Yanlış kullanılan Türkçe için şikâyet kutusu

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  ... 22
 Yazar  Mesaj
AsiJojuk
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan

Üye No: 33,092

Tarih: 16 May 2010, 17:59 Tek mesaj gösterimi211

Gerçekten karıştırdım bir an. Teşekkürler KG. Saygılar

Çok ders çalıştım, çok hukuk terimi ile uğraştım da diye bahane bulacaktım fakat; hukuk terimi olarak kullanılan gözaltı da birleşik yazılır. Neden böyle bir karmaşaya düştüm anlamadım.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 16 May 2010, 21:25 Tek mesaj gösterimi212

Gündüz gördüm ve düzeltecektim ama zamanım olmadı. Düzeltme için teşekkürler KG.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
doc
Alter Ego

Üye No: 1,155

Tarih: 18 May 2010, 00:53 Tek mesaj gösterimi213

« paLpebra » demiş ki:
« doc » demiş ki:
« ingénue » demiş ki:
Gece Lambası Kullanıyor Musunuz?
Evet
Hayır
Gece Lambasıda ne?

- da eki ayrı mı olmalı sanki? yow yow

Oradaki da ek değil, bağlaç. Wink

Bir de "Türkçe Kâtili" nedir? Katili olmalı bence...

Gece Lambası tamlama ise eğer ('da) olarak ayrılması gerekmiyormu ? Ser'de uykusuzlukla var karıştırıyor olabilir..

Birde (Lâmbası) şapkamızı unutmayalım (:

Pardon, üstünden bayağı bir zaman geçmiş ama ben yeni fark ediyorum.

Tamlama olursa -de ekinin kesme işareti ile ayrılması gerekliliği nereden çıkmış, ben anlayamadım. Kesme işareti, özel isimlere getirilen çekim eklerini ayırmak için kullanılır. Tamlamalara getirilen çekim eklerinin kesme işareti ile ayrılması diye bir dilbilgisi kuralı ben bilmiyorum. Dolayısıyla bu öneriyi doğru bulamadım.

Ayrıca bana kalırsa "Ser'de" değil "serde" yazılmalıydı sonrasında da.

Bir de "lâmba" mı? Neden düzeltme / inceltme işareti kullanıyoruz burada? Lamba, lambadır. Düzeltme işaretine gerek yok. Bu işaretin adı da "şapka" değildir. Çok Mutlu
paLpebra
숨
Emektar

Üye No: 11,931
Gizli

Tarih: 18 May 2010, 01:18 Tek mesaj gösterimi214

İlkokulda kolay öğrenelim diye öğretmenimiz öyle anlatmıştı

Seri İsim olarak düşünmüşüm galiba..
Sch
vive l'Amour`

Üye No: 72,921

Tarih: 18 May 2010, 11:29 Tek mesaj gösterimi215

« doc » demiş ki:
Bir de "lâmba" mı? Neden düzeltme / inceltme işareti kullanıyoruz burada? Lamba, lambadır. Düzeltme işaretine gerek yok. Bu işaretin adı da "şapka" değildir. Çok Mutlu

Bilakis, şapka işareti ve uzatma işareti olarak da adlandırılır. Dil bilgisinde "düzeltme işareti" anlamına gelen "şapka" adında bir kelimenin bulunduğunu gösterir bu da.

Selamlar.

Alter Ego

Tarih: 17 Haziran 2010, 01:19 Tek mesaj gösterimi216

« Sch » demiş ki:
« doc » demiş ki:

Bilakis, şapka işareti ve uzatma işareti olarak da adlandırılır. Dil bilgisinde "düzeltme işareti" anlamına gelen "şapka" adında bir kelimenin bulunduğunu gösterir bu da.

Selamlar.

Üzgünüm ama yanılıyorsunuz.

bkz.: http://tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F...4D94121ECE

Düzeltme İşareti

Düzeltme işaretinin kullanılacağı yerler aşağıda gösterilmiştir:

1. Yazılışları bir, anlamları ve okunuşları ayrı olan kelimeleri ayırt etmek için, okunuşları uzun olan ünlülerin üzerine konur: adem (yokluk), âdem (insan); adet (sayı), âdet (gelenek, alışkanlık); alem (bayrak), âlem (dünya, evren); alim (her şeyi bilen), âlim (bilgin); aşık (eklem kemiği), âşık (vurgun, tutkun); hakim (hikmet sahibi), hâkim (yargıç); hal (pazar yeri), hâl (durum, vaziyet); hala (babanın kız kardeşi), hâlâ (henüz); şura (şu yer), şûra (danışma kurulu).

UYARI : Katil (< katl = öldürme) ve kadir (< kadr = değer) kelimeleriyle karışma olasılığı olduğu hâlde katil (ka:til = öldüren) ve kadir (< ka:dir = güçlü) kelimelerinin düzeltme işareti konmadan yazılması yaygınlaşmıştır.

2. Arapça ve Farsçadan dilimize giren birtakım kelime ve eklerle özel adlarda bulunan ince g, k ünsüzlerinden sonra gelen a ve u ünlüleri üzerine konur: dergâh, gâvur, ordugâh, tezgâh, yadigâr, Nigâr; dükkân, hikâye, kâfir, kâğıt, Hakkâri, Kâzım, mahkûm, mekân, mezkûr, sükûn, sükût. Kişi ve yer adlarında ince l ünsüzünden sonra gelen a ve u ünlüleri de düzeltme işareti ile yazılır: Halûk, Lâle, Nalân; Balâ, Elâzığ, İslâhiye, Lâdik, Lâpseki.

3. Nispet i'sinin belirtme durumu ve iyelik ekiyle karışmasını önlemek için kullanılır. Böylece (Türk) askeri ve askerî (okul), (İslam) dini ve dinî (bilgiler), (fizik) ilmi ve ilmî (tartışmalar), (Atatürk'ün) resmi ve resmî (kuruluşlar) gibi anlamları farklı kelimelerin karıştırılması da önlenmiş olur.

Nispet i'si alan kelimelere Türkçe ekler getirildiğinde düzeltme işareti olduğu gibi kalır: millîleştirmek, millîlik, resmîleştirmek, resmîlik.

Ayrıca uyarı kısmına dikkat edilirse, daha önce ifade ettiğim üzere "katil" sözcüğü de düzeltme işareti olmadan yazılır. Bu bilgiye doğrudan Türk Dil Kurumu'nun web sayfasından ulaşıldığına lütfen dikkat edilsin.
Kelebeğin Günlüğü
Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 17 Haziran 2010, 01:45 Tek mesaj gösterimi217

« doc » demiş ki:
« Sch » demiş ki:
« doc » demiş ki:

Selamlar.

Hocam yalnız bir de şunlar var: Şapka İşâreti, Uzatma İşâreti

"Kâtil" meselesi daha önce de vurgulanmış, ama sanırım (henüz) ona el atacak kimse yok.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
doc
Alter Ego

Tarih: 17 Haziran 2010, 02:56 Tek mesaj gösterimi218

« Kelebeğin Günlüğü » demiş ki:
« doc » demiş ki:
« Sch » demiş ki:
« doc » demiş ki:

Selamlar.

Hocam yalnız bir de şunlar var: Şapka İşâreti, Uzatma İşâreti

"Kâtil" meselesi daha önce de vurgulanmış, ama sanırım (henüz) ona el atacak kimse yok.

Hmm, evet, TDK sözlüğünde bunlara yer vermiş; imlâ kılavuzunda yer vermemişse de.

Bu durumda ben yanılıyorum, hatalı bilgi için özür dilerim.

Yukarıdaki düzeltmem görmezden gelinsin lütfen.
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 22. sayfa (Toplam 22 sayfa) [Bu başlıkta 218 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  ... 22
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle