Devir

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
La vié
eci
Bölüm Yöneticisi

Üye No: 82,236

Tarih: 01 Şubat 2015, 20:58 Tek mesaj gösterimi1

"Ben artık susmak istemiyorum. Çünkü insan belki hiç konuşamaz bir kere susarsa. Kuğu gibi dili dışarıda kalır, ses çıkmaz. Ben artık hep konuşacağım."

Bu bir devir romanı. Herkesin zamanı bir başkasına devrettiği hayatta, Ali ve Ayşe'nin beraber kurdukları gizli bir dünya var içinde. Sadece o iki çocuğun gördüğü ve bir tek dilsiz kuğuların bildiği bir yer. O dünyada bugün yaşadıklarımıza asıl biçimini verenler, yani unuttuğumuzu hatırlamadığımız şeyler var... Ece Temelkuran, yalnızca çocuk gözümüzle bakınca hatırlayacaklarımızı anlatıyor. Dilsiz kuğuların dün söylediklerini yarına devrediyor...
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı:
504

Yayınevi: Can Yayınları

Cry StaL

Söylenmemiş sözlerle sev beni dedi kadın,
Eskitilmemiş...

La vié
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
yağmurla gelen
o.O
Bölüm Yöneticisi

Üye No: 88,992

Tarih: 05 Şubat 2015, 21:16 Tek mesaj gösterimi2

“Unutulmayacak olanlar kalır… Ya hatırlamayacaklarımız?”

“Ben artık susmak istemiyorum. Çünkü insan belki hiç konuşamaz bir kere susarsa. Kuğu gibi dili dışarıda kalır, ses çıkmaz. Ben artık hep konuşacağım.”

Bu bir devir romanı. Herkesin zamanı bir başkasına devrettiği hayatta, Ali ve Ayşe’nin beraber kurdukları gizli bir dünya var içinde. Sadece o iki çocuğun gördüğü ve bir tek dilsiz kuğuların bildiği bir yer. O dünyada bugün yaşadıklarımıza asıl biçimini verenler, yani unuttuğumuzu hatırlamadığımız şeyler var...

Ece Temelkuran, yalnızca çocuk gözümüzle bakınca hatırlayacaklarımızı anlatıyor. Dilsiz kuğuların dün söylediklerini yarına devrediyor...

Geçmişten bugüne tüm hatıraların, hayatların, darbelerin ve sosyolojik yıkımların, hatırlanmayan ya da unutulmaya mahkûm kılınanların romanı, Devir…

Ece Temelkuran’ın Devir isimli yeni romanı, Ankara’da, 1980 Mayıs’ının son günlerinde başlıyor. Devir‘de, Ankara mahalleleri, meyhaneleri, sokakları, parkları belirgin bir yer tutsa da kitap “bir Ankara romanı” değil. Devir, Türkiye tarihinin en kritik dönemlerinden birini arka plana alıp, o günleri iki çocuğun dilinden, aklından ve duygularından anlatan, özel bir roman: Ayşe sekiz yaşında, annesi ve babası 12 Mart darbesinden sonra evlenmiş, orta sınıf bir ailenin çocuğu… En yakın arkadaşı Ali ise bir gecekondu mahallesinde yaşıyor. Bu iki yakın dostun tanıştıkları günden itibaren tek bir amacı vardır: Kuğulu Park’taki kuğuları kurtarırlarsa “devrimci abiler ve ablaların” ölmelerini engelleyeceklerini düşünmekte, bunu gerçekleştirmek için planlar yapmaktadırlar…

Unutmamak ile hatırlamak aynı şey midir? Yaşananlar, yani “hayat” yeni devirlere, kuşaklara nasıl geçer? Hangi izleri bırakır?

Kaynak: http://www.edebiyathaber.net/ece-temelkuranin-yeni...ayimlandi/

"Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar
Şu aranıp duran korkak ellerimi tut
Bu evleri atla bu evleri de bunları da
Göğe bakalım!"
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
La vié
eci
Bölüm Yöneticisi

Üye No: 82,236

Tarih: 06 Şubat 2015, 00:20 Tek mesaj gösterimi3

ama Kuğulu parkta bize arkadaşlık ediyor o kuğular ('

Ankara kokuyor buram buram ..

okutmak istiyor kendini.

teşekkürler.
|başlıklar birleştirildi.

Cry StaL

Söylenmemiş sözlerle sev beni dedi kadın,
Eskitilmemiş...

La vié
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle