recep tayyip erdoğanın izmir için söyledikleri

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
ebusimbel

Üye No: 2,134

Tarih: 20 Aralık 2005, 09:16 Tek mesaj gösterimi1

Sadece ve sadece üzülüyorum. İzmir için yapılmış en kötü açıklama bu ülkeyi ve bu milleti anlamamış birini nasıl olurda başbakan yaparız yaa. İzmirliler tepki göstermeli ve hatta tüm ülke.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
jetto
october 25th

Üye No: 17,032

Tarih: 20 Aralık 2005, 09:30 Tek mesaj gösterimi2

ne demiski kendi kendini stres'e sokuyosun ?

Emektar

Üye No: 3

Tarih: 20 Aralık 2005, 09:44 Tek mesaj gösterimi3

Haberi buldum.
Adam konu$masinda böyle bir$ey dememi$ ki? 2000 yilinda Fazilet Partisinden bakanlar demi$ sanirim. Ben mi yanli$ anladim?

'Gavur İzmir' Polemiği!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin İzmir il teşkilatıyla biraraya geldiği yemekte söylediği, "İzmir'in üzerinde zaman zaman yakıştırılan bazı ifadeler var. O ifadelerin olmadığı da görülecektir. Çünkü, İzmir'in aslı bu değildir. O yakıştırmalar değildir, inşallah bu yakıştırmaları da ilk seçimde silip atacaktır. Ben buna inanıyorum" sözleri yeni bir tepki doğurdu ve büyük tepki aldı.

'Gavur İzmir' polemiği Fazilet Partisi döneminde de yaşanmıştı. 2000'de Fazilet Partili yöneticilerin "İzmir'e gavur İzmir diyorlar ama artık biz geliyoruz; bundan sonra Fazilet'li İzmir" diyecekler sözleri ortalığı karıştırmıştı. İşte Erdoğan'ın 'Gavur İzmir' imasına tepkiler...

Yakıştırma hiç hoş değil
Prof. Dr. Atilla Uluğ (Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi): Bir İzmirli olarak Başbakan'ın bu yakıştırmasını hiç hoş bulmadım. AKP İzmir'de yerel seçimleri alamamasından dolayı çok kızgın. İzmir kurtuluş mücadelesinde gavura ilk kurşunun atıldığı milliyetçi bir kenttir.

Bu, kabul edilemez
İzmir Baro Başkanı Nevzat Erdemir: AKP, Türkiye'deki rejimi ılımlı İslam rejimine çevirmeye çalışıyor. Sanki İzmir halkı tercihini onlardan yana kullanırsa kendi hakkındaki haksız bir ön yargıdan kurtulacak deniliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil, kınıyorum.

Gavur demek ironidir
Prof Dr. Şadan Gökovalı (Kent tarihçisi): İzmir'de 1922'den sonra mübadele sonucunda Türk sayısı artmıştır. İzmir'e gavur demek tamamen bir ironidir. Gavur İzmir demek ilerici, modern, medeni ve yeniliklere açık İzmir demektir. Başbakan tarafından yapılan bu ima toplumda bölücülük yaratabilir.

Halk derslerini verir
Erdal Karademir (İzmir CHP Milletvekili): İzmir Türkiye'nin en aydınlık ve sosyal kenti. AKP bu yüzden İzmir'i ele geçirmenin yolunu arıyor. Ama İzmir halkı Cumhuriyet'in değerlerini yok eden yasakçı anlayıştaki partilere geçit vermez. Geçmişte Erbakan da, aynı lafı etmişti. Bunlara seçimde izmirliler yeniden derslerini verecektir.

Hayal görmesin
Canan Arıtman (İzmir CHP Milletvekili): Başbakan hayal görmesin, izmir yobazlığa da, AKP'ye de geçit vermez. İzmir, kadını erkeklerin sofrasına oturtmayan, helal gıda zihniyeti peşindeki bir partiye pirim vermez. AKP'nin "değiştik" iddiasına inanlar gerçeği gördü. Seçimde AKP İzmir'den tek vekil çıkartamayacak.

AKP'den yanıt
Solun kalesi demek istedi
Zekeriya Akçam (AKP): Sayın Başbakan'ın (Gavur İzmir) tabirini kastettiğini sanmıyorum. 'Burada bizim üzerimizde ön yargılar var. İzmir'de CHP'den başka parti milletvekili çıkartamaz gibi. iyi çalıştığımız zaman bu önyargıları aşarız. İzmir solun kalesi olmaktan kurtulur' demek istedi.

İnançsızlıkla hiç ilgisi yok
Halit Kakınç (Araştırmacı): Gavur İzmir lafının inançla, inançsızlıkla hiçbir bağlantısı yoktur. Bu yüzyıl başlarından kalma bir sözdür. Sebebi de İstiklal Savaşı bitene, İzmir'den Rumlar ayrılana kadar şehrin tamamına yakını Rum, Levanten, Musevi ve Ermeniler'den oluşmaktaydı. Türkler Kadifekale ve Karşıyaka taraflarından da Soğukkuyu'ya yerleşmişlerdi. Bu nedenle "şehir gavur", "kale Müslüman" lafı doğmuştur. Yani "gavur İzmir" lafının inançsızlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Hatta bugün bir araştırma yapılsa şehir nüfusunun yüzde 70'inden fazlası hatta yüzde 80'i Konya Karaman kökenlidir. Bu söz çok gereksiz çünkü İzmir Türkiye'nin en ileri, Batı'ya en açık ili.

Üye No: 32,400
Gizli

Tarih: 20 Aralık 2005, 09:50 Tek mesaj gösterimi4

« GülPiyade » demiş ki:

.........................................................................................................
İnançsızlıkla hiç ilgisi yok
Halit Kakınç (Araştırmacı): Gavur İzmir lafının inançla, inançsızlıkla hiçbir bağlantısı yoktur. Bu yüzyıl başlarından kalma bir sözdür. Sebebi de İstiklal Savaşı bitene, İzmir'den Rumlar ayrılana kadar şehrin tamamına yakını Rum, Levanten, Musevi ve Ermeniler'den oluşmaktaydı. Türkler Kadifekale ve Karşıyaka taraflarından da Soğukkuyu'ya yerleşmişlerdi. Bu nedenle "şehir gavur", "kale Müslüman" lafı doğmuştur. Yani "gavur İzmir" lafının inançsızlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Hatta bugün bir araştırma yapılsa şehir nüfusunun yüzde 70'inden fazlası hatta yüzde 80'i Konya Karaman kökenlidir. Bu söz çok gereksiz çünkü İzmir Türkiye'nin en ileri, Batı'ya en açık ili.

Araştırmacı, gereken ve yeterli açıklamayı yapmıştır. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. Saptırmalara da kanım dondu resmen. Lafı bir tarafından anlayan ve polemik uğruna konu açan arkadaşımızı kınıyorum.

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
GülPembe
Pır Pır Kelebek
Emektar

Tarih: 20 Aralık 2005, 10:00 Tek mesaj gösterimi5

Haberi aynen ekledim...
Bir ba$bakan, ülkesinin insanina öyle diyecek degildir herhalde!
Eger ki Izmir'e önyargiyla yakla$saydi gidipte oralarda açili$lar yapmaz adimini atmazdi sanirim. Hem bu ne demek yaa. Bu $ehir benim $u $ehir senin olaylari.
Bence de haksizlik yapmamalisiniz!

Hem o sözün tarihini de açiklami$ Araştırmacı (Halit Kakınç).

Üye No: 17,032

Tarih: 20 Aralık 2005, 10:28 Tek mesaj gösterimi6

yani alakaya cay demle diyorlar ya aynisi olmus adam ne demek istemis onlar nasil anlamis pes hakketten pes

Üye No: 100

Tarih: 20 Aralık 2005, 21:00 Tek mesaj gösterimi7

Ya bu insanların içi kötü.
Adam ne söylüyo nereye çekiyorlar.
Ama bence bunun bütün sorumlusu medyadır.
Az önce haberlerde izledim.Yani bu kadar olur."Gavur İzmir" demiş başbakan.Ya varmı böyle bişey.Bu medya hakikaten başbakanı karalama kampanyası başlatmış.Ben bundan bu sonucu çıkartıyorum.Medya diyerek hepsini kasdetmiyorum tabi.Sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder YIM MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
zinar

Üye No: 1,606

Tarih: 21 Aralık 2005, 00:04 Tek mesaj gösterimi8

Valla bunlarin hepsi CHP nin basindaki muhalefet yapmak icin muhalafate yapan bilgisiz adamdan cikmadir kesin..
AKP adina talihsiz bir aciklama gerci icinde hic birsey olmayan bir aciklama ama muhalafet berbat.
Artik agizdan cikacak laflari cok dikkat etmek gerekiyor yoksa cimbizla icinden cekiyorlar.

Ben sahsen gazetelerde artik Erdoganin aciklamalarindan sonra hemen firlayip muhalafet yapmaya calisan CHP den biktim. CEKILSINLER

Pır Pır Kelebek
Emektar

Tarih: 21 Aralık 2005, 11:13 Tek mesaj gösterimi9

Son günlerde TRT 3'de "2006 BÜTCESI" konu$uluyor TBMM'inde. Babam sayesinde bende izliyorum.
Hiç te slklLmlyorum güzel güzel grafiklerle belgelerle eski ve son yillarda ne gibi degi$im olmu$. Haberdâr oluyorum.
Izlemenizi tavsiye ederim. Orada da CHP'liler sürekli bakanlarin sözlerini kesiyorlar ama soru soruldugunda cevap gelmiyor ilginç yani.

Ya bu adamlar ciddi ciddi yillardir ba$a geçip sömürmü$ler yaa. Cok ayip ve yazik yazik.

Üye No: 8,051

Tarih: 21 Aralık 2005, 11:24 Tek mesaj gösterimi10

Hadi yaaa nasıl olmuş ki demiş. Valla arık ben basın yayına inanmıyorum. Zaten dikkatle izler ve takip ederseniz belli tv ve gazeteler aynı ağız. Bunları yönetenlerin kim olduğu zaman zaman ortaya çıkıyor. Ayrıca her duyduğumuza gördüğümüze inanmamak lazım, sonuçta aklımız var ve böyle konuları yorumlayabilecek kadar varız. Bakın Amerika ne güzel herşeye bir kılıf uyduruyor... Pentegon bombalanması mesela... Gülücük

CHP'de maalesef çocuk takımı gibi. Çok basit cümlelerle muhalefet yapmaya çalışıyor. Ancaaak AKP de çok hatalar yaptı...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 18 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle