RC Uçuşlar Hakkında Herşey...

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
FurkaNUsta
- the end -


Kayıt: 11.03.2005
Üye No: 1,461
Offline




Tarih: 05 Haziran 2006, 11:42 Tek mesaj gösterimi1

RC Uçuşlar Hakkında Herşey

Başlangıç

İki şey yapın. Birincisi bu yazının geri kalanını okuyun. İkincisi kendinize bir öğretmen bulun. Bu yazıyı okumanız birkaç dakikanızı alır. Ancak karşılığında çok şeyler öğrenirsiniz. Eğer bir öğretmen bulursanız bunun ödülü çok daha fazla olacaktır. Çok daha fazla ve çabuk öğrenirsiniz. Bu size zamandan ve paradan tasarruf ettirir. Eğer sizde ve öğretmeninizde eğitim sistemli (Trainer system,buddy box) radyo varsa uçmayı daha az riskli ve çabuk öğrenirsiniz.

Ne kadara mal olur? Bu sizin bütçenize ve ne istediğinize göre değişir. Ancak Minimum 600-700 $ civarında olacaktır. Buna yer teçhizatı dahil değildir. Kullanılmış modeller ile başlarsınız daha ucuza mal edebilirsiniz. Ancak böyle durumda tecrübeli birisi size mutlaka yardımcı olmalıdır.

Bir model ne kadar hızlı uçar? Cevaplaması zor bir soru. Saatte 300 km. hıza çıkan modeller vardır. Modelden modele değişir. Eğitim (trainer) modelleri öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla düşük hızda uçacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Yaklaşık olarak uçuş süratlari 35-50 km/s, iniş süratleri 20-25 km/s civarındadır. İleri seviyedeki modeller daha yüksek uçuş ve iniş süratine sahiptir.

Bir model ne kadar uzağa gider? Radyo kontrol sistemlerinin mesafesi 1500 metre civarındadır. Ancak gözünüzün görebildiği uzaklığa kadar modelinizi uçurabilirsiniz. Kanat boyu 170 cm olan bir uçak 500 metre mesafede size ne yaptığını anlayamıyacak kadar küçük görünecektir. Bu da işinizi zora sokabilir.

Havada yakıt biterse ne olur? Radyo sistemi kendi pillerinden aldığı enerjiyi kullanır. Yakıtınız bitse yada motorunuz stop etse bile uçağınızı bir planör gibi indirebilirsiniz.(Dead stick)

Yaşım uygun mu? Genellikle söylenen şudur; "Uçmayı seven, takım çalışmasına uygun, uçuş emniyet kurallarına uyan , başkalarına karşı sorumlu kişiler uçabilir." R/C uçuş her yaştan insanın hoşlanabileceği bir spordur. Ancak Tavsiye edilen 13 yaştan sonra yetişkin bir gözeticinin yanında emniyetli uçuş yapılabileceğidir.








_________________
- the end -
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
jetto
october 25th


Kayıt: 02.07.2005
Üye No: 17,032
Şehir: Melbourne
Offline




Tarih: 20 Kasım 2006, 04:15 Tek mesaj gösterimi2

hocam cok istiyorum ama bir turlu zaman ayiramadim en kisa zamanda burda baslamak istiyorum bak simdi gaza geldim yarin gidip alicam ogrenmeye calisicam ogretmende hazir yan komsu saolsun




_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ares753



Kayıt: 09.03.2005
Üye No: 765
Offline




Tarih: 17 Aralık 2006, 02:05 Tek mesaj gösterimi3

Cok yararli bilgiler vermissin saol. Bende cok merakliyim model ucaklara ama iste maliyeti yüksek oldugundan sadece merak olarak kaliyo.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle