Güzel Bir Hikaye

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
secretagentKayıt: 07.04.2011
Üye No: 195,592
Offline
Tarih: 25 Haziran 2011, 11:53 Tek mesaj gösterimi1Köyün birinde bir yaşlı adam varmış, çok fakir ama kral bile onu kıskanırmış. Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki; kral at için ihtiyara neredeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış. Bu at, bir at değil benim için, bir dost! İnsan dostunu satar mı? dermiş hep.


Bir sabah kalkmışlar ki, at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış; Seni ihtiyar bunak bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın demişler. İhtiyar, karar vermek için acele etmeyin demiş, sadece at kayıp deyin, çünkü gerçek bu. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar, atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu henüz bilmiyoruz, çünkü bu olay henüz bir başlangıç, arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez...


Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler ama aradan on beş gün geçmeden, at bir gece ansızın dönmüş ; meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine. Dönerken de, vadideki on iki vahşi atı peşine takıp getirmiş. Köylüler, ihtiyar adamın etrafına toplanıp özür dilemişler. Babalık demişler sen haklı çıktın, atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için ; Şimdi bir at sürün var. Karar vermek için gene acele ediyorsunuz demiş ihtiyar, sadece atın geri döndüğünü söyleyin, bilinen gerçek sadece bu; ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz ?..Bu daha başlangıç, birinci cümlenin, birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz? Köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler açıktan ama içlerinden ; Bu herif sahiden gerzek diye geçirmişler.


Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış !..Haberi alan köylüler gene gelmişler ihtiyara. Bir kez daha haklı çıktın demişler ; bu atlar yüzünden tek oğlun bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok. Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın demişler. İhtiyar, siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz diye cevap vermiş ; o kadar acele etmeyin, oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu ; ötesi sizin verdiğiniz karar ama acaba ne kadar doğru. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.


Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çagırmış ; köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar, köyü matem sarmış çünkü savaşın kazanılmasına imkan yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya esir düşüp köle diye satılacağını herkes biliyormuş. Köylüler, gene ihtiyara gelmişler, gene haklı olduğun kanıtlandı demişler ; Oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse yanında, oysa bizimkiler belki bir daha köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer. Siz erken karar vermeye devam edin demiş, ihtiyar ; oysa ne olacağını kimseler bilemez, bilinen bir tek gerçek var benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor!!!


Lao Tzu her fırsatta anlattığı bu öyküyü şu nasihatla tamamlarmış, etrafına anlattığında ; acele karar vermeyin o zaman sizin de kimseden farkınız kalmaz.
Hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının.
Karar aklın durması halidir, akıl insanı daima karara zorlar ve gezi asla sona ermez! Bir yol biterken, yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, başkası açılır..Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz...♥ Umudunuz hep olsun ♥
_________________
İnsanlara ne kadar güzel şeyler söylerseniz söyleyin,
söylediklerinizin güzelliği ancak karşınızdakinin anlama
gücüyle sınırlıdır.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
zeynepppKayıt: 07.12.2005
Üye No: 39,236
Şehir: Edirne
Offline
Tarih: 09 Ağustos 2011, 05:10 Tek mesaj gösterimi2

güzelmiş
elinize sağlık
_________________
Sana önem verdimde sen kendini vageçilmez sandın..oysa insan kendinden bile vazgeçebiliyor.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
xmaths
Matematik Öğretmeni


Kayıt: 23.10.2005
Üye No: 33,878
Şehir: Edirne
Offline
Tarih: 16 Ağustos 2011, 01:31 Tek mesaj gösterimi3

Çok beğendim. Paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum...
_________________
Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok , ne elbiseler gördüm içinde insan yok ...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle