Google Book

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Lehfan
- nâr -
TurkBoard Fan


Uzaklaştırıldı
Kayıt: 10.03.2005
Üye No: 1,042
Şehir: - seventhsky -
Offline


Yasaklandım

Tarih: 16 Temmuz 2007, 23:05 Tek mesaj gösterimi1


Orta Çağ'ın sonlarına doğru Rhine Vadisi'deki küçük bir köyde çok fazla gelecek vaat etmeyen bir demirci, mürekkep, baskı makinesi ve demir tozları ile birşeyler yapmayı deniyordu. Bu çabanın sonunda ortaya çıkan alet bilgiye daha kolay bir şekilde ulaşılabilmesini sağladı. 6 yüzyıl sonra bilgiye ulaşmada benzer bir yenilik icat etmeye çalışıyoruz. Hergün birkaç klavye tuşuna basarak insanlar, beğendikleri siteleri gezmekten fazlasını yapıyor. Bu kişiler, bilginin sınırlarını genişletiyor"

Google, Sanal Kütüphanesi (Google Book Search) için açtığı sitede bu ifadelere yer veriyor. Google, dünyanın bir numaralı arama motoru olmasının yanı sıra matbaanın icadı ile yaşanan devrimin bir benzerini çağımızda gerçekleştirmek istiyor.

İnternetin yerinde duramayan çocuğu Google, internete açılan kapı olmayı becermesinden bu yana farklı farklı başarılı projelere imza attı. Dünyayı oturduğumuz yerden gezmemizi sağlayan Google Earth programı ve sitesi map.google.com bunlardan biri. Google, bununla birlikte e-posta sistemi ile inanılması zor depo imkânı sağlayarak rakiplerini zorladı. Google şimdi de 'Sanal Kütüphane' projesi ile ulaşmakta zorlandığımız kitapları bilgisayarımıza getiriyor.

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google'un iki kafadarı Sergey Brin ve Larry Page, aslında kütüphane projesine icatları Google'dan bile önce başlamıştı. İki kafadar okudukları Stanford Üniversitesi'nin kütüphanesindeki kitapların internet ortamında aranması için çalışma yapmıştı. 1996'da başlayan proje, Google Book Search ile yeni bir safhaya girmiş bulunuyor. Proje ilk olarak 2002'de başlasa da dünyaya ilan edilmesi 2004 Frankfurt Kitap Fuarı'nda gerçekleşti. Bu fuarda "Google Print" olarak açıklanan projenin ismi bir yıl sonra "Google Book Search" olarak değiştirildi.

Google bu amaçla pekçok üniversite ile anlaşma imzaladı. Amerikalı şirket, en son dünyanın en büyük kütüphanesine sahip Kalifornia Üniversitesi ile anlaşmaya vardı. Kalifornia Üniversitesi yetkilileri, 10 kampüsteki 100'den fazla kütüphanede dünyanın en geniş akademik çalışma ve araştırma arşivi olduğunu söylüyor. Google, bu üniversiteden önce dünyanın saygın üniversitelerinden Harvard, Oxford, Stanford, Michigan Üniversitesi ve New York Halk Kütüphanesi ile benzer anlaşmalar yapmıştı. Şirket, Amerikan Kongresi Kütüphanesi ile sanal kütüphane için anlaşmıştı.

Google, online ortama aktardığı kitapların içinde internet sitelerde yaptığı aramaya benzer bir aramaya olanak sağlıyor. http://books.google.com adresine girdiğinizde karşınıza alıştığınız Google ana sayfası çıkıyor. Arama yapacağımız yere "HAMLET" yazdığınızda karşısına şirketin online ortama aktardığı kitaplar çıkıyor. Google, online ortama aktardığı kitapların içinde "HAMLET" kelimesini arayarak size uygun sonuçları gösteriyor. Kitabın telif haklarının devam etmesi halinde kısıtlı bir sürüm görme imkânınız oluyor. Bazı yayınevleri ise kitapların görünmesine izin vermediği için kitapların içini hiçbir şekilde okuyamıyorsunuz. Telif hakları olmayan kitapları ise bilgisayarınızdan okuyabiliyorsunuz. Kelime arama ile ulaşılabilen kitapları, eğer gerek duyarsanız internetten sipariş edebiliyorsunuz.

Google, projesinde telif hakları sorunları ile karşılaştığı için bu yönteme başvurmak zorunda kaldı. Google'ın projesini duyurmasının ardından yayınevleri harekete geçmişti. Dört büyük Amerikan yayınevini temsil eden bir kurum ve New York merkezli Yazarlar Birliği, açtığı davalarda, Google'ın telif haklarını ihlal etme niyetinde olduğunu iddia ediyor. Yayınevleri, kitapların MP3'lerin kaderini paylaşabileceğinden endişe ediyor. Google, telif hakları devam eden kitapların hiçbir şekilde görünmesine izin vermeyeceği ya da yayınevinden izin alınarak belli bir kısmının görülebileceği garantisi verdi. Ancak yayınevleri bundan da huzur bulmuşa benzemiyor. Yayınevleri, kısıtlı bir kısım bile olsa kitabın tamamen dijital ortama aktarılacağına işaret ederek birgün kitapların tam olarak yayınlanabileceğini savunuyor.

Ancak yayınevlerinin bu itirazına rağmen üniversiteler Google'un bu projesine inanıyor. Şimdiye kadar prestijli üniversitelerin davalara rağmen Google'a destek vermelerinden bu anlaşılıyor. Michigan Üniversitesi'nden kütüphane sorumlusu John Wilkin şu sözlerle projeye olan desteklerini gösteriyor: "Bugün dünyanın değiştiği gündür. Kimileri kütüphaneciliğin sona yaklaştığını düşünebilir, tersine, bu proje mesleğin yeniden canlandığı anlamına geliyor."

Google'un bu projesinin ardından "doğal rakipleri" Microsoft ve Yahoo da harekete geçti. Amerikan yazılım devi Microsoft, kitapları internete aktarmak için bir proje başlattı. Microsoft "taranarak" internet ortamında sayısal hale getirilecek milyonlarca kitap ve belgenin arama motoru "MSN Search" ile kullanıcıların hizmetine sunulmasının planlandığını belirtti. Google ve Microsoft'un yanı sıra, Yahoo da benzer bir proje yürütüyor.
_________________
"Dünden yeni, bugünden eski"

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
superadam
<?php
TurkBoard Fan


Kayıt: 03.04.2006
Üye No: 54,571
Şehir: Kayıp Şehir
Offline
Tarih: 16 Temmuz 2007, 23:11 Tek mesaj gösterimi2

Gerçekten son zamanların en iyi projelerini Google yapıyor Hıhı
_________________
Gün ışığında yola koyuldum elimde kandil gözümde mendil
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
efex61
Hamiş
TurkBoard Fan


Kayıt: 21.05.2006
Üye No: 60,954
Şehir: TRABZON
Offline
Tarih: 17 Temmuz 2007, 00:30 Tek mesaj gösterimi3

Ürkütücü bir proje bu...
_________________
İnsan yüreği bir sarkaç gibidir işte böyle... İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa kaymaya başlar.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Muhalif
.
Emektar


Kayıt: 28.06.2005
Üye No: 16,455
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 17 Temmuz 2007, 13:47 Tek mesaj gösterimi4

İnternetten kitap siparişi yaptığımızda bile "keşke gidip kitabevinden alsaydım" diyebiliyoruz kimi zaman. Ama her şeye rağmen, dünyanın bir yerindeki herhangi bir kitabın herhangi bir sayfasına anında ulaşabilmek çok büyük bir lüks. Yayınevleriyle problemlerin çözülmesi kolay olmasa gerek. Fakat bu zamana kadar yaptıklarına bakarsak, Google bu işi sonlandırmadan bırakmaz heralde.
_________________

Al götür rüzgârlara savur..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
NeverLand
umutkan
Emektar


Kayıt: 16.10.2005
Üye No: 32,658
Şehir: Deli Çoban
Offline
Tarih: 17 Temmuz 2007, 14:31 Tek mesaj gösterimi5

http://www.turkboard.com/viewtopic.php?highlight=g...p;t=103544


aylar oldu bir rekabet baslamıstı sonucunu sabırsızlıkla bekliyroduk, microsoft sanırım bu yarısta sona kaldı ..
_________________
sıfırnoktası.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
enes++
Program Takımı
Program Takımı


Kayıt: 07.05.2006
Üye No: 58,973
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 29 Temmuz 2007, 20:41 Tek mesaj gösterimi6

Güzel bir proje bence.
_________________
Theres so many fighting
To get past the pearly gates
But nobody ever wants to die or get saved...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle