Bu hastalık çocukların psikolojisini bozuyor..

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
CSKN
Snorcuk


Kayıt: 08.03.2005
Üye No: 62
Şehir: İstanbul..
Offline
Tarih: 09 Ekim 2012, 20:40 Tek mesaj gösterimi1Birçok çocukta görülen bademcik ve geniz eti rahatsızlıkları çocukların psikolojisini, sosyal hayatını, okuldaki başarısını bile olumsuz etkileyebiliyor.

Her çocukta olur deyip geçilen bademcik ve geniz eti rahatsızlıkları çocukların psikolojisini, sosyal hayatını, okuldaki başarısını bile olumsuz etkileyebiliyor.

Çocukluk çağının önemli ve sık tekrarlayan rahatsızlıklarından geniz eti ve bademcik rahatsızlıkları, kimi zaman yatakta geçirilen sıkıntılı günlere neden oluyor.

Rinoest Klinik'ten Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, çok sık karşılaşılan bu sağlık sorunu ile ilgili neler yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR

KBB Uzmanı Dr. Coşkun Şanverdi, geniz eti ve bademcik sorunlarının hastanın günlük yaşantısını etkilediği gibi okul çağındaki çocukların başarısının da ciddi oranda etkilediğini, karşımıza ciddi bir sosyal ve eğitim sorunu olarak çıktığını belirtiyor.

Yaşanan bu sağlık sorunu ile ilgili yapılması gerekenler konusunda bilgi veren Op. Dr. Coşkun Şanverdi, miniklerin korkulu rüyası haline gelen geniz eti ve bademcik rahatsızlıkları nedeniyle çocuklarda burun tıkanıklığından, gündüz yorgunluk hissi ve baş ağrısına, horlamadan uykuda nefes kesilmesine, davranış bozukluklarından hiperaktiviteye kadar birçok sorun yaşanabildiğini ifade etti.

Dr. Şanverdi, bu rahatsızlığın, yalnızca sağlık açısından değil psikolojik açıdan da sıkıntı oluşturabileceğini vurguladı.

“Geniz eti ergenlik sonrası gerileyen, bademcik ise daha çok 3-10 yaş arasında görülen bir rahatsızlık olma özelliğine sahiptirler ve vücudun bağışıklık sisteminde görev alırlar” diyen KBB Uzmanı Dr. Coşkun Şanverdi, buna rağmen bademcik ve geniz eti operasyonlarının neden yapıldığı ve bademciklerin neden ameliyatla alındığının en büyük merak konusu olduğuna değindi.

Dr. Şanverdi bu konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sağlıklı olmayıp işlevini yerine getiremeyen bademcikler, vücudu dışarıdan giren mikroplara karşı savunmak yerine sürekli iltihaplanarak bırakın vücudu savunmayı, aksine vücut için mikrop kaynağı oluşturmaktadırlar. Daha da önemlisi, çok sık geçirilen bademcik iltihapları sadece o bölgeyi etkilemekle kalmayıp; kalp, eklem ve böbrek romatizması için de önemli bir risk oluşturmaktadır.”

Bu konuda başarılı çalışmalara imza atan Dr. Coşkun Şanverdi, geniz eti ve bademcik hastalıklarının tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanması gerektiğini, uygulanan ilaç tedavisine rağmen sonuç alınmayan durumlarda ise cerrahi yola başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

HANGİ DURUMLAR RİSK TAŞIYOR?

KBB Uzmanı Dr. Coşkun Şanverdi, geniz eti ameliyatına hangi durumlarda karar verilmesi gerektiği konusunda ebeveynleri şöyle bilgilendirdi;

“Ortaya çıkan geniz eti iltihapları çocuğun sık tekrarlayan orta kulak iltihabı geçirmesine sebep oluyorsa, geçirilen geniz eti iltihapları kronik orta kulak enfeksiyonlarına yol açmışsa, senede 5 veya daha fazla sayıda geniz eti iltihabı geçiriliyorsa, ağzı açık uyuma, gündüz ağzı açık dolaşma, burun tıkanıklığı ve horlamaya yol açan geniz eti büyüklüğü varsa, uykuda nefes kesilmelerine sebep olan geniz eti büyümesi varlığında geniz eti ameliyatı yapılmalıdır.”

Bademcik ameliyatının olması gerektiği durumları sıralayan Şanverdi sözlerine şöyle devam etti;

“Sık bademcik iltihabı geçiriyorsa (senede 5 veya daha fazla sayıda), uykuda horlama ve nefes kesilmesine sebep olacak kadar sorun çıkaran büyük bademciklerin varlığında, çocuğun havale geçirmesine sebep olan sık bademcik iltihapları oluşuyorsa, beslenme bozukluğu ve kilo kaybına yol açıp büyüme gelişmeyi bozacak kadar büyük bademciklerin varlığında, erişkinlerde tüm tedavilere rağmen geçmeyen bademcik taşı ve ağız kokusu varlığında, geçirilen bademcik iltihapları kalp, eklem ve böbrek romatizmasına yol açmışsa; bu durumlardan herhangi biri gerçekleştiğinde ameliyat yapılabilir.”

Bademcik ameliyatlarında teknolojik gelişmelerin sayesinde artık yeni yöntemler kullanılıyor.

Thermal welding sistem denilen ve ameliyat sırasında dokulara verilen termal hasarı minimuma indirmeyi hedefleyen bu yeni yöntem sayesinde bademcik ameliyatları klasik yöntemlere oranla çok daha kansız geçiyor, kısa sürüyor ve termal hasarın minimuma inmesi, ameliyat süresinin kısalması gibi avantajları sayesinde ameliyat sonrası dönemde ağrı da büyük ölçüde azalıyor.

Çocuk sadece birkaç gün içerisinde iyileşiyor ve kısa sürede okul yaşantısına geri dönebiliyor.


İSTANBUL -İNTERNET HABER-

_________________
Zaman her şeyi çözer..
Şu beklemek olmasa..
❶❾⓿❸
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle