Tek mesaj gösterimi  Başlık: Zeki Müren Anısına 
Yazar Mesaj
Arturo Bandini
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan


MesajTarih: 24 Eylül 2007, 04:23    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

filmlerinde, şarkılarında ve şiirlerinde aşkla bu kadar yoğunlaşmış bir sanatçının aşk yaşamadığı söylenemez.

onun halka hüzün sunmayışının sebebi, elem ve acısını gizlemek değildir. tam tersine gizlediği, birkaç kişinin dışına taşmayan çok dolu ve çok renkli kimilerince onaylanmaz, yaşam tarzıdır.

aşkı bulsaydı belki bu kadar çok aramayacaktı. ama galiba aradıkça yaşadı.

"aşksız insan yaşar mı? diye düşünüyorum bazen. duymadan, hissetmeden yaşamak olur mu diye düşünüyorum. bu sebeple çok hissetmiş ve aynı ölçüde yaşamış olarak yorumluyorum kendimi..."


yazdığı şiirleri ile ve söylediği şarkılarda neden sürekli aşklar yaşıyor ve neden acılar çekiyordu? son konuşmamızda bu soruyu yanıtlamadan önce kendine has nezaketiyle "kalemizin bir gün naciz zeki müren'e temas edeceği kanaatiimi muhafaza etmekteyim. aydınlattığınız mazide kendimi bir mum gibi hissetmekten bahtiyar olacağım."

sonra araya rahatsızlığı girmişti.

yaşarken yazmayı istediklerim başında gelen zeki müren diyordu ki:


"aşkta anlatılması zor bir hüzün var ve insan hiçbir vakit bulduğu ile yetinmiyor. bu arayış ve yetinmeme duygusu bile tek başına aşkın ne kadar engin olduğunu gösteriyor. aşkın o anda bulduğu kadar kaybetti anda da, o kaybettiğinin peşinden koşmaktan keyif ve zevk alıyor. tuhaf ve bir nevi aşığın kendine eziyet etmesi oluyor bu. aşksız insan yaşarmı diye düşünüyorum. duymadan hissetmeden yaşamak olur mu diye, aynı cümleyi tekrarlayışım insanın acıyı reddetmeyişnden doğuyor."


27 eylül 1996 sabah gazetesi

ergun hiçyılmaz / bir demet yasemen
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
TurkBoard çerezlerini temizle