'2030’da dünyayı mega-insanlar kaplayacak'

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
èvanèscè
thêatre ºf trag£d¥
Emektar


Kayıt: 20.06.2005
Üye No: 15,305
Şehir: in your dreams
Offline
Tarih: 14 Aralık 2012, 17:46 Tek mesaj gösterimi1

  ABD’deki 17 istihbarat kurumunu bünyesinde barındıran Ulusal İstihbarat Konseyi (NIC), geleceğe yönelik kehanetler içeren bir rapor hazırladı. Konseyin raporuna göre, 2013 yılına gelindiğinde hastalıklardan ölüm oranı ciddi oranda azalırken, mega şehirlerde geceleri görebilen, daha hızlı düşünebilen insanlar yaşayacak.
  ABD’li istihbarat kurumları bir araya gelerek, dünyanın fütürist geleceği hakkında kehanetlerde bulunan 140 sayfalık bir rapor yayımladı. Rapor, sadece 18 yıl sonra gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki dengenin tamamen değişeceğini ve mega trendlerin ortaya çıkacağı bir ‘mega-insan’ dünyasının doğacağını öne sürdü.

  Discovery News’in ayrıntılarına yer verdiği raporun içeriği oldukça ilginç. Tahminlere göre, 2030 yılına gelindiğinde Asya gelişmişlik olaak Kuzey Amerika ve Avrupa’yı geride bırakacak ve Orta Çağ’da olduğu gibi dünyanın ekonomi ve güç merkezi olacak. Bulaşıcı hastalıklardan ölümler yüzde 40 azalacak, dünya nüfusunun büyük bir kısmı fakirlikten kurtulacak, dahası damarlarında nörofarmakolojik (sinir sistemini etkileyen) ilaçlar dolaşan ‘süper insanlar’ doğacak.

  İNSANLIK MEGA ŞEHİRLERE TAŞINACAK
  NIC’ın gelecek hakkında yaptığı kehanetleri içeren rapor, kısa bir süre önce Global Trends 2030: Aternative Worlds (Küresel Trendler 2030: Altefnatif Dünyalar) adlı raporda açıklandı. İlginç raporda imzası bulunan NIC Başkanı Christopher Kojm, rapordaş u ifadeyi kullanıyor:

  “İnsanlık tarihinde önemli bir dönüm noktasındayız. Yaşanacak değişimler çok büyük zıtlıklara yol açabilir... Bizim görüşümüze göre, dünyanın geleceği değiştirilemez değil, tersine mega trendlerin, oyunu değiştirenlerin ve bunların üzerinde, insan etkinliğinin sonucunda değişebilir.”

  Bahsedilen mega trendlerin başında ise güç değişimi ve bireysel güç kazanımı yatıyor. Batı dünyası, Asya ekonomisinin gerisinde kalacakken, “Batılı olamayan, Orta Doğu civarındaki ülkeler” yükselişe geçecek. Birçok ülkede orta sınıf büyüyecek, ancak gelişmekte olan ülkelerdeki 1 milyar işçiden rahatsız olacaklar.

  2030 dünyasının herkesin aklındaki gibi olmayacağını ifade eden rapor, süper insanlar hakkında da not düşüyor: “Kasların teknolojik nakillerle değiştirilmesi geliştikçe, insanlar fiziksel hallerini kozmetik ameliyatlarla yaptıklarının daha ötesinde değiştirmek isteyebilir... Gelecekte yapılacak retina nakilleri, karanlıkta görmeye, sinirsel gelişimler ise süper hafıza veya hızlı düşünme yeteneği kazandırabilir.”

  RAKAMLAR ARTIYOR
  Küresel alanda demografik rakamlar da ciddi bir değişim gösterecek. Bugün 7.1 milyar olan dünya nüfusu 2030’da 8 milyara çıkacak. Bu nüfusun büyük bir çoğunluğu şehirleşmenin yüzde 60 artmasıyla mega şehirlere yerleşecek.

  Nüfusun artmasıyla, kaynak rekabeti de güçlenecek. Küresel alanda gıda talebi yüzde 35 artarken, enerji ihtiyacı yüzde 50 yükselecek. Dünya nüfusunun yarısı, ciddi su sıkıntısı altında yaşayacak.

  Kısaca, her ne kadar insanlık daha sağlıklı, zengin ve akıllı hale gelecekse de, olumlu gelişmeler bir yere kadar ilerleyecek, temel ihtiyaçlarda sorunlar çözülmeyecej.

  Oyunu değiştiren faktörler olarak nükleer savaş, salgın hastalıklar ve biyo-terörizmi gösteren rapor, NIC’ın amacını şöyle belirliyor:

  “Amacımız, devlet içinde veya dışında olsun, karar verenleri destekleyerek gelecekteki olumsuz etkenleri ortadan kaldırmaları için plan yapmalarına yardımcı olmak, olumlu sonuçlar için destek vermek."  http://www.ntvmsnbc.com/id/25406284/

_________________
Kışa ait olduğumu sanıyordum
ben şimdi yeşil bir ağacım.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Just.
Emektar
Emektar


Kayıt: 19.07.2009
Üye No: 167,535
Şehir: Selanik
Offline
Tarih: 14 Aralık 2012, 19:39 Tek mesaj gösterimi2

2030 a kadar yaşıycaz mı bakalım yakaladım
_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
maosxs
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan


Kayıt: 21.03.2006
Üye No: 52,684
Şehir: ESKİŞEHİR
Gizli
Tarih: 15 Aralık 2012, 01:43 Tek mesaj gösterimi3

Hadi canım. Şurda kalmış topu topu dünya zamanıyla 6 gün, ne 2030'u... Füüü üüü üü

Bu kafayla gidersek mega insanla normal arasındaki fark büyüklüğünde, ancak geri zekalıyla normal insan arasındaki fark şeklinde oluşacak. Ve o normal insanları mega zannedeceğiz. Yani olay aslında görelilik kuramına göre bakılınca doğru olarak yorumlanabilir.

Aman neyse, müzik dinlemeye devam... Müzik dinliyorum Hehehehe
_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle