Nükleer Güç: İsrail

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan


Kayıt: 15.08.2007
Üye No: 87,619
Offline


Uyarı : 1

Tarih: 16 Ocak 2009, 21:53 Tek mesaj gösterimi1

İsrail, Ortadoğu'daki tüm devletlerin sahip olduğundan fazla nükleer savaş başlığına sahip.
Uluslararası denetime açılmayan nükleer, kimyasal ve biyolojik silah programlarıyla, bir büyük cephaneliği andırıyor.


Altı milyon nüfuslu İsrail, nükleer silah sayısı ve gelişmişliği açısından dünya sıralamasında beşinci sırada. Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa ve Çin'in ardından gelen İsrail, Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na da imza atmıyor ve tesislerini uluslararası denetime açmıyor.

Sisler ardında bir tarih
İsrail'in nükleer araştırma programı 1948'de devletin kurulmasıyla birlikte başladı. 1949'da yapılan araştırmalarda Negev çölündeki Berşeba yakınlarında düşük kaliteli uranyum yatakları bulundu.

İsrail Atom Enerjisi Komisyonu (IAEC) 1952'de Savunma Bakanlığı bünyesinde gizlice kuruldu.

İsrail'in ilk nükleer reaktörü olan Dimona'nın kuruluşu sırasında Fransa'dan yardım alındı. İki ülke arasındaki işbirliği 1960'ların başlarına gelindiğinde Fransa'nın İsrail'e projeyi açıklaması ve uluslararası denetime açması için baskı yapması üzerine sona erdi. İsrail ile Fransa'nın ortak nükleer denemeler yaptığı iddia edilse de kanıtlanamadı.

Uranyum rezervlerinin kısıtlı olması İsrail'in Güney Afrika ile işbirliğine gitmesine yol açtı. 1970'ler ve '80'ler boyunca süren işbirliğinde İsrail, Aparteid rejimine nükleer teknoloji ve bilgi vererek karşılığında uranyum aldı.

1979'da Hint Okyanusu'nda gerçekleşen bir nükleer denemenin İsrail - Güney Afrika ortaklığı ile gerçekleştirildiği iddia edildi.

ABD ile elele
Amerika Birleşik Devletleri, İsrail'in nükleer programına başlangıcından itibaren destek verdi. İsrailli bilim adamları ABD'de eğitim gördü. ABD, 1955'de "Barış İçin Atom" programı çerçevesinde, küçük bir "araştırma" reaktörünün kurulmasına da ön ayak oldu.

Dimona'nın varlığı 1958'de casus uçaklar tarafından keşfedildi. İsrail önce iddiaları redderek sitenin bir "tekstil fabrikası" olduğunu söylese de 1960'da Başbakan Ben-Gurion bir nükleer reaktörün "barışçı amaçlar için" inşa edildiğini açıkladı.

Reaktörü uluslar arası denetime açmayı reddeden İsrail ABD ile bir denetim mekanizması üzerinde anlaştı. 1962'de başlayan ve yedi yıl süren denetimlerin sonucunda Amerikalı denetçiler "bir silah programının olmadığını" açıkladılar.

1969'da ABD Başkanı Nixon, İsrail Başbakanı Golda Meir ile bir anlaşma yaparak "İsrail nükleer silahlanma programını kamuoyuna açıklamadığı ya da testler gerçekleştirmediği takdirde denetimlere son verileceğini" açıkladı.

İsrail'in nükleer programı ilk defa 1986'da İsrailli teknisyen Mordeçay Vanunu tarafından açıklandı. Vanunu, gizlice çektiği fotoğrafları ve kaçırdığı bilgileri İngiliz Sunday Times gazetesine verdi.

Vanunu'nun açıkladığı bilgiler, İsrail'in 1964'den beri 100 ila 200 nükleer başlık üretebilecek kadar plütonyum işlediğini ortaya çıkardı. Dimona reaktörünün kapasitesi kurulduğundan beri birkaç kat arttırılmıştı ve İsrail yılda 10-12 nükleer bomba yapabilecek kadar plütonyum işliyordu.

Vanunu aynı zamanda silah programının ABD'li denetçilerden nasıl saklandığını da ortaya çıkarmış oldu. Sahte duvarlarla kapatılan asansörlerle yerin altı kat altına, bomba parçalarının üretildiği ve plütonyumun işlendiği bölüme inilebiliyordu.


Vanunu gizlice İsrail'e kaçırılarak "vatan hainliği" ile suçlandı ve 18 yıla mahkum edildi.

Kitle İmha Silahları Bilançosu
İsrail'in 200'den fazla nükleer savaş başlığına ve termonükleer silahlara sahip olduğu sanılıyor. Nükleer araştırmaların yürütüldüğü Negev Nükleer Araştırma Merkezi'nde bir plütonyum/trityum üretim reaktörü, kimyasal ayrıştırma tesisleri ve nükleer parça üretim merkezi bulunuyor.

Dimona reaktörü 1963'den beri uluslar arası denetime tabi olmaksızın plütonyum üretiyor. İsrail bu konudaki uluslararası anlaşmalara imza atmıyor.

Küba, Hindistan ve Pakistan'la birlikte Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na imza atmayan dört ülkeden biri olan İsrail, imzalaması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin almış olduğu 13 kararı da yok sayıyor.

İsrail'in gelişmiş bir kimyasal silahlar programına da sahip olduğu iddia ediliyor. Nes Tsiyona'daki Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü içerisinde sürdürüldüğü tahmin edilen program resmen açıklanmış değil.

Fakat 1992 yılında Amsterdam'dan Tel-Aviv'e giderken düşen bir uçakta bulunan 50 galon kadar dimetil metilfosfonat (sarin gazı üretiminde kullanılan bir madde) İsrail'in hardal ve sinir gazı üretebilme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

İsrail Kimyasal Silahsızlanma Konvansiyonu'na imza atmasına rağmen henüz uygulamaya koymadı.

Aynı şekilde, somut bir kanıt olmamakla birlikte İsrail'in gelişkin bir biyolojik silah stokuna da sahip olduğu düşünülüyor. Kanıtlanması mümkün olmasa da, İsrail ordusunun 1948 savaşları sırasında Filistinlilerin su kaynaklarını dizanteri ile zehirlediği iddia ediliyor.

İsrail Biyolojik Silahsızlanma Konvansiyonu'na da henüz imza atmadı.

İsrail'in nükleer başlık taşıyabilecek iki füzesi var. Jeriko I, 750 kiloluk bir nükleer başlık ile 500 kilometre gidebilirken; Jeriko II'nin menzili 1500 kilometreye kadar ulaşıyor. İsrail'in balistik ve cruise füzelerinden ve insansız hava araçlarından oluşan savunma sisteminin başka hiçbir ülkede benzeri yok.

http://www.savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipID=5&ArsivAnaID=19125

_________________
9 Temmuz 2005:
X: Beyond The Black Diamond Gates arıyorum.
Y: Turkboard diye bir site var, orada bulursun.
X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
efex61
Hamiş
TurkBoard Fan


Kayıt: 21.05.2006
Üye No: 60,954
Şehir: TRABZON
Offline
Tarih: 16 Ocak 2009, 22:04 Tek mesaj gösterimi2

Şahane bir yazı!
Bilgiler için çok teşekkürler!

_________________
İnsan yüreği bir sarkaç gibidir işte böyle... İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa kaymaya başlar.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Muhalif
.
Emektar


Kayıt: 28.06.2005
Üye No: 16,455
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 16 Ocak 2009, 22:51 Tek mesaj gösterimi3

Alıntı:
- .. İsrail, Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na da imza atmıyor ve tesislerini uluslararası denetime açmıyor.

- Dimona reaktörü 1963'den beri uluslar arası denetime tabi olmaksızın plütonyum üretiyor. İsrail bu konudaki uluslararası anlaşmalara imza atmıyor.

- Küba, Hindistan ve Pakistan'la birlikte Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na imza atmayan dört ülkeden biri olan İsrail, imzalaması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin almış olduğu 13 kararı da yok sayıyor.

- İsrail Kimyasal Silahsızlanma Konvansiyonu'na imza atmasına rağmen henüz uygulamaya koymadı.

- İsrail Biyolojik Silahsızlanma Konvansiyonu'na da henüz imza atmadı.


Neler yaptığını biliyoruz belki çoğumuz. Eksik bildiklerimiz de yazıda mevcut. Alıntı yaptığım bölümler ise İsrail'in 'yapmadıkları'. Bu mahallenin kötü çocuğu İsrail. Verdiği onca zarara rağmen kimse ses çıkarmıyor hala.

Teşekkürler.
_________________

Al götür rüzgârlara savur..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ylcntrs
TeknoSide


Kayıt: 19.11.2009
Üye No: 175,331
Şehir: Giresun
Offline
Tarih: 11 Haziran 2010, 17:53 Tek mesaj gösterimi4

..:.. İngiLizLerin sayesinde kuruLmuş ve şimdi insanLara zuLm ediyorLar kendi başınızı yiyin kansızLar ..:..
_________________
USE OR LOSE..:.. imandır o cevher ki iLahi ne büyüktür
imansız pasLı yürek sine de bir yüktür ..:..

MEHMET AKİF ERSOY
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Kelebeğin Günlüğü
Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan


Kayıt: 13.06.2005
Üye No: 14,299
Şehir: İstanbul, hatta Üsküdar...
Offline
Tarih: 11 Haziran 2010, 18:43 Tek mesaj gösterimi5

İsrail'i yakacak belge!


1970'li yıllardan beri "nükleer belirsizlik" politikası izleyen ve nükleer silahlara sahip olduğunu ne kabul, ne de reddeden İsrail'deki nükleer silahların varlığı ilk kez "resmen" kanıtlandı. Güney Afrika arşivlerinden çıkarılan gizli belgeler, İsrail'in ırk ayrımcılığı rejiminin uygulandığı sırada bu ülkeye, nükleer savaş başlığı satmayı önerdiğini ortaya koydu.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, bu belgeler, İsrail'in nükleer silaha sahip olduğuna işaret eden ilk resmi kanıtlar oldu.

The Guardian, İsrail'in nükleer silahlara sahip olduğunu kanıtlayan ifadelerin, eski Güney Afrika savunma bakanı PW Botha ile İsrail'in o zamanki savunma bakanı ve şimdiki cumhurbaşkanı Şimon Perez arasında 1975 yılında düzenlenen çok gizli bir toplantının görüşme tutanaklarında dile getirildiğini bildirdi.

Belgeleri baş sayfasına taşıyan gazete "Amerikalı akademisyen Sasha Polakow-Suransky'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlığıyla ilgili bir kitap için araştırması sırasında ortaya çıkardığı belgeler, İsrail'in, nükleer silahlara sahip olduğunu ne kabul, ne de reddeden belirsizlik rağmen, nükleer silaha sahip olduğu konusunda açık kanıtlar sunuyor" diye yazarak şöyle devam etti:

"İsrailli yetkililer, ırk ayrımcılığı rejiminin yıkılmasının ardından kurulan Güney Afrika hükümetinin, Polakow-Suransky'nin isteği üzerine söz konusu belgeler üzerindeki gizlilik kararını kaldırmasını engellemeye çalıştı. Belgelerin, özellikle bu hafta, New York'ta yapılacak nükleer silahsızlanma görüşmelerinin Orta Doğu'ya odaklanacağı göz önüne alındığında utanç konusu olacağı tahmin ediliyordu."

The Guardian muhabiri, bu belgelerin, İsrail'in, nükleer silaha sahip olsa bile, "sorumluluk sahibi" bir güç olduğu için bu silahları kötüye kullanmayacağı, ancak, İran gibi ülkelere güvenmenin mümkün olmadığı yolundaki argümanlarını da boşa çıkardığını savundu.

Haberi yorumlayan Guardian yazarı Simon Tisdall ise, İsrail'in nükleer silahları konusunda şimdiye kadar net bir açıklama yapmamış olmasının Orta Doğu'da bu sorunla hiçbir devletin tam olarak yüzleşmek zorunda kalmamasını sağladığını belirterek, ancak örtünün artık yırtıldığını kaydetti.

Tisdall'a göre durumun netlik kazanması, Orta Doğu'daki askeri dengesizlik durumunu da ortaya koymuş oldu.
Kaynak: HaberTürk

İsrail'i yakacak belge


Dimona nükleer santralinde çalışan teknisyen Mordechai Vanunu'nun 1986 yılında çektiği fotoğraflarla gündeme gelen İsrail'in nükleer silahları, ilk kez resmi bir belgeyle kanıtlandı

Dimona nükleer santralinde çalışan teknisyen Mordechai Vanunu'nun 1986 yılında çektiği fotoğraflarla gündeme gelen İsrail'in nükleer silahları, ilk kez resmi bir belgeyle kanıtlandı. Amerikalı akademisyen Sasha Polakow Suransky'nin Güney Afrika Cumhuriyeti'nden elde ettiği 'çok gizli' belgelere göre, Güney Afrika'nın 1975 yılındaki "nükleer silah" talebine İsrail olumlu cevap verdi.

Dönemin Savunma Bakanı Şimon Peres ve Güney Afrikalı meslektaşı PW Botha'nın vardığı anlaşmaya göre İsrail, Güney Afrika'ya 'üç farklı boyutta nükleer başlıklı füze' vermeyi vaad etmiş. Güney Afrika'nın daha sonra çok pahalı olduğu gerekçesiyle vazgeçtiği nükleer silahların, eğer alınsaydı 'Güney Afrika'ya düşman' komşu ülkelere karşı kullanılmasının planlandığı ifade ediliyor.

Filistin topraklarını 60 yıldan fazla işgal altında tutan İsrail'in, Güney Afrika'da ırkçı 'apartheid' rejimiyle 1975 yılında nükleer başlıklı füze satmak için anlaştığı ortaya çıktı.

Üç Ayrı Boyutta Nükleer Başlıklı Füze

Amerikalı akademisyen Sasha Polakow Suransky'nin Güney Afrika yönetiminden elde ettiği 'çok gizli belgeler'e göre, 1994 yılında “Nobel Barış Ödülü” alan İsrail'in şu anki Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in 1975 yılında Savunma Bakanlığı yaparken, dönemin Güney Afrika Savunma Bakanı PW Botha ile vardığı anlaşmaya göre İsrail bu ülkeye 3 ayrı boyutta nükleer savaş başlığı satmayı planlamış. İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan ve Suransky'nin akademik bir çalışma için yaptığı araştırmayla ortaya çıkan belgeler, İsrail'in ilk kez resmi bir belge üzerinde nükleer silahlara sahip olduğunu gösteriyor. Güney Afrika'nın daha sonra çok pahalı olduğu gerekçesiyle vazgeçtiği nükleer silahların, eğer alınsaydı 'Güney Afrika'ya düşman' komşu ülkelere karşı kullanılmasının planlandığı belirtildi.

İsrail "Belgeler Yayınlanmasın" Diye Bastırdı

1986 yılında Negev çölündeki Dimona reaktöründe çalışan nükleer teknisyen Mordechau Vanunu da İsrail'in nükleer silah sahibi olduğunu gösteren fotoğraflar yayınlamış ve bu yüzden 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Vanunu hâlâ ev hapsinde tutuluyor. Ortadoğu'da nükleer silah sahibi tek ülkenin İsrail olduğunu ortaya koyan belgelerin deşifre edilmemesi için İsrail yönetiminin ayrıca Güney Afrika yönetimini uyardığı da öğrenildi. Belgeleri yeni kitabında yayınlayan akademisyen Suransky, Güney Afrika'nın yeni yönetiminin ırkçı "apartheid" rejiminin kirli ilişkilerini ortaya koymak için kendisine bu belgelere ulaşma izni verdiğini kaydetti.

"İkisi de Siyahlar Tarafından Kuşatılmış"

Öte yandan Güney Afrika'daki ırkçı "apartheid" rejimi ile İsrail arasındaki bu anlaşma, iki ülkenin ideolojik olarak birbirine olan yakınlığını da teyit etmiş oldu. 1994 yılına kadar süren ve Hitler sempatizanlarının yönetimde olduğu Güney Afrika, 1970 ve 80'lerde İsrail'in Afrika'daki müttefiki olarak biliniyordu. Hitler'e açıkça destek vermiş olan ve bunu gururla söyleyen apartheid rejiminin Başbakanı John Vorster 1976 yılında İsrail'i ziyaret ederek, İsrailli liderler İzak Rabin ve Şimon Peres ile görüşmüş, Naziler tarafından öldürülen Yahudiler anısına yapılan “Soykırım Müzesi”ni ziyaret etmişti. İsrail'i ziyareti sırasında Vorster, İzak Rabin tarafından "İsrail ve Güney Afrika'nın adalet ve barış içinde var olma umudu taşıdığını” belirtmişti. Ziyaretten birkaç ay sonra ise Güney Afrika hükümetinin yıllık defterinde İsrail ve Güney Afrika için, “İki ülke ortak bir durumu paylaşıyor. İkisi de (İsrail ve Güney Afrika) siyah renkli düşmanlarla çevrili bir dünyada kurulmuş." ifadeleri kullanılmıştı.


Kaynak: Tevhid Haber
_________________
"Bugün şâdım ki (ağ)yar ağlar benim için."
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan


Kayıt: 15.08.2007
Üye No: 87,619
Offline


Uyarı : 1

Tarih: 22 Ağustos 2010, 15:27 Tek mesaj gösterimi6

Çok iyi oldu bu, KG. Yazım tamamlanmış oldu.
_________________
9 Temmuz 2005:
X: Beyond The Black Diamond Gates arıyorum.
Y: Turkboard diye bir site var, orada bulursun.
X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle