Tek mesaj gösterimi  Başlık: Artworks of Willem Haenraets 
Yazar Mesaj
exixiz
Emektar
Emektar


MesajTarih: 19 May 2012, 16:45    Mesaj konusu: Artworks of Willem Haenraets Alıntıyla Cevap GönderArtworks of Willem Haenraets
85 JPG | up to 6000x7000 Pixels | 70.7 MB

Willem Haenraets was born in Rotterdam on October 9, 1940 and his talent was discovered at an early age. Haenraets was just 16 when he started his trainng at the academy in Maastricht, which he followed with further education at the Antwerp art academy. Granted a scholarship for talented students, he received his artistic polish as a master craftsman student of the renowned professors Sarina and Vaarten. Haenraets’ creations are evidence that the great tradition of the Belgian-Dutch school has received a flourishing sequel. The old masters certainly would have given him a nod of approval. With soft colors, the artist conjures up a romantic world of beautiful illusion on his canvasses.

Willem Haenraets 9 Ekim 1940 tarihinde Rotterdam'da doğdu ve yeteneğini erken yaşta keşfedildi. O Antwerp sanat akademisinde ileri eğitim ile takip Maastricht akademisi, onun Hazırlık Eğitimi başladı Haenraets sadece 16 idi. Yetenekli öğrenciler için burs, o ünlü profesörlerin Sarina ve Vaarten bir usta öğrenci olarak onun sanatsal lehçe aldı. Haenraets 'kreasyonlar Belçika-Hollanda ekolünün büyük geleneği gelişen bir netice aldığını kanıtlar vardır.Eski ustalar kesinlikle onu tasvip bir selam verirdi. Yumuşak renkler ile, sanatçı tuvallerin üzerine güzel illüzyon romantik bir buluşuyor..:: Download ::.

FilePost | RapidGator | Turbobit
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
TurkBoard çerezlerini temizle