Tek mesaj gösterimi  Başlık: kuscular buraya 
Yazar Mesaj
achiles1907MesajTarih: 24 Aralık 2005, 14:47    Mesaj konusu: kuscular buraya Alıntıyla Cevap Gönder

evet arkadaslar kuscuları buraya beklıyoruz.hastalıklar besleme es zamanları hakkında bılmek ıstedıgınız her seyı bu konuda bulabilceksinizzz..

KANARYA

Ülkemizde ötücü kuşlar arasında en popüler yeri tutan Kanaryaların bakımı ve beslenmesi diğer kuşlara oranla çok daha kapsamlı ve özeldir. Üreticilerin kendilerine özgü mamalama ve bakım yöntemleri çok çeşitlilik taşır. Kanaryalarda dişi kuşun parmaklarında problem olmaması, derinin pembe renkli olması, erkekte ötücü olması aranır. Ayak tırnaklarda kabuklaşma, deride morluk ve hareketsizlik Kanarya kuşlarında istenmeyen özelliklerdir.
Kafeslerin geniş tutulması, gelişip-güçlenmelerini sağlar. Dişilerde göz ve gagalarının etrafı mat ve soluktur; bu özellik erkeklerden ayırt edilmesini kolaylaştırır.
Damızlıkların ayrılması: Damızlıklar,sonbahar ve kışa doğru seçilmelidir. Yer müsait ise, dişiler ve erkeklerin her biri ayrı ayrı odalarda bulunmalıdır. Birbirlerini sürekli işiten kuşlar zamanından evvel kızgınlığa girebilir. Kanaryalar genellikle yuva yapmaya Nisan ayında başlarlar, bölgelere göre değişen bu durum ısıtılarak kontrol edilebilir. Üreticilere göre en iyi yem ölmüş şalgam tohumu ve nijerdir, kenevir tohumu ile karıştırılarak verilmesi önerilir. Kuluçkalardaki yavruların hasar görmemesi için yavruya bırakılacak annenin tırnakları muhakkak kesilmelidir.
Tekrar çiftleşme: Dişi 10 gün kadar dinlenmelidir, bu zaman içinde onu tekrar çiftleşmek için hazırlamak çok önemlidir. Günde 1 kez banyo aldırılmalı ve özenle beslenmelidir, dişi bir yandan yavrularını beslerken bir yandan da yuvasını yapıp bitirecektir. Dişi tünekten tüneğe uçup kanatlarını kaldırarak hafif bir ses çıkarır ve erkeğini davet eder. İkinci kuluçka zamanında erkek kuş ilk yumurtadan 48 saat evvel çiftleşmesi yeterlidir. Yuvaya nikotin kokan ellerle dokunulmaması son derece önemlidir.
Yavruların bakılması: Yavrular yumurtadan çıkınca 1-2 gün gözleri açılmaz, annesi 8-10 gün yuvadan hiç ayrılmaz. 30 gün kadar sonra anne, yavrularını kendi hallerine bırakır. Bu dönemde çabuk bozulan yumurtanın sarısı yerine yüksek kaliteli hazır mamaların kullanımı çok daha besleyici ve zararsız olacaktır. Kanarya yavruları yaklaşık 20 günlükken uçarlar, 30 günlük olan yavru mama kırmaya başlar, Mama yanında kendir, bisküvi ve yulaf verilmelidir. Yeşillik en az miktarda verilmeli, verirken yıkayıp kuruttuktan sonra vermek gerekir. Aydınlık çok faydalıdır ve genç yavruların sabah erken saatte yedirilmesi çok daha iyidir
BİT TAARUZU
Kuşlarınız gece uyuması gereken saatlerde aniden salma veya kafeslerde kendilerini sağa sola vurarak uçarlarsa bilinki bit taruzu vardır ve sizi sıkı bir mücadele bekliyor

YAVRULARA OTUM DERSI VERMEK

Güzel ötüşlü kanaryalara sahip olabilmek için iyi bir seçim yapmalısınız. Özellikle bülbül ötüşlü bir kanarya yetiştirmek isteyenlerin seçeceği kuş, ötücü bir aileden gelmeli ve taklit edici bir ses yeteneğine, tok ve hançerli bir sese sahip olmalıdır.
Yeşil ve gri renkli, dayanıklı, ötücü kuşları tercih edin. Border ve Norwich kanından gelen, geniş göğüslü olanlar, eğitimde başarılı olacaktır.
Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, kanarya için bozuk sayılabilecek nağmelerin ayıklandığı ders kaseti, günde 4-5 saat yavrulara dinletilmeli. Kesintisiz der için, auto-reverse teypleri tercih etmekte fayda var.
Yavrular 30 günlük olup mama yemeye başladığında, annelerinden ayrılıp izlemeye alınır. Erkek yavrular ayrılır. Üç ay boyunca derslere devam edilir.
3 aylık olan, ötüş kabiliyetli kuşlar, birbirlerini göremeyecekleri kafeslere alınırlar. Kafesin üzerine bir bez örtülmeli. Ötüş eğitimi sessiz bir odada yapılmalı. Kanaryanın dikkatini dağıtacak ya da ötüşünü etkileyecek kapı zili ya da televizyon sesi, bu odada asla duyulmamalı. Kısacası eğitim sırasında yavru kanaryanın dikkati dağılmamalı.
Artık kuşunuz, zaman zaman bülbül nağmeleri çalmaya başlar. Zaman zaman örtüyü kaldırıp, onu dinleyebilirsiniz. Bu işlem, kanatyanın insana alışmasını da sağlar.
Kuş 7 aylık olduğunda, kızgınlık belirtileri göstermeye başlar. Bu dönemde, kaset çalma işini geceye alabilirsiniz.. Dersleri titizlikle uygularsanız, çok güzel ötüşlü bir kanaryaya sahip olabilirsiniz. Kuşun istediğiniz anda ötmesini sağlayabilmek için, ters sesler çıkarın. Mesela iki metali birbirine sürtün.

BAKIMI
Genel kanarya bakımı oldukça belirgindir. En iyi diyet, kolza, nijer ve keten tohumu içeren ticari kanaya yemi karışımıdır. Çoğunlukla kanaryalar ak darı sevmediğinden ak darı içeren karışımlar tercih edilmemelidir.

Kanaryalar ayrıca onları formda tutacak özel bir beslenme türüne de gereksinim duyar. Bu tür besinleri kaplarında ayrı bir tabakta verilmelidir. Taze yeşil sebze ve meyve verilmelidir. Taze yeşil sebze ve meyve verilebilir. Mürekkep balığı kemiği kesinlikle her kafeste bulundurulmalıdır.

Taze su asla ihmal edilmemelidir. Yazın her gün, kışın ise haftada birkaç kez kanaryanın banyo yapabilmesi için kafesin içine banyoluğu konulmalıdır.

Genellikle kanaryaların ev içinde serbesçe uçmalarına izin verilmez. Bu nedenle alınabilecek en geniş kafes alınmalıdır. Kuşçularda küçük kafeslerde barındırılmaları yanıltıcıdır. Geçici olarak buna izin verilse de kanaryalar kanatlarını kullanabilecekleri bir kafes içinde barındırılmalıdır. Kafesin boyutları en az 40x40cm olmalıdır.

Tünekleri farklı şekil ve kalınlıklarda olmalıdır. Böylece ayaklarda problem yaşanmasının önüne geçilebilir. Bu kuşlar genellikle oyuncaklarla pek oynamaz zamanını tünekten tüneğe atlayıp şakı***** geçirir.

Kanaryalar genellikle tek başlarına beslenir. Üretim amacıyla bir dişi ve erkek eynı kafeste beslenebilir ve bu şekilde sürekli öten erkeklere de rastlanmaktadır.

Kanaryalar yılda bir kez ve genellikle yazları tüy döker. Bu süreç ılık hava ve uzun gün ışığı ile alakalıdır. Bu süre içinde erkekler ötmeyi keser ve tüm tüyler çıkıncaya kadar tekrar ötmez.

Nâdir de olsa bazı erkekler tüyleri çıktıktan sonra bile ötmekte isteksiz olabilir. Bu durumda eğitim kasetleri bu isteksiz kuşları harekete geçirebilir. Kanaryalar mevsim dışında tüy döktüyse bu genellikle suni ışık ve ısı nedeniyledir ve yapılması gereken kuşun daha serin bir ortamda ve gün batımı kafesin üstü örtülerek bakılmasıdır.
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
TurkBoard çerezlerini temizle