Yanlış kullanılan Türkçe için şikâyet kutusu

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  5 ...
 Yazar  Mesaj
bozUNtu
root
WebMaster

Üye No: 1

Tarih: 25 Şubat 2008, 09:39 Tek mesaj gösterimi41

« Kelebeğin Günlüğü » demiş ki:
« bozUNtu » demiş ki:
Anasayfa internetle birlikte ortaya çıkmış bir kelime. Bunun "ana sayfa" şeklinde yazılması gerektiğine kim ne zaman karar verdi benim haberim olmadı. Kurallara göre böyle yazılması gerekir derseniz anlarım ama bunun aslı budur derseniz kaynağınızı da göstermeniz gerekir.

Buna yanlış değil isteğe göre kullanım diyelim:
http://www.trt.net.tr/wwwtrt/anasayfa.aspx
http://www.ntvmsnbc.com/news/default.asp?cp1=1

Şuan aktif konular linkinin hatalı olduğunun farkındayım hatta kurduğum cümlelerde de genelde birleşik yazarım. Ancak buradaki hata tasarım yaparken bazı kullanımları kısaltma gerekliliğinden kaynaklanıyor (anasayfa'da olduğu gibi). Bunu anlamanızı beklemiyorum ama haklısınız kullanım hatalıdır.

Ip ile IP arasındaki farkı anlamadım!

Usta (Bunu bir saygı ifadesi olarak kullanıyorum), bu kısım benimle alâkalı olduğundan cevabı(nı) vereyim.

Yalnız öncelikle belirtmek gerekir ki bu başlık doğrudan bizim talebimiz doğrultusunda değil, bir şikâyet ile birlikte Türkçe hususundaki talep ve eleştirilerden bıkan bazı yöneticilerimizin inisiyatifiyle oluştu(ruldu).

Anasayfa - Ana Sayfa
Aslında bu konuda siz de haklısınız; hani Orhan Gencebay diyor ya: Bence sen de haklısın.

Şöyle ki ben, TDK'nin (birleşik kelimelerin yazılışı hakkında) belirlediği kuralları gözeterek o teklifi getirdim, yoksa hemen muhalif konumundaki Dil Derneği'nin ağ sayfasına bakıldığında bu kez karşımıza "Anasayfa" çıkmaktadır.

Ben de size farklı medya kuruluşlarından örnekler sunayım:

Hürriyet, Ana Sayfa
Yeni Şafak, Ana Sayfa
Yeniçağ, Ana Sayfa

TDK, Ana Sayfa(sı)

TDK, Birleşik Kelimelerin Yazılışı

Belki yarın TDK bu şeklinden vazgeçer, olabilir, o vakit ben de cayarım. Şu vakit ise dilde birlik oluşması açısından öncelikle TDK'nin hükümlerini (!) baz alıyorum.

Ip - IP
Aslında eleştirdiğim kısımda bunun açıklamasını yapmış ve bu şekilde bir kısaltma yöntemi olmadığını belirtmiştim ki bu da genel bir kabule (Yine bkz. TDK) dayanır. (Zaten böyle yaklaşılırsa dilde hemen her mesele kabule varır.) Misal, birçok kaynakta karşımıza çıkan TCP/IP... Gördüğünüz üzere, sözcüklerin ilk harflerinin alınmasıyla oluşturulan kısaltmalar büyük harfle yazılır. Üstelik TDK ve diğer sözlükçüler, bu ifadenin (Internet Protocol) Türkçeleştirilmişini (İnternet Protokolü) baz alıp i ve p harfleriyle kısaltılmasını tavsiye edecektir. O durumda "İp" şeklindeki bir kısaltma zaten (Misal, cümle başında) sorun teşkil eder. İnternet protokolü bir terimdir ve IP şeklinde yazılmalıdır. Bkz. AIDS, HIV, RAM, ROM, DNA, WAP, ABS, ADSL...

Bunlar ayrıntılardır, "Her şeyi düzelttik de bir bunlar mı kaldı/sıra bunlara mı geldi?" denilebilir, ama böyle bir başlık açıldığından ve işaret ettiklerim her daim göz önünde olduklarından öncelikle onlara değindim.

Bu arada, bir yazışmalıktan (ç)aldım, TDK Başkanı'nın "anasayfa"ya verdiği cevap:

Alıntı:
T.C.

ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU

Türk Dil Kurumu Başkanlığı

Sayı : B.02.1.KDT.5.02.10.00-873/3956

Konu :

Sayın Haluk AKIN

İlgi:03/11/2006 tarihli yazı.

Genel Ağ, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağıdır. "Ana sayfa" doğru yazım biçimidir. Güncel Türkçe Sözlük'te ana sözünün yedinci anlamı "temel, asıl, esas" biçiminde verilmiştir. Arapça sahife sözünden dilimize giren sayfa sözünün ikinci anlamına "gazete, dergi vb. yayınlarda özel bir alan için ayrılmış bölüm" biçimindedir. Kuralımız gereği her iki söz de anlamını koruduğu için ayrı yazılmaları doğrudur.

Bilgilerinizi rica ederim.

Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN
Türk Dil Kurumu Başkanı

KAYNAK:
Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005
Yazım Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005

TDK kusura bakmasın ama bu bildiriyi yayınladıklarında Türk interneti 13. yılındaydı (: Önemli olan bunları en başından biçimlendirmek. Aradan 13 yıl geçtikten sonra "bu böyledir" demek iş değil.

Seninde verdiğin örneklerde görüldüğü gibi siteler bile bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Hatta ben TRT'yi örnek olarak verdim ama o bile menü de "ana sayfa" olarak kullandığı linki başlıkta anasayfa olarak kullanmış. Kendi içinde bir çelişki var.

Olaya farklı açılardan baktığımız için olsa gerek bu konuda anlaşmamız pek mümkün değil gibi görünüyor. Türkçe kurallarını birinci sıraya koyarsak senin dediğin gibi olmalı bu konuda hemfikiriz ama internetin arkaplanıyla meşgul olduğunda malesef bu mümkün olmuyor.

ginux

Üye No: 8,051

Tarih: 04 Mart 2008, 12:28 Tek mesaj gösterimi42

online = çevrimiçi
offline = çevrimdışı
hide = gizli
root = kök, kaynak
webmaster = site yöneticisi
admin = yönetici
TB Movie DB (database ise ) = TB Film VT (veri tabanı)
style = arayüz
genel adminler = genel yöneticiler
calender = takvim
desing by bozUNtu = tasarım : bozUNtu

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
KrizanteM
H ü z ü n b a z
Admin

Üye No: 36,755

Tarih: 04 Mart 2008, 14:34 Tek mesaj gösterimi43

« ginux » demiş ki:
online = çevrimiçi
offline = çevrimdışı
hide = gizli
root = kök, kaynak
webmaster = site yöneticisi
admin = yönetici
TB Movie DB (database ise ) = TB Film VT (veri tabanı)
style = arayüz
genel adminler = genel yöneticiler
calender = takvim
desing by bozUNtu = tasarım : bozUNtu

Burada yabancı kelimeleri Türkçe'leştirmiyoruz. Sadece yanlış yazılan, sitede açtığımız başlıkları, forum açıklamaları ya da forum isimlerini bildiriyoruz.

Bunun dışına çıkmayalım!

Bazen ben kelimeleri değiştiriyorum yazı oluyor, bazen kelimeler beni değiştiriyor, yazık oluyor..

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
baqbaq

Üye No: 82,014

Tarih: 08 Mart 2008, 21:27 Tek mesaj gösterimi44

Mümkün oLduğunca düzgün konuşmaya çaLışcam Gülücük
efex61
Hamiş
TurkBoard Fan

Üye No: 60,954

Tarih: 09 Mart 2008, 13:22 Tek mesaj gösterimi45

Herkese

Yüksek Ressam
Emektar

Üye No: 31,251

Tarih: 22 Mart 2008, 16:14 Tek mesaj gösterimi46

Çok önceden bunu bildirmiştim ama. bi arkdaşım bana bunun bilerek sempatik olması açısından yazıldığını söylemişti. Hala öylemi düşünülüyor bilmiyorum ama yine de yazayım. Utandı

Doğrusu Hemşehri olacak. Hemcins gibi aynı şehirden... Melek ama.. Öpücük

TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 07 Nisan 2008, 19:40 Tek mesaj gösterimi47

Hayret, o kadar zamandır orada... Baygın

Dünya'dan Haberler

Neden "-dan" eki ayrılarak yazılmış? Dünya, eğer bir astronomi terimi olarak (Ay, Güneş, Mars.. gibi) kullanılsaydı büyük yazılırdı ve eki ayrılırdı, ama buradaki anlamıyla cümlede yer aldığında kendisinden sonra gelen herhangi bir ek kesme işareti ile ayrılmaz. Wink Füüü üüü üü
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 07 Nisan 2008, 20:27 Tek mesaj gösterimi48

Evet, nasıl oldu da fark etmedik.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
Scrat
Show Must Go On

Uzaklaştırıldı
Üye No: 99,069

Yasaklandım

Tarih: 07 Nisan 2008, 20:29 Tek mesaj gösterimi49

bi kere en başta "anasayfa" bitişik yazılmış Füüü üüü üü

FAÇALI - 2
Her Gün Yeni Bir Aşk
Emektar

Üye No: 29,416

Tarih: 07 Nisan 2008, 20:37 Tek mesaj gösterimi50

« Scrat » demiş ki:
bi kere en başta "anasayfa" bitişik yazılmış

O konu daha önce tartışılmıştı ve bozUNtu son noktayı koymuştu... Hemen bir önceki sayfada görebilirsin... Saygılar

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 5. sayfa (Toplam 22 sayfa) [Bu başlıkta 218 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  5 ...
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle