Disket Sürücüleri ve Disketler

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
realdogus
Pos Programmer C/C++
Emektar


Kayıt: 05.06.2005
Üye No: 13,110
Offline
Tarih: 18 Ağustos 2008, 19:34 Tek mesaj gösterimi1

Disket sürücüler, 1981'de IBM PC'nin tanıtılışından beri ortalıktalar ve bugün de veri taşımada kullanılıyorlar. Disket sürücülerde hareketli kısımlar bulunur ve bilgisayarın dışından gelen bir ortam kullanırlar, bunun için de zamanla aşınmaları daha kolaydır.Bu bölümde tartılan bütün sürücülerin ortak özelliği taşınabilir ortam sürücüleri olmalarıdır. Yani sürücü veriyi manyetik malzemeden yapılmış dönen bir plakaya yazıp oradan okur. Sürücüdeki ortam sabit bir hızla döner ve bir , yazma/ okuma kafasından geçer. Ortamın yüzeyi kafa ile temas ettikçe manyetik alandaki değişimler okunabilir. Bu değişiklikler bitlere karşılık gelir bunlar Word belgelerinizi, programları ve disketlerde sakladığınız her şeyi oluşturan sıfır ve birlerdir.Yüzeydeki değişimleri yalnızca okuyabilen CD-ROM dan farklı olarak, bu bölümdeki bütün sürücüler disk üzerindeki manyetik alana değişiklikleri yazabilirler.Bir diski veri ile doldurduktan sonra onu çıkarabilir ve yerine boş bir disket takabilirsiniz.

SÜRÜCÜ ELEMANLARI

Hangi tip olursa olsun, bir disket sürücü birkaç temel ortak parçadan oluşur. Bir disket sürücüyü doğru olarak kurmak ve bakımını yapabilmek için bu parçaların tanınması ve nasıl çalıştıklarının bilinmesi gerekir.

Okuma/Yazma Kafaları
Disket sürücülerde iki okuma/yazma kafası bulunur. Disket sürücüyü çift yüzlü kılan özellik budur. Disketin her bir yüzünde bir kafa bulunur ve her iki kafa kendi yüzünde hem kayıt hem de okuma yapabilir. Kafa mekanizması "kafa hareketlendiricisi" adı verilen bir motor yardımıyla hareket ettirilir. Kafalar disketin yüzeyinde ileri ve geri bir doğru üzerinde hareket ederek istenilen iz üzerinde kendini konumlandırır. Kafaların hareketi izlere teğet olacak şekildedir. Her iki kafa da aynı mekanizmaya bağlıdır; bu nedenle ayrı ayrı hareket edemezler. Kafalar elektromanyetik sarımlı yumuşak demirden yapılmıştır. Kafanın yapısı; merkezde kayıt bölümü çevrede silici bölüm olmak üzere iki bölümdür
Kayıt yönetimi tünel silinmesi olarak adlandırılır. İzler kafanın altından geçerken kafanın silici kısımları izin dış bantlarını siler. Böylece veriler her bir izde, ince bir tünel üzerinde bulunmak zorunda kalır. Böylece iki iz üzerindeki verilerin birbirlerini etkilemesi önlenmiş olur. Eğer veri sinyalleri yanlara doğru yayılırsa sorun çıkabilir.
Ayarlama, kafaların okuyacakları veya yazacakları izlerin tam üstüne getirilmesine verilen addır. Kafa ayarlanması, ancak mükemmel ayarlanmış bir sürücüde kaydedilmiş standart bir disket referans alınarak yapılabilir.
Kafalar bir yaya bağlıdır ve disket üzerine az bir basınç yapacak şekilde yerleşirler.. Kafaların disketle temasından dolayı disket üzerindeki oksit malzeme zamanla kafa üzerinde toplanır. Bu zararlı oluşum periyodik olarak kafalardan temizlenmelidir. Bu iş piyasada satılan temizleyici disketlerle yapılabilir.

Kafa Hareketlendiricisi
Kafa hareketlendiricisi kafaların disket yüzeyinde ileri geri hareket etmesini sağlayan bir motordur. Disket sürücülerde kullanılan bu mekanizmada stepper motor adı verilen özel bir motor kullanılır. Bu motor her iki yönde de tek bir devirden daha kısa miktarlarda da dönebilir. Bu tip motorlar istenilen yönde kısmi dönmeler gerçekleştirebilir.
Stepper motorun hareket edeceği kısa aralıklar önceden belirlenmiştir. Bu aralıklar izlere göre ayarlanır. Motora istenilen aralık miktarı dönmesi söylenebilir. Örneğin 25. ize gitmek için motora 25 aralık ilerlemesi söylenir.
Stepper motor kafaların bulunduğu platforma bir çelik bantla bağlıdır. Bu çelik bant mekanizma motorun dairesel hareketini çizgisel harekete dönüştürür. Bir stepper motorunun tam dönüş zamanı yaklaşık saniyenin beşte biri kadardır.

Spindle Motor
Spindle motor disketi döndürmek için kullanılır. Normal dönüş hızı sürücüye bağlı olarak saniyede 300 devirdir.

Devre Kartları
Bir disket sürücü mantık sürücüleri adı verilen bir ya da birkaç devre kartı içerir. Bu kartların görevi kafa hareketlendiricisi, okuma/yazma kafaları, spindle motor, disk alıcıları ve sürücüdeki diğer parçaları kontrol etmektir. Mantık kartı aynı zamanda sürücünün sistem birimindeki denetçi kartla iletişim kurması için arabirimlik yapar. Mantık kartları arıza yapabilir ve yenisini bulmak zor olabilir. Bu kartların fiyatları bazen sürücünün toplam maliyetinden fazla olabilir. Böyle durumlarda sürücüyü değiştirmek daha ucuza gelir.

5 1/4- İNÇLİK DİSKET SÜRÜCÜ
1981'de IBM PC ile birlikte gelen orijinal ekipman, 360K veri taşıyabilen büyük~e bir 5 1/4-inçlik sürüydü . Sonraları bu sürücünün 1.2M versiyonları fabrika standardı haline geldi. Bu sürücüde kullanılan diskler, tozdan ve benzeri etkenlerden korunmak için koruyucu kılıflarında saklanır. Diskin sağ tarafındaki çentik diskin yazılabilir olduğunu belirtir. Diski yazmaya karşı korumak istiyorsanız bu çentiğin üzerine yapışkan bant koyabilirsiniz.

3 1/2- İNÇLİK DİSKET SÜRÜCÜ
Daha sonradan çıkan , 3 ½-inçlik Disket Sürücü şu sıralar en çok. kullanılan sürücüdür. Bu sürücü için hazırlanan disketler, 514-in~lik disketlerden daha gelişmiş bir teknoloji olarak sunulmuştur. Daha fazla veri taşımasının yanı sırada daha küçük ve sağlamdır. Tozdan koruyucu metal kapağı yana Çektiğinizde bu saklama ortamının 5 ¼ inçlik disketlerle aynı, ancak biraz daha küçük olduğunu görebilirsiniz. Sürücü önceleri 720K kapasiteliydi, sonra bu 1.44M'a ve son zamanlarda 2.88M'a kadar. Açıktı. 2.88M kapasiteli sürücüler hiçbir zaman çok tutulmadı.


 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
handan222Kayıt: 10.02.2007
Üye No: 76,382
Offline
Tarih: 22 Nisan 2009, 15:06 Tek mesaj gösterimi2

saolsın...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
irondeskKayıt: 27.12.2007
Üye No: 100,593
Offline
Tarih: 06 Temmuz 2009, 11:17 Tek mesaj gösterimi3

teşekkürler
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle