Tek mesaj gösterimi  Başlık: Türkiye'den Gazze için diplomatik girişim 
Yazar Mesaj
èvanèscè
Emektar
Emektar


MesajTarih: 28 Aralık 2008, 21:05    Mesaj konusu: Türkiye'den Gazze için diplomatik girişim Alıntıyla Cevap Gönder

Türkiye, Gazze Şeridi’ndeki olaylarla ilgili yoğun diplomatik girişimlerde bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu girişimler çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın çeşitli bölge ve bölge dışı ülkelerdeki muhatapları ve uluslararası kuruluşların Genel Sekreterleriyle telefon görüşmeleri yaptıkları, endişe ve görüşlerini aktardıkları belirtildi.

Başbakan Erdoğan’ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la görüşerek, İsrail’in askeri harekatının derhal durdurulması ve Gazze’deki halka insani yardım ulaştırılması için BM’nin aktif olarak devreye girmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “Sayın Bakanımız da, İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’yla bir telefon görüşmesi yaparak, İKÖ Dışişleri Bakanlarının Gazze Şeridi’ndeki olayları görüşmek üzere olağanüstü toplanmasını önermiştir. İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, bu çerçevede gerekli çağrıyı yapmıştır.”

BAŞBAKAN ERDOĞAN: ORANTISIZ GÜÇ
Başbakan Erdoğan Ankara’nın Altındağ ilçesinde AK Parti belediye başkan adaylarını açıklamak için geldiği kürsüde Gazze’deki İsrail saldırısına değindi. Erdoğan “İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıyı kınıyorum. Masum insanların öldürülmesini, sivil yerleşim yerlerini bombalanmasını ve oranstısız güç kullanılmasını kınıyorum. Yapılan operasyon dünya barışına indirilmiş darbedir. İsrail’in yaptığı ciddi bir insanlık suçudur. Operasyon barış sürecini tıkadı. İsrail’i bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimize yardımlarımızı devam ettirirken gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” dedi.

http://ntvmsnbc.com/news/470483.asp
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
TurkBoard çerezlerini temizle