BM'den Batı'ya 'sığınmacılar için kapıları açın' ç

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
betterol
::dosttan ayrı::
Pano Yöneticisi


Kayıt: 04.04.2007
Üye No: 79,089
Offline
Tarih: 26 Şubat 2016, 23:57 Tek mesaj gösterimi1

BM'den Batı'ya 'sığınmacılar için kapıları açın' çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Balkan ülkeleri başta olmak üzere Batılı ülkelere, Suriyeli sığınmacılar konusunda kapıları açık tutma çağrısında bulundu.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Balkan ülkeleri başta olmak üzere Batılı ülkelere, Suriyeli sığınmacılar konusunda sorumluluklarını yerine getirme ve kapıları açık tutma çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, Ban, sığınmacıların Balkan rotasında bulunan ülkeler Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Makedonya'nın sığınmacılara giderek artan şekilde sınırlamalar uygulamasından endişe ettiğini, bunların uluslararası anlaşmalar ve buna ilişkin protokollerle çeliştiğini belirtti.

Ban, sığınmacıların Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa ülkelerine giden yolculuklarının da azalmadan sürdüğünü kaydetti.

Sınırların kapatılmasının Yunanistan'daki durumu daha da kötüleştirdiğini ifade eden Ban, Avrupa ülkelerindeki stresin de farkında olduklarına işaret etti. Ban, "Türkiye zaten 2,6 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Tüm ülkelere sorumluluğu paylaşma ve dayanışma ruhu içinde kapılarını açık tutma ve yasal süreci işleterek sığınmacıları kabul etmeleri çağrısı yapıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde sığınmacıların çoğunluğunun, gelişmekte olan ülkelerce misafir edildiğini bildiren Ban, küresel ölçekte bu sorumluluğun paylaşılmasını istedi.

Avrupa Birliği ülkeleri, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'den çıkışının engellenmesi için uzun süredir Türkiye'ye baskı yapıyor. Bu amaçla NATO gemilerinin Ege denizinde göçmenlerin geçişini caydırma için devriye gezeceği açıklanmıştı.

AA
_________________
ufacık bedenler büyütürüm
şehrin
ateşle yıkanmış
tevbekar sofrasında...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle