Osmanlı padişahlarının fermanları Tokat'ta

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Blackio
HerDaimHalineŞükret
TurkBoard Fan


Kayıt: 13.01.2008
Üye No: 103,747
Şehir: Sehr - istanbuL
Offline
Tarih: 30 Aralık 2008, 17:24 Tek mesaj gösterimi1

Eğitim-Bir-Sen Tokat Şubesi tarafından dün ‘Osmanlı Fermanları’ başlıklı bir sergi açılışı yapılırken sergiyi gezenler okudukları fermanlarla Osmanlı dönemine bir yolculuk yaptılar.

Tokat'ta açılan Osmanlı Fermanları sergisi, özellikle gençler açısından tarihe bir pencere açar nitelikte. Sergilenen 38 fermanda son günlerde Ermeni soykırımı çığırtkanlığı yapanlara da cevap niteliğinde ifadeler var. Müslüman olmayan halkların da dinlerini rahatlıkla yaşayabilmelerini sağlayacak ortamların oluşturulmasından Ermenilerin Osmanlı tebaası olmalarından duyulan memnuniyet ve binek hayvanlarına taşıyamayacakları kadar yük yüklenmemesine kadar pek çok ibretlik ifadelerin yer aldığı fermanlar, adeta dünyaya insanlık dersi verir nitelikte.

Eğitim-Bir-Sen Tokat Şubesi, Tokat Belediyesi ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün işbirliğinde Öğretmenevi’nde ‘Osmanlı Fermanları’ sergisinin açılışı yapıldı. Düzenlenen sergi açılışına Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhlis Yeşilyurt, Eğitim-Bir-Sen Tokat Şubesi Başkanı Cemil Çağlar ile çok sayıda katılan oldu. Serginin açılış kurdelasını kestikten sonra kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Çiçek, serginin son derece önemli olduğunun altını çizerken böyle bir serginin Tokat’ta sergilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye’de çok nadir olarak bulunan ve nadir olarak sergilenen Osmanlı Fermanlarının yanlarında Türkçe ilaveleriyle Tokat’ta 10 gün sergilenecek olmasının büyük bir şans olduğunu belirten Başkan Çiçek, “Ben inanıyorum ki burayı gezen insanlar bunları okudukları zaman, tarihin derinliklerinde gizli kalmış olan bilgilere biraz daha fazla ulaşma fırsatı bulacaklardır.” Dedi. Çiçek, emeği geçenlere teşekkür etti.

‘ARŞİVLER KONUŞSUN İSTEDİK’

Serginin Tokat ilimizde açılmasında ön planda yer alan Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Tokat Şubesi Başkanı Cemil Çağlar ise, Padişah fermanlarının orijinalinden mikrofilmle çekilerek böyle bir serginin oluşturulduğunu hatırlatarak “Osmanlı padişah fermanları sergimizle tarihi olaylarda arşivlerin konuşmasını istedik. Fermanlar incelendiği zaman Osmanlı devletinin gücünü anlıyorsunuz” şeklinde konuştu.

1916 YILINDA ERMENİ HASTANESİNE OSMANLI HÜKÜMETİ YARDIM ETMİŞ

Çağlar, açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Fermanlarda, Osmanlı Devleti’nin Amerika’ya yaptığı yardımdan, Ermeni toplumunun dinlerini rahatça yaşamalarının sağlanmasına, yardımlarından dolayı Ermeni toplumunun, Padişaha teşekkür mektupları dâhil, sergilenmektedir. En ilginci ise, 1916 yılında Ermeni Hastanesi’ne Osmanlı Hükümeti’nin yapmış olduğu yardımı gösteren karar bu fermanlarda yer almaktadır. 1900’lü yıllardaki olaylardan dolayı pişmanlıklarını ifade eden Ermenilerin mektupları da aynen yayınlanıyor. Tarih bilincinin oluşması ve arşivlerin konuşması için bu sergimizi açtık.”

Sergiye yoğun ilgi olduğunu belirten Çağlar, “38 ferman, tuğra sergileniyor. Sergimiz 10 gün açık kaldıktan sonra, ilçelerimizi de gezdireceğiz.” Diyerek konuşmasını bitirdi.

Fermanlarda, binek hayvanlarına taşıyamayacakları kadar yük yüklenmemesinden, Müslüman olmayan halkların da dinlerini rahatlıkla yaşayabilmelerini sağlayacak ortamların oluşturulmasına, Ermenilerin Osmanlı tebaası olmalarından duydukları memnuniyeti belirttikleri birçok belge ve ferman yer alıyor.

Timeturk

_________________
hoscakaliniz

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle