceği bir dil kullandığın için, çok çok teşekkürler. (:

Bazen ben kelimeleri değiştiriyorum yazı oluyor, bazen kelimeler beni değiştiriyor, yazık oluyor..

e.pack2
sade/ce
Emektar

Üye No: 64,094
Gizli

Tarih: 14 Temmuz 2008, 15:39 Tek mesaj gösterimi9

harika bir anlatım olmuş. emeğinize elinize gözünüze sağlık (:

Aşkı alıp uçurumdan attılar...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
wingSofhope
Burası bo$ kaLsın

Uzaklaştırıldı
Üye No: 77,197

Yasaklandım

Tarih: 14 Temmuz 2008, 15:59 Tek mesaj gösterimi10

Teşekkurler. Guzel ve sade bir anlatım.

Asker, Şafak Say.!
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 7 sayfa) [Bu başlıkta 67 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle