Kalıcı Dövmelerde Büyük Tehlike

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
La vié
eci
Bölüm Yöneticisi


Kayıt: 13.06.2007
Üye No: 82,236
Şehir: Bulut '
Offline
Tarih: 11 Eylül 2012, 10:58 Tek mesaj gösterimi1    Steril olmayan ortamlarda yapılan kalıcı dövmelerin, başta bakteriyel deri enfeksiyonları olmak üzere hepatit B ve C, tetanoz, deri tüberkülozu, AIDS ve frengi gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklara yol açtığı bildirildi.Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar, yaptığı açıklamada, özellikle gençler arasında yaygın olarak yaptırılan kalıcı dövmelerin, hijyenik olmayan şartlarda yapılması halinde kan yoluyla bulaşan ciddi hastalıklara yol açabildiğini söyledi.

CİLT YIPRANMALARI BAYANLARDA DAHA ÇOK OLUYOR

Dövme yapımında kullanılan iğnenin steril olmasının ve ortam temizliğinin son derece önemli olduğunu ifade eden Altınyazar, ''Dövme yapılırken deriye defalarca iğne batırılmakta, deride hasar ve kanama oluşmaktadır. Deri çoğu zaman bu yaralanmalara aşırı tepki gösteriyor. Bayanların cildi daha hassas olduğu için özellikle bayanlarda görülen bu cilt yıpranmaları, tedavisi zor deri kabarıklıkları oluşturmakta, bu da zamanla tüberküloz gibi kan yoluyla bulaşan çeşitli hastalıklara neden olmaktadır'' dedi.

ALERJİK REAKSİYON


Altınyazar, deriye renk vermek için kullanılan boya maddelerinin de bu hastalıkları tetiklediğini ve bu boyaların içinde bazı mikroorganizmaların çoğaldığını belirtti.

Deriye renk vermek için karbon, kobalt, demir, magnezyum, titanyum ve civa gibi maddelerin kullanıldığını ifade eden Altınyazar, şunları kaydetti:

''Dövme yapıldıktan sonra alerjik reaksiyonlar, döküntüler veya kurdeşen görülebilmektedir. Bu da bir süre sonra tedavisi zor olan cilt hastalıklarına, hatta deri kanserine neden olmaktadır. Tıp dilinde 'tatuaj' olarak adlandırılan kalıcı dövmeler, steril olmayan ortamlarda yapıldığında, başta bakteriyel deri enfeksiyonları olmak üzere hepatit B ve C, tetanoz, deri tüberkülozu, AIDS ve frengi gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklara yol açıyor."

DÖVMEDEN KURTULMAK OLDUKÇA ZOR


Dövme nedeniyle oluşabilecek çoğu hastalıkların uzun bir tedavi süreci gerektirdiğini söyleyen Altınyazar, ''Dövmeden kurtulmanın oldukça zor olduğu unutulmamalıdır. Dövme nedeniyle oluşacak rahatsızlıklarda, uzun süreli ilaç tedavisi veya dövmenin tamamen çıkarılması gerekebilmektedir. Ancak çok nadir de olsa hepatit veya HİV enfeksiyonu gibi durumlarda bu işlemler de yetersiz kalabiliyor. Maalesef dövmeden kurtulmak çok kolay bir işlem değil. Lazer tedavisi veya cerrahi işlemler gerekmekte. Tedavi sonucunda dövme kısmen kaybolsa da yara izleri kalabilmektedir'' ifadelerini kullandı.
haber365

_________________

Cry StaL


Söylenmemiş sözlerle sev beni dedi kadın,
Eskitilmemiş...

La vié
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Sea.Kayıt: 05.07.2012
Üye No: 197,760
Şehir: Hamburg.
Gizli


Uyarı : 1

Tarih: 11 Eylül 2012, 11:46 Tek mesaj gösterimi2

bilinen yerler tercihim.

_________________
dünya tersten bakınca güzel.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle