Yumurtanın Raf Ömrü 2 Yıla Çıkarıldı

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
ayk
Bu hayat yordu beni.
Emektar


Kayıt: 26.05.2005
Üye No: 11,370
Şehir: GüZeL ÜlKeMiN hErHaNgİ bİr YeRi
Offline
Tarih: 07 Aralık 2012, 22:03 Tek mesaj gösterimi1Ege ve Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümlerinin ortak çalışmasıyla yumurtanın 3 ay olan raf ömrü, ''toz yumurta'' sayesinde 2 yıla çıkarıldı.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Ertekin, yumurtanın kabuklarından ayrıldıktan sonra bir takım filtrasyon işleminden geçtiğini, püskürtmeli kurutucu işleminin ardından 'toz yumurta'nın elde edildiğini anlattı.

Normal bir yumurtanın raf ömrünün ortalama 3 ay olduğunu, ''toz yumurta''nın ise 1 yıla kadar tüketilebildiğini dile getiren Ertekin, Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Neriman Bağdatlıoğlu ile yaptıkları ortak çalışmayla bu süreyi 2 yıla kadar çıkardıklarını ifade etti.

Çalışmanın TÜBİTAK tarafından da desteklendiğini dile getiren Prof. Dr. Figen Ertekin, şöyle konuştu:''Biz çalışmamızda, bir gıdanın başka bir gıda materyali ile mikro boyutta kaplanması veya kapsüllenmesi olarak ifade edilen mikroenkapsülasyon teknolojisini uygulayarak yumurta tozunun raf ömrü arttırılmış ve kansorojenik bileşenlerinin oluşumu engelledik. Laktoz ile oldukça başarılı sonuç aldık. Bizim getirdiğimiz inovatif bir değer, biz yumurtayı 'enkapsüle' ederek hem bozulmasına hem de renk değişimine karşı korumayı hedefledik ve raf ömrünü bu şekilde uzatmayı başardık. Normal raf ömrü 1 yıldı ama bizim yaptığımız denemelerde bunu biz 2-2,5 yıla çektik.

Toz yumurta hazır çorbalar, kek, un karışımları, omlet yapımı ve mayonez üretiminde kullanılabiliyor. Hedefimiz toz yumurtanın sanayide kullanımını artırmak. Toz yumurtanın depolanması kolay, raf ömrü çok uzun. Bu nedenle özellikle askeriyede tüketilebilir.''

http://haber.mynet.com/yumurtanin-raf-omru-2-yila-...89-saglik/
_________________
Bayraksızlar bayraksızlar
Yere düşse bayrak sızlar
Nerden bilsin kıymetini
Soysuz sopsuz bayraksızlar

Ülkemin askerinin polisinin şehit olmasına sebep olanlar da aynı acıları yaşasınlar.
İnna Lillâhi Ve İnnâ İleyhi Raciûn
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle