Açlık sınırı rakamları tutmadı!

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Lehfan
- nâr -
TurkBoard Fan


Uzaklaştırıldı
Kayıt: 10.03.2005
Üye No: 1,042
Şehir: - seventhsky -
Offline


Yasaklandım

Tarih: 23 Ağustos 2007, 00:31 Tek mesaj gösterimi1

TÜİK, açlık sınırını 222 YTL, Memur-Sen de bin 302 YTL olarak açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), toplu görüşmeler çerçevesinde mali ve sosyal haklarla ilgili komisyona sunduğu çalışmada, 2007 yılı tahmini değerlere göre açlık sınırının 222 YTL, yoksulluk sınırının ise 570 YTL olduğunu bildirdi. Alınan bilgiye göre, Mali ve Sosyal Haklar Komisyonu'nun, toplu görüşmeye katılan taraflara sunduğu raporda, Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırın tespitine ilişkin olarak, TÜİK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen ve Türk-İş tarafından istatistiki çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Açlık ve yoksulluk sınırının tespitinde uygulanan yöntemler, tüketim kalıpları, fiyat değişimleri ve kalori değerlerinin farklılık gösterdiğine işaret edilen raporda, Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan çalışmada, bir kamu çalışanı için açlık sınırı tutarının Temmuz ayı itibariyle 862 YTL, asgari geçim sınırının bin 135 YTL olarak hesaplandığı, Memur-Sen tarafından Gazi Üniversitesi'ne yaptırılan çalışmada da bir kamu çalışanı için açlık sınırı tutarının Temmuz ayı itibariyle 796, asgari geçim sınırının ise bin 146 YTL olduğu ifade edildi.

Raporda, TÜİK'in Dünya Bankası tarafından benimsenen metodolojiye dayanarak yaptığı çalışmada '4 kişilik bir ailenin 2007 yılı tahmini değerlere göre açlık sınırını 222 YTL, yoksulluk sınırını ise 570 YTL olarak hesapladığı' bildirildi. Raporda, Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen temsilcilerinin, TÜİK tarafından ortaya konulan istatistiki sonuçların 'kamu çalışanları için bir gösterge niteliğini taşımadığını' ifade ettikleri kaydedildi.

KONFEDERASYONLARIN SENDİKA ÖDENEĞİ TALEPLERİ

Memur-Sen halen 5 YTL olan sendika ödeneğinin 20 YTL'ye, Türkiye Kamu-Sen ise 35 YTL çıkarılmasını istediği belirtilen raporda, Ocak ayından itibaren sendika ödeneğinin 20 YTL'ye çıkarılmasının maliyetinin 142 milyon YTL, 35 YTL'ye çıkarılmasının maliyetinin ise 285 milyon YTL olduğu ifade edildi.

Raporda, 4/C kapsamındaki personelin memur yapılmasının bütçeye maliyetinin de 155 milyon YTL olduğu kaydedildi. Komisyon raporunda, konfederasyonlarının bazı talepleri ve buna ilişkin maliyetler şöyle hesaplandı: -Kira yardımının 2008 yılının ilk 6 ayında 25 YTL, ikinci 6 ay için 35 YTL olmasının maliyeti 515 milyon YTL. -Ayni olarak yapılan gıda ve giyim yardımının nakdi olarak yapılmasının maliyeti 485 milyon YTL. -22000 gösterge rakamı üzerinden evlenme yardımı verilmesinin maliyeti 30 milyon YTL. -2500 olan doğum gösterge yardımının 5 bine çıkarılmasının maliyeti 4 milyon YTL. -9500 gösterge baz alınmak suretiyle yapılan ölüm yardımı göstergesinin 25 bine çıkarılmasının maliyeti 12 milyon YTL. -22000 gösterge rakamı üzerinden evlenme yardımı verilmesinin maliyeti yaklaşık 30 milyon YTL. -İkiden fazla çocuğa da aile yardımı ödenmesinin yaklaşık maliyeti 88 milyon YTL.

A.A.

_________________
"Dünden yeni, bugünden eski"

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
efex61
Hamiş
TurkBoard Fan


Kayıt: 21.05.2006
Üye No: 60,954
Şehir: TRABZON
Offline
Tarih: 23 Ağustos 2007, 02:06 Tek mesaj gösterimi2

Şimdi biz kime inanalım ?
Aslında inanmamız da gerekmez...Türkiye'nin farklı yerlerinde,hatta mahallelerinde bile fiyatlar o kadar çok oynuyor ki...
Allah herkesin yardımcısı olsun...

_________________
İnsan yüreği bir sarkaç gibidir işte böyle... İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa kaymaya başlar.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ruhuNnefesi
yedi yıl sonra
TurkBoard Fan


Kayıt: 14.07.2005
Üye No: 19,142
Şehir: in tadı yok
Offline
Tarih: 23 Ağustos 2007, 08:54 Tek mesaj gösterimi3

iki rakam arasında çok fark var...yüksek olanda sanırım mutfak ihtiyaçları sucuktan kiviye kadar mevcut..diğerinde ekmek zeytin felan olsa gerek.allaha şükür ikisinin ortasında geçinip gidiyoruz.
_________________
" aheste çek kürekleri , mehtap uyanmasın "
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
BrakisefalKayıt: 25.08.2007
Üye No: 88,382
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 25 Ağustos 2007, 03:33 Tek mesaj gösterimi4

TUİK başkanı Ömer Demir, kendi rakamlarına kendi inanıyo mu acaba? Üniversiteden hocam olur kendileri. Bu ne insafsızlıktır yav. Az utanır insan şu rakamları açıklarken. Nefret ediyorum kendisinden.

Zaten dersinden de düşük not almıştım. hahahahaha
_________________
Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık: İçerek acı ölüm tasından
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

- H. Nihal Atsız -
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle