Panik Atak Yardımlaşma ve Dostluk Kulübü

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  3
 Yazar  Mesaj
doc
Alter Ego

Üye No: 1,155

Tarih: 17 Şubat 2009, 18:41 Tek mesaj gösterimi21

« KrizanteM » demiş ki:
« doc » demiş ki:
İki düzeltme:

1. Panik atak değil, panik atağı!

2. Panik bozukluk değil, panik bozukluğu!

Lütfen Türkçe'ye özen!

Türkçe diyorsun ama rahatsızlıkların isimleri bu şekilde geçiyor.
Panik Atağı diye bir rahatsızlık yok mesela, ismi Panik Atak'tır.

Bilmişlik yapıyor görünmek istemem, ama ben psikiyatristim.

Halk arasındaki ya da medyadaki hatalı kullanım nedeniyle panik atak ya da panik bozukluk yazılıyor.

Ama doğrusu, panik atağı ve panik bozukluğudur.

Herhangi bir psikiyatri kitabında doğrusunu görebilirsiniz.

Örneğin Orhan Öztürk'ün kaleme aldığı kitapta panik bozukluğu ile ilgili kısımda neden doğru kullanımın panik atağı ve panik bozukluğu şeklinde olması gerektiğine dair dilbilimsel açıklamaya yer verilir.

Detaylı bilgi için o kısma göz gezdirebilirsiniz...

Ayrıca ben İngilizce mütercim - tercümanlık yüksek lisansı yapıyorum. Dolayısıyla her iki dile de hakim olduğum söylenebilir. İngilizce'nin söz dizilerini bire bir Türkçe'ye geçiremezsiniz. Doğrusu panik atağı olmalıdır, zira bu bir isim tamlamasıdır. İngilizce'de olduğu gibi panik atak şeklinde yazarsanız, paniği sıfat niyetine kullanmış olursunuz ki, Türkçe'de bu şekilde sıfat türeten bir yapım eki yoktur.

Neyse, konuyu dilbilimsel açıklamalarla sıkıcı hale getirmek istemem.

Ama doğru kullanım şudur ve bu tartışmaya açık bir konu da değildir:

1. Panik atağı
2. Panik bozukluğu

Düzeltmeyi yapmakta fayda var. Zaten polikliniğe her gün kendisine "panik atak" tanısı koyup gelen bir sürü hasta görüyorum, üstüne bir de burada aynı bozuk Türkçe'yi görmemeyi tercih ederim. Lütfen Türkçe'ye özen!
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
XIZDIRAPX
KaptaN

Üye No: 71,094

Tarih: 22 Şubat 2009, 02:59 Tek mesaj gösterimi22

« doc » demiş ki:
İki düzeltme:

Lütfen Türkçe'ye özen!

Arkadaşın bu tesbitlerinin her ikisi de doğru ve söylediği gibi tartışmaya açık değil.
Bir sohbet sırasında; psikolog bir arkadaşımızın kitaplarda da "Panik Atağı" şeklinde yer aldığını söylemesi ve bizim de zaten "Panik Atak" tamlamasının olduğu gibi Türkçe'ye aykırı olduğu kanaatimiz birleşince, hastalığın "Panik Atağı" olduğu konusunda fikirleri netleştirmiştik.
Yalnız, bu başlıklardaki kullanımına eleştiri getirmek konusunda yorum yapmak istemem.
Çünkü, bu başlığa giren insanların birçoğu bu hastalığı "Panik Atak" olarak biliyor ve adlandırıyor.
Yine de sonuç: "Panik Atak" Türkçe'ye uygun değil ve bilimsel terim olarak da yanlış adlandırılmış.
Her iki ok da sanırım, kullanımın değiştirilmesi yönünde ağır basıyor.

Orayı çizdikten sonra yeni açılan bu bölümle ilgili bir yorum yapalım.
Çok faydalı (:
realdogus
Pos Programmer C/C++
Emektar

Üye No: 13,110

Tarih: 22 Şubat 2009, 03:58 Tek mesaj gösterimi23

bendede son 1,5 yıldır war..Zengin hastalığı demişti doktor hehehe

Sözlerinde birkaç satır eksik..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
D'Sis
kuzgun

Üye No: 141,399

Tarih: 22 Şubat 2009, 05:40 Tek mesaj gösterimi24

« doc » demiş ki:
İki düzeltme:

Lütfen Türkçe'ye özen!

bunlardan her sitede mi var ya Çok Mutlu Panik Atak diye geçer bu hastalık, panik bozukluğu ve panik bozukluk, kullanım alanına göre değişir ama anlamı değişmez Wink Türkçe öğretmen için öncelikle Türkçeyi iyi öğrenmek gerekir arkadaşım (;

Alter Ego

Üye No: 1,155

Tarih: 23 Şubat 2009, 22:18 Tek mesaj gösterimi25

« Sekhmet » demiş ki:
« doc » demiş ki:
İki düzeltme:

Lütfen Türkçe'ye özen!

bunlardan her sitede mi var ya Çok Mutlu Panik Atak diye geçer bu hastalık, panik bozukluğu ve panik bozukluk, kullanım alanına göre değişir ama anlamı değişmez Wink Türkçe öğretmen için öncelikle Türkçeyi iyi öğrenmek gerekir arkadaşım (;

Hatalı kullanım...

Prof. Dr. Orhan Öztürk'ün kitabından üşenmedim, aynen yazıyorum...

ISBN: 978-975-93453-2-7

Yenilenmiş 11. Baskı, Cilt 1, sayfa 457.

Dipnotlar:

* Ülkemizde panik bozukluğunda görülen "panik nöbeti" karşılığında "panik atak" denmesi halk arasında da giderek yaygınlaştı. Köylü, kentli hastalardan "bende panik atak hastalığı var" dendiğini sık işitiyorum. İki tıbbi sözcüğün bu denli kısa sürede bu denli yaygınlaştığını hiç görmemiştim. Sanırım hem panik hem atak gibi iki keskin sözcük sıkıntılarını anlatmaya çalışan hastalara çekici geliyor. "Atak" sözcüğünü de asıl anlamını bilmeden benimsemişler. Bunu başlangıçta kimi hekimler İngilizceden çeviri yaparken İngilizce ve Türkçe kurallarını fazla düşünmeden "panik bozukluk, panik atak" diye yazdılar, böyle kullandılar. Bu yanlışı sürdürenlerin sayısı az değil.

** Biraz gramer: İngilizce'de iki isim yan yana gelebilir. Örneğin "anxiety disorder", "drug effect", "panic disorder" gibi. Türkçe'de iki isim böyle bir amaçla yan yana getirilince ikincisi ek alır. Anksiyete bozukluğu, ilaç etkisi, panik bozukluğu gibi. İngilizce'de panik isimdir. "I am panic" hiçbir zaman denemez. "I am panicky" ya da "I am in a panic" denir. Toplumun tıp terimlerini bilmemesini kınayamayız, ama hekimlerin dili yanlış kullanmalarını kınayabiliriz.

Bu konu tartışmaya açık bir konu değildir.

Panik Atağı ve Panik Bozukluğu, doğru kullanımlar...

NOKTA!
D'Sis
kuzgun

Üye No: 141,399

Tarih: 23 Şubat 2009, 22:50 Tek mesaj gösterimi26

Merhaba, konu dışına çıkmamak gerekir evet ama ben bu hastalığı yaşadım daha önce, bir yakınım da yaşadı...
Çok iyi biliyorum hastalığı ve neler yapılması gerektiğini.
Ya da hastalık hakkında yeterince bilgiye sahibim diyelim =)
Bir hasta nöbet geçirdiği zaman dışardan birisinin suali şu olsun =
Ne oluyor ?
cevap : Hasta panik atağı geçiriyor denilir.
Sual : Rahatsızlığı nedir? ( olsa idi şayet )
Cevap : Panik bozukluğu olurdu...
Bugüne kadar bakarsanız bir çok Doc. Prof.. Yanılıyor tespitlerinde.. Yalanlamıyorum Fakat Panik Atak yanlış durmadığını savunuyorum hala konuda. Yukarda da açıkladığım gibidir aynen, Kullanım alanına göre kelimeleri kip ve ek' lemek de Türkçenin gerekliliğidir. Neyse bu kadar yeterli (:

.
Emektar

Üye No: 16,455

Tarih: 23 Şubat 2009, 22:53 Tek mesaj gösterimi27

panikatak -ğı
isim, ruh bilimi (pani'katak) İngilizce panic attack

Aşırı korku, heyecan dolayısıyla saldırgan, telaşlı davranışta bulunma veya içine kapanma

http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433...=panikatak

Mutlaka bir kanıt arayacaksak adres Türk Dil Kurumu olmalı. Ek aldığında panikatağı, eksiz hali ise panik ve atak kelimelerinin bitişik yazılışı şeklinde.

Al götür rüzgârlara savur..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
GülPembe
Pır Pır Kelebek
Admin

Üye No: 3

Tarih: 25 Şubat 2009, 17:20 Tek mesaj gösterimi28

« KrizanteM » demiş ki:
Panik bozukluk yaşayanlar, tedavi görenler, bu konuda yardım almak isteyenler, iyileşenler...

Burası sizin yeriniz...

Neyin araştırması bu Krizz ??? Çok Mutlu

Emektar

Üye No: 16,455

Tarih: 25 Şubat 2009, 19:25 Tek mesaj gösterimi29

Hoşgeldin. (:
Bir panik atak gelmiş. Yakalayın kaçmasın Ama bennn

Al götür rüzgârlara savur..
KrizanteM
H ü z ü n b a z
Admin

Üye No: 36,755

Tarih: 26 Şubat 2009, 13:45 Tek mesaj gösterimi30

« GülPembe » demiş ki:
« KrizanteM » demiş ki:
Panik bozukluk yaşayanlar, tedavi görenler, bu konuda yardım almak isteyenler, iyileşenler...

Burası sizin yeriniz...

Neyin araştırması bu Krizz ??? Çok Mutlu

Araştırma değil, dostluk ve yardımlaşma (:

Hoşgeldin bu arada Öpücük

Bazen ben kelimeleri değiştiriyorum yazı oluyor, bazen kelimeler beni değiştiriyor, yazık oluyor..

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 5 sayfa) [Bu başlıkta 47 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  3
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle