Tek mesaj gösterimi  Başlık: Aşkın simgesi "Tac Mahal" çatlıyor 
Yazar Mesaj
Blackio
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan


MesajTarih: 15 Şubat 2009, 15:55    Mesaj konusu: Aşkın simgesi "Tac Mahal" çatlıyor Alıntıyla Cevap GönderRomantik görünüşü, değerli taşları ve süslemeleriyle dikkat çeken 360 yıllık binanın temelleri kuraklık yüzünden toprağın çökmesi sonucu sarsıldı.

Sevginin simgelerinden Tac Mahal tehdit altında...

Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabu edilen Tac Mahal'in mermerleri sararıyor ve çatlıyor.

Hava kirliliği, parıltısı ile ünlü beyaz mermerleri sarartırken, kuraklık da Taç Mahal'in altındaki yerin çökmesine ve çatlamasına yol açıyor.

Güzelliği dillere destan, 75 metre yüksekliğinde, saf mermerden yapılmış bir anıt mezar olan Tac Mahal modern dünyanın yaşam koşullarına ayak uyduramıyor.

Hindistan hükümetinin kontrol altına alma çabalarına rağmen, bölgedeki hava kirliliği beyaz mermerlerinin parıltısı ile ünlü Tac Mahal'i sarartıyor.

Tac Mahal'in bulunduğu bölgenin hava kirliliğinden etkilenmemesi için etrafında 500 metre çapındaki bir alan içinde motorlu taşıt trafiğine izin verilmiyor.

Bölgeyi vuran kuraklık yüzünden kıyısında bulunduğu Yamuna Irmağı'nın suyunun azalması da yapının duvarlarında çatlamalara yol açıyor.

Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, değerli taşları ve süslemeleriyle dikkat çeken 360 yıllık binanın temellerinin kuraklık yüzünden toprağın çökmesi dolayısıyla sarsıldığı belirtiliyor.

Minareleri depremde binanın üzerine yıkılmaması için dışarı doğru üç derecelik eğimle yapılan aşka adanan en büyük yapıt Tac Mahal'i her gün 20 bin turist ziyaret ediyor.

KAYNAK
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
TurkBoard çerezlerini temizle