Penisilin allerjisi nedir ? Nasıl önlemler alınmalıdır ?

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
BaNG
Emektar
Emektar


Kayıt: 09.03.2005
Üye No: 462
Offline
Tarih: 13 Nisan 2005, 11:19 Tek mesaj gösterimi1

Penisilin allerjisi nedir ? Nasıl önlemler alınmalıdır ?
Penisilin allerjisi denilince genelde akla ilk gelen sonu ölüme kadar varabilen Tip 1 penisilin allerjisidir. Penisilin allerjileri dört farklı grupta incelenir ve Tip 1 dışındakiler genelde değişik sürelerde gelişen ciltte kızarıklık ve döküntülerle kendini gösteren allerjik reaksiyonlardır. Tip 1 reaksiyon ise antibiyotik alımından hemen sonra ortaya çıkar, tüm vücutta yaygın kızarıklık, şişlik, ödem, nefes almada zorluk ve tansiyon düşüklüğü ile kendini gösterir, derhal müdahale edilmezse sonu ölümle bitebilir. Penisilin allerjisi tespiti için cilt testi yapılması faydalıdır. Test yapılan kişide ilk 15-20 dakika içerisinde testin yapıldığı yerde kızarıklık olup olmadığına bakılır, 5mm’den fazla bir kızarıklık varsa test pozitiftir ve bu kişilerde mümkünse penisilin grubu antibiyotik kullanılmamalıdır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki test yapılan hastaların da bir bölümünde yapılan test dozunda dahi hayatı tehdit edecek düzeyde ciddi reaksiyon gelişebilir, bu sebeple test yapılan kişilerin başında mutlaka gerekli teşkilat bulundurulmalıdır ve bu işlem sağlık kurumunda ve hekim gözetiminde yapılmalıdır. Normalde allerjik hastalıkları (astım, saman nezlesi vb.) olan kişilerde ve diğer ilaçlara karşı bilinen allerjileri olan kişilerde de penisilin allerjisi ortaya çıkabilir, bu tür hastalar da dikkatli olamalı ve gerekirse cilt testi yapılmalıdır. Ancak şu da bilinmektedir ki daha önceden defalarca penisilin kullanmış bir kişide de küçük bir ihtimalle Tip 1 penisilin allerjisi gelişebilir. Bu sebeple penisilin kullanımı mutlaka hekim kontrolü altında olmalıdır.

Daha nadir ve daha az şiddetli olmasına rağmen, diğer antibiyotiklerin kullanımında da değişik sıklık ve şiddette allerjik reaksiyonların olabileceği bilinmelidir
Antibiyotik ilaç doz ve saatlerinin önemi var mıdır ?
Antibiyotikler normalde damardan, kalçadan kas içine ya da ağızdan alındıktan sonra kanda belli bir düzey oluştururlar. Oluşturulan bu düzey bakterilere karşı yeterli etkinliğin sağlanabilmesi için gereklidir ve bu düzeyin devamlılığı açısından antibiyotikler belirli dozlarda ve belirli aralıklarla kullanılırlar. Bu sebeple yetersiz ilaç dozu kullanıldığında ya da ilaç alma aralıkları düzensiz olduğunda kandaki ilaç düzeyi de istenilen düzeylerin altında kalacaktır ve bu durumda bakterilere karşı mücadele edecek kanda yeterli düzeyde antibiyotik olmayacaktır. Dolayısıyla antibiyotiklerin hekimin önerilerine göre, düzenli bir biçimde kullanılması önemlidir.

Gebeler ve bebek emziren anneler antibiyotik kullanabilirler mi ?

Gebelikte ve çocuk emzirme dönemlerinde annenin aldığı ilaçlar tüm vücut dokularına yayıldığı gibi anne sütüne ve anne karnında bulunan bebeğe belirli düzeylerde geçebilir. Daha önceden antibiyotiklerle yapılan hayvan çalışmaları ve insanlarda gözlenen etkiler değerlendirildiğinde, bazı antibiyotiklerin anne karnındaki bebekte ya da emzirilen çocuklarda ciddi tıbbi problemler oluşturabileceği görülmüştür. Bu sebeple gebe veya emziren annelere ilaç reçete edilirken bebek açısından yan etkisi olmayan güvenli antibiyotikler kullanılmalıdır. Gebelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılması oldukça riskli antibiyotikler olduğu gibi oldukça güvenli antibiyotikler de mevcuttur. Bu kişilerin kendilerine herhangi bir sebeple antibiyotik verileceği durumlarda ilgili hekimi uyarmaları gerekmektedir.

Antibiyotikler, başka rahatsızlıklar için hali hazırda kullanmakta olduğumuz ilaçlarla etkileşebilir mi ?
Antibiyotikler kullanılan diğer ilaçlarla etkileşebilirler. Bunun sonucunda antibiyotiğin etkinliğinde artma ya da azalma olabilir veya etkileştikleri ilacı olumsuz yönde etkileyebilirler. Altta yatan başka hastalıkları nedeni ile bazı hastalar devamlı ilaç kullanmak zorundadır. Özellikle bu tür devamlı ilaç kullanan hastalarda kullanılan ilaçlarla verilen antibiyotiklerin etkileşmemesine dikkat edilmelidir. Bu tür hastalar kullandıkları ilaçlar konusunda ilgili hekimleri uyarmalıdırlar.


GENEL UYARILAR

• Antibiyotikler ateş düşürücü ilaçlar değildir. Her ateşi olan antibiyotik kullanmamalıdır. Antibiyotik kullanımı kesinlikle bir doktor kontrolünde olmalıdır.
• Yanlış ve gereksiz kullanım durumlarında ciddi problemler gelişmesine sebep olabilir.
• Antibiyotik kullanımı esnasında hafif düzeyde ya da hayatı tehdit edecek düzeyde ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.
• Penisilin allerjisi türleri içerisinde Tip 1 allerji en korkulanıdır, buna yönelik olarak penisilin allerji testi yapılması (cilt testi) önerilir. Ancak bu test de hekim gözetiminde yapılmalıdır.
• Altta yatan kronik hastalıkları olan kişilerde uygun antibiyotik seçimine dikkat edilmelidir.
• Devamlı ilaç kullanan kişilerde verilen antibiyotiğin kullanılan diğer ilaçlarla etkileşmemesine dikkat edilmelidir.
• Gebelerde ve emziren annelerde bebeğe zarar vermeyecek antibiyotiklerin seçimine dikkat edilmelidir. Bu tür hastalar doktorlarını durumları hakkında uyarmaları gerekir.
• Tedavinin etkinliği açısından antibiyotiklerin yeterli dozlarda ve düzenli aralıklarla alınmasına dikkat edilmelidir.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
addictKayıt: 10.04.2005
Üye No: 4,919
Offline
Tarih: 13 Nisan 2005, 22:19 Tek mesaj gösterimi2

hımm dikkate almak lazım saol verdiğin bilgiler için
_________________

Hain papatya!
Ne olurdu sanki bir yaprağın daha olsa
Bak,yine "SEVMİYOR" çıktı falımda...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
EseN UsTa
ReiS
Emektar


Kayıt: 07.03.2005
Üye No: 4
Şehir: TurkBoard City
Offline
Tarih: 14 Nisan 2005, 01:37 Tek mesaj gösterimi3

verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.
ancak penisilin allerjisi çok farklı bir konudur. cilt testi yapılırken dahi kötü sonuçlar doğurabilir. ayrıca cilt testi yani penisilin testi denilen test sağlık bakanlığınca rutin uygulamadan kaldırılmıştır. çünki penisilin allerjisi doza bağımlı değildir. test dozunda da allerji gelişmektedir. ciddi allerji gelişme riski son derece düşük olsada sonuçları kötü olabilmektedir.
önlem olarak yapılması gereken tek şey hekim gözetiminde ve uygun şartlarda yapılmasıdır. evde yada eczanelerde yapılması son derece sakıncalıdır.

diğer konu ise antibiyotiklerin kullanımı.
antibiyotikler arkadaşımızın dediği gibi ateş düşürücü yada ağrı kesici değildir. ve hekim tarafından başlanılmalıdır. eczanelere sorarak yada arkadaş tavsiyesi ile kullanılmamalıdır. unutulmamalıdır ki eczane kalfaları hastalık bilgileri olmayan kişilerdir. eczacılar ise hastalık değil ilaç eğitimi almışlardır. bir doktor olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri doktora değil eczane kalfalarına muayene olan hastalardır.
antibiyotik yanlış kullanımı sonucu ülkemizde bir çok antibiyotiğe direnç gelişmiştir. buda basit bir enfeksiyona daha güçlü ve pahalı antibiyotik gereksinimi demektir. gereksiz yere kullanılan her ilaç birnevi zehirdir.
sağlıklı günler dilerim.
_________________


 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
aisopos
Emektar
Emektar


Kayıt: 08.03.2005
Üye No: 49
Şehir: Aydın
Offline
Tarih: 14 Nisan 2005, 01:57 Tek mesaj gösterimi4

Benim gözüm korktu arkadaşlar (: Zaten allerjim var penisiline doktor kontrolünde falan dahi olsa istemiyorum bu saatten sonra Çok Mutlu '96 yılından beri de vücuduma penisilin almışlığım yok korkudan Gülücük
_________________
...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
BaNG
Emektar
Emektar


Kayıt: 09.03.2005
Üye No: 462
Offline
Tarih: 14 Nisan 2005, 16:22 Tek mesaj gösterimi5

EseN UsTa katkıların ve düseltmelerin için çok saol Gülücük
_________________
Ömür dediğin üç gündür,dün geldi geçti yarın meçhuldür, O halde ömür
dediğin bir gündür,o da bugündür.. .
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
arekaKayıt: 27.04.2005
Üye No: 6,866
Offline


Yasaklandım

Tarih: 31 Temmuz 2005, 14:58 Tek mesaj gösterimi6

Evet EseN UsTa'da gerekli şeyleri söylemiş bence Penisilinde allerji testi
yapıldığı anda bile vücut tepki verebilir ve allerji gelişebilir.
Sonuçda test yapılırken de vücut penisilini alıyor.

Teşekkürler baNgbANg
_________________
Edit By EseN UsTa : areka Arkadaşımız kendi isteği üzerine siteden atılmıştır.....
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
EseN UsTa
ReiS
Emektar


Kayıt: 07.03.2005
Üye No: 4
Şehir: TurkBoard City
Offline
Tarih: 31 Ağustos 2005, 11:43 Tek mesaj gösterimi7

Arkadaşlar bu yazışanlardan sonra penisilinden bu kadar korkmanız doğal. ama şunu belirteyim alerji riski sadece penisilinde değil diğer tüm ilaçlarda mevcut. vitaminlerde dahi.
bu nedenle ilaçlardan bu kadar korkmamak lazım. genelde ilaç allerjik reaksiyonları kaşıntı ve döküntü şeklindedir. basit tıbbi müdahalelerle düzelir. bunca yıllık acil hekimliğim süresince ben ölümle sonuçlanan ilaç alerjisi görmedim. ama ilaca bağlı ürtiker ve döküntü çok gördüm. yani kötü sonuçlar çok nadir. kamuoyunda penisilin alerjisi daha bildik olduğu için korkuluyor. ama daha çok alerji yapıp ölümlere neden olan şeyler var.
mesela arı sokması. daha geçen ay birisi öldü benim nöbetimde arı sokmasından. ve bu daha sık görülen bir olay bence. ve daha önemsenmesi gereken bir konu. penisilini bu kadar korkulacak ilaç yapmanın gereği yok. bazı durumlarda başka çareniz kalmıyor penisilinden başka.
ilk bulunan antibiyotik olmasına rağmen hala vazgeçilmez olan ilaçlardan penisilin. yerininde öyle kolay kolay doldurulabileceğini zannetmiyorum.

YAŞASIN PENİSİLİN Çok MutluÇok MutluÇok Mutlu
_________________


 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
xyz
Depdeli


Kayıt: 09.03.2005
Üye No: 848
Şehir: Ankara/Uşak
Offline
Tarih: 31 Ağustos 2005, 17:08 Tek mesaj gösterimi8

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Yalnız dikkatimi çeken şu hususu belirtmeden geçemeyeceğim. "Antibiyotikler ateş düşürücü ilaçlar değildir." cümlesine takıldım ben. Ateş düşürücü veya ağrı kesici ilaçları hafife alıyoruz gibi bir durum ortaya çıkmış. Doktor tarafından verilmeyen ilacı almakla veya bir başkasına vermekle aslında hepimiz büyük hata yapıyor ve suç işliyoruz. Sözgelimi naproxen sodyum içeren ağrı kesiciler midesi sağlam olmayan kişiler tarafından (hele hele boş bir mideyle) alınınca ciddi kanamalara yol açabilmektedir. Bakmayın ülkemizde bakkallarda ilaç satıldığına. İşini doğru yapan bir sağlıkçı doktor onayı almadan -doktor değilse- kesinlikle hastaya aspirin dahi vermeye yetkili olmadığının farkında olan sağlıkçıdır.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
arekaKayıt: 27.04.2005
Üye No: 6,866
Offline


Yasaklandım

Tarih: 02 Eylül 2005, 09:20 Tek mesaj gösterimi9

« xyz @ Çrş Ağu 31, 2005 5:08 pm » demiş ki:
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Yalnız dikkatimi çeken şu hususu belirtmeden geçemeyeceğim. "Antibiyotikler ateş düşürücü ilaçlar değildir." cümlesine takıldım ben. Ateş düşürücü veya ağrı kesici ilaçları hafife alıyoruz gibi bir durum ortaya çıkmış. Doktor tarafından verilmeyen ilacı almakla veya bir başkasına vermekle aslında hepimiz büyük hata yapıyor ve suç işliyoruz. Sözgelimi naproxen sodyum içeren ağrı kesiciler midesi sağlam olmayan kişiler tarafından (hele hele boş bir mideyle) alınınca ciddi kanamalara yol açabilmektedir. Bakmayın ülkemizde bakkallarda ilaç satıldığına. İşini doğru yapan bir sağlıkçı doktor onayı almadan -doktor değilse- kesinlikle hastaya aspirin dahi vermeye yetkili olmadığının farkında olan sağlıkçıdır.


Evet mesela, Bugün başım çok ağrıyor diye güçlü bir ağrı kesici aranıyor ve evde yoksa
komşulardan tabii ki bulunuyor ve su ile birlikte hap çokdan midenin yolunu tutuyor.
Sağlık problemi olduğunda ilk yapılan iş evdeki ilaçlara sarılmak veya komşu
tavsiyelerine uymak.
Komşum şu ilaçları kullanıyordu diyerek, baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklarda
antibiyotik haplar ve iğneleri hiç korkmadan ve danışmadan kullananlar var.
Doktor tavsiyesine uymadan rastgele ve sürekli kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlar
böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına neden oluyor.
Mide ağrılarının geçmesi için kullanılan bir çok ağrı kesici midedeki ülseri ve şikayetleride
daha çok arttırıyor. Daha ileriye gidecek olursak mide ülseri olan hastaların belli bir
yüzdesinin mide kanseri geçirme riski de var.
Oysa ağrı kesici ilaçlar belirli bir kullanım süresinden sonra karaciğerde ilaçları
yakan enzimlerin sürekli ilaç kullanımına bağlı artış nedeniyle ilaçların etki süresi
azalmakta. Vücutta ilaca karşı tolerans gelişiyor.
_________________
Edit By EseN UsTa : areka Arkadaşımız kendi isteği üzerine siteden atılmıştır.....
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
xyz
Depdeli


Kayıt: 09.03.2005
Üye No: 848
Şehir: Ankara/Uşak
Offline
Tarih: 02 Eylül 2005, 10:18 Tek mesaj gösterimi10

İlaca karşı tolerans gelişmesini bir yana bırakın her şeyden önce ağrı kesiciyle engellemiş olduğunuz ağrı yüzünden rahatsızlığınıza teşhis konulmasını da engelliyorsunuz. Bir şikayet belirtmelisiniz ki teşhis konulmak üzere çalışılsın üzerinde. Teşhisiniz konulduktan sonra hangi ilacı alırsanız alın diyeceğim ama tabi gene doktor tavsiyesiyle.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 10 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle